fbpx
0

Koszyk

Psychologia

CZY TRENING MOŻE ZASTĄPIĆ MEDYTACJĘ ???🙏🙏🙏

By 20 października 2017 No Comments

CZY TRENING MOŻE ZASTĄPIĆ MEDYTACJĘ ???🙏🙏🙏

Gdy siedzisz swobodnie i nie masz czasu na myślenie, Twój umysł ucieka na wycieczki w przyszłość. Planując co zrobi lub co może pójść nie tak. Jest to naturalny mechanizm, w jaki zostaliśmy wyposażeni przez naturę aby uchronić się przed sprawami, które mogą nam zagrozić. Jednak, jak to najczęściej bywa, sprawy którymi się przejmujemy nigdy się nie wydarzą. Jak to ktoś mądrze powiedział, jeżeli chcesz rozbawić Pana Boga to zdradź mu swoje plany. Analiza tego co może pójść nie tak daje nam, jako ludziom teraz i kiedyś przewagę nad zwierzętami, które są zawsze tu i teraz działając instynktownie na zaistniałą sytuację, a nie na to co umysł mu podpowiada. Czuje głód to je. Ma ochotę na seks, to idzie szukać panienki. My jako ludzie działamy w taki sposób do około 4 roku życia, czyli do momentu wykształcenia w nas umysłowej reprezentacji czyli EGO. Jeżeli pokażesz dziecku długopis przed 4 rokiem życia i schowasz go za plecami to straci nim zainteresowanie. W wieku późniejszym prawdopodobnie w takiej sytuacji dziecko będzie patrzyło dalej na Ciebie, wyobrażając sobie długopis za Twoimi plecami. Wtedy właśnie już możesz mieć pewność, że umysłowa reprezentacja dziecka się tworzy bo jest w stanie w swojej głowie wydać osąd na swój temat (np. jestem ładna, mądra, bezwartościowa, przebiegła itp.) oraz wyobrazić sobie co może się stać lub jak wygląda kuchnia, mimo że nie stoi w niej fizycznie.

Jeżeli umysł nie uciekł w przyszłość to jest jeszcze możliwość ucieczki w przeszłość i tu najczęściej następuje analiza tego co zrobiliśmy. Myślimy co zrobiliśmy nie tak i jak przez to mogliśmy być odebrani przez innych, lub odnosząc to do przyszłości jakie konkretne zdarzenie będzie miało konsekwencje na przyszłość i na nasze życie społeczne, które jest bardzo istotne z punktu widzenia człowieka pierwotnego ( brak akceptacji stada=wykluczenie i prawdopodobnie śmierć). Dzisiaj wydaje się to idiotyzmem, ponieważ ludzi jest tak dużo, że praktycznie nie sposób nie zawiązać jakichś znajomości, o ile nie siedzimy w domu przed komputerem i nie izolujemy się od otoczenia. Jednak nasz mózg nie wie o tym i działa jak został zaprogramowany przez tysiące lat.

Wyobraź sobie na chwilę sytuację, że jesteś Usainem Boltem i właśnie biegniesz w olimpiadzie w takim tempie, że padnie rekord świata. Myśl w głowie jaką masz to……. ciekawe czy wyłączyłem wodę, piekarnik w domu 😛 Na pewno zgodzicie się ze mną, że nie ma mowy o czymś takim podczas ekstremalnego wysiłku. Kiedy ciało się rozluźnia, energia przesuwa się do umysłu, natomiast kiedy biegniesz lub uprawiasz jakiś inny rodzaj ciężkiego wysiłku fizycznego, cała energia przesuwa się do ciała nie dając energii możliwości ucieczki do umysłu. W takiej chwili nie ma mowy aby pojawiły się myśli gdy szybko biegniesz. Podnosisz rekord w przysiadzie lub walczysz z przeciwnikiem w klatce. Oddychasz głęboko i stajesz się ciałem. Właśnie dlatego dzieci uwielbiają śpiew taniec i zabawy ruchowe. To odpala się w nas gdy na przykad skaczemy ze spadochronu lub w momencie, w którym do pomieszczenia, w którym wy jesteście weszłaby na przykład Angelina Jolie. Wasze myśli to pospieszny pociąg, z którego w sytuacji wypisanej powyżej po prostu musicie wysiąść i to nie ważne, że pociąg nie stoi na stacji. Liczy się permanentne tu i teraz.

Podobnie ma się sprawa z medytacją, ponieważ jej zadaniem jest wyłączenie nam myśli i stanie w miejscu bez myśli, lub wytworzeniu jakby drugiej jaźni, która obserwuje myśli jakie pojawiają się w głowie niczym film, nie wchodząc w nie i nie utożsamiając się z nimi. Sport i ciężki wysiłek daje nam to samo i dlatego uprawianie sportu uzależnia i po pewnym czasie daje nam możliwość zrzucenia z siebie natłoku myśli i pobyć chociaż chwilę naszym ciałem, a nie myślami. Jest to kolejna wielka zaleta uprawinia sportu i mimo, że ja potrafię trenować nawet i 5-6 razy w tygodniu, to nie robię tego tylko dla zdrowia i sportowej sylwetki. Jest to dla mnie rytuał jaki daje mi chwilę dla siebie i spojrzenie na swoje myśli z perspektywy lotu ptaka. Właśnie dlatego ludzie, którzy nie uprawiają sportu systematycznie, nie mogą czasami pojąć czemu trenujemy tak często. Jest to dla nich strata czasu, tymczasem niekiedy dobry wyczerpujący trening działa lepiej niż wizyta u terapeuty. Na koniec trochę humorystycznie przytoczę usłyszane przeze mnie kiedyś zdanie: myślałem, że się zakochałem ale zrobiłem 3 treningi i mi przeszło

Artur Jobda

About Artur Jobda

Leave a Reply