fbpx Skip to main content

Koszyk

JAK SOBIE RADZIĆ Z ANEMIĄ💢💢💢

Anemia to problem głównie kobiet, ze względu między innymi na comiesięczne przypadłości, kiedy to stereotypowo rzucają one naczyniami i obrażają się na swoich facetów bez powodu. 😉 Żądzą nimi substancje o tajemniczej nazwie……. Hormony. Utrata krwi, żelaza i witamin z grupy B podczas cyklu jest znaczna. Poniżej porady, na co zwrócić uwagę i co może być pomocne w walce z anemią. Sam osobiście spotykałem się z przypadkami, gdzie kobiety cierpiące na tę przypadłość po kilka ładnych lat dostawały zalecenie od lekarza, aby…. spożywać więcej żelaza. Pomagało to na krótką metę i nie naprawiało problemu od podstaw.

-ZAKWAŚ ŻOŁĄDEK

Nasz żołądek powinien być bardzo kwaśny. Tylko takie środowisko pozwala prawidłowo trawić pokarmy, bronić nas przed pasożytami i bakteriami z pożywienia oraz, co w tym przypadku najważniejsze wchłaniać żelazo oraz witaminy z grupy B. Częstą przyczyną niskiego żelaza i czerwonych krwinek, mimo suplementacji, jest zbyt zasadowe środowisko żołądka, które nie potrafi dobrze zaabsorbować żelaza. Należy spożywać przed posiłkiem szklankę wody z sokiem z cytryny (może być również forma witaminy C w tabletkach) lub dobrej jakości octem jabłkowym. Poprawi to zakwaszenie żołądka oraz wchłanianie spożywanego przez Ciebie żelaza.

-ZADBAJ O SPRAWNOŚĆ JELIT

Po poprawnym wchłonięciu żelaza przez żołądek trafia ono po części do jelita. W przypadku problemów z jelitami takimi jak: pasożyty, przerost lub nieodpowiedni stan bakterii jelitowych, stany zapalne jelit, żelazo nie zostanie dobrze wchłonięte przez kosmki jelitowe do krwiobiegu i zamienione przez szpik kostny do produkcji czerwonych krwinek. Na tę przypadłość pomoże wsparcie prawidłowej flory probiotykami. W poprawie pracy pomoże również glutaminą i maślan sodu. Warto zainteresować się również suplementacją Laktoferyną, która pomaga absorbować żelazo z jelit i wpychać je do krwiobiegu.

-NIE JEDZ PSZENICY RAZEM ZE ŹRÓDŁEM ŻELAZA I WITAMIN Z GRUPY B

Pszenica i niektóre inne produkty, takie jak orzechy i niektóre warzywa, zawierają kwas fitynowy, który może dezaktywować nam enzymy trawienne w żołądku. Nie trawimy dobrze pokarmu i tym samym, mimo spożywanego żelaza, nie udaje się nam go wchłonąć i wykorzystać. Dzieje się to przede wszystkim, jeśli spożywamy wymienione wyżej produkty na surowo, po dokonaniu obróbki termicznej nie jest to już tak istotne, gdyż większość kwasu fitynowego zostaje zneutralizowana. Spożywając produkty bogate w żelazo, staraj się nie łączyć ich z wyżej wymienionymi produktami. Gdy uda nam się już zwalczyć anemię to można łączyć te produkty znowu.

-NIE ZAPOMINAJ O INNYCH SKŁADNIKACH DIETY NIEZBĘDNYCH DO WYJŚCIA Z ANEMII
Często pomijane, a niezbędne substancje, aby wyjść z niedokrwistości to miedz, cynk, kobalt, moliboden, witamina E, witaminy B6 i B12

-miedź: niedobór miedzi utrudnia transport żelaza

-kobalt: wchodzi w skład witaminy B12

-cynk: jest niezbędny dla poprawnego wytwarzania kwasu solnego w żołądku

-moliboden: jest niezbędny do wytwarzania enzymów trawiących żelazo

-witamina E: chroni komórki przed działaniem wolnych rodników, jej prawidłowa ilość powoduje, że procesy krwiotwórcze przebiegają szybciej

-witaminy B6 i B12 są niezbędne do prawidłowego wytwarzania czerwonych krwinek, równie jak żelazo

-JEDZ POTRAWY BOGATE W ŻELAZO ORAZ WITAMINY Z GRUPY B

Potrawy najbardziej bogate w żelazo hemowe (takie, które może być faktycznie wykorzystane przez organizm) najlepsze źródła żelaza w diecie to czerwone mięso, wątróbka, żółtka jaj oraz jagody goji. Warto powyższe pokarmy spożywać jak najmniej obrobione termicznie. Kojarzycie siny kolor wokół żółtka, który się pojawia, gdy zbyt długo gotowaliście jajko na twardo???? Jest to właśnie utlenione żelazo, a konkretnie tlenek żelaza. Każdy z wypisanych wyżej produktów będzie posiadał większą oraz lepiej wchłanialną formę żelaza im mniej będzie obrobiony termicznie.

-ZBADAJ W CZYM PROBLEM

Samo podstawowe badanie krwi nie do końca pokazuje, w czym jest problem. Warto zbadać poziom żelaza, transferyny oraz ferrytyny. Żelazo może być odpowiednia ilość w organizmie, ale z jakichś względów może ono nie trafiać do magazynów wątrobowych, czyli ferrytyny. Jeżeli anemia dokucza Wam od wielu lat i dbacie o aspekty, które wypisałem powyżej, warto zbadać się bardziej szczegółowo, zwłaszcza pod kątem celiakii, która niszczy jelita, oraz pasożytów, które żywią się żelazem i być może przez to, że lokator, który w Was mieszka, nie dajecie rady, mimo starań, wyjść z niedokrwistości.

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499994/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3105608/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448065/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3685880/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4836595/

Artur Jobda

Leave a Reply