fbpx Skip to main content

Koszyk

KILKA INFORMACJI O KOLANIE

-Kolano jest stawem zawiasowym. Prostuje się i zgina w przeciwieństwie np. do biodra, które to wykonuje również ruchy kuliste)

-Jest pomostem między kostką i biodrem. Musi ono prawidłowo przenosić moc z dołu ciała do góry (i na odwrót) najlepiej po linii prostej (bez nadmiernej koślawości lub szpotawości). Wtedy mamy najmniejsze ryzyko urazu.

-Kolano podczas ćwiczeń fizycznych na siłowni nie powinno uciekać nadmiernie do środka. Tylko kolana wychodzące na zewnątrz dają nam stabilność, ponieważ wiązadło krzyżowe (ACL) oraz wiązadła boczne są wtedy zaciśnięte i nadają odpowiednią sztywność i stabilizację. Jeżeli masz z tym problem, prawdopodobnymi winowajcami są braki mobilności i osłabione mięśnie pośladkowe.👆

– Powinniśmy się starać, aby nasze kolana jak najczęściej były ustawione w jednej linii z biodrem i kostką. W przypadku zachwiania tej równowagi mamy do czynienia ze złym przepływem sił i zdecydowanie bardziej obciążamy kolano siłami ścinającymi, które to przyczyniają się np. do wycierania łąkotek.

-Kolan, które przy wyprostowanej sylwetce uciekają do środka lub do zewnątrz (koślawość lub szpotawość) to zaburzenia, które świadczą o pospinanych tkankach lub osłabionych mięśniach kompleksu miednicznego. Kolano podczas stania powinno być ustawione prosto tak samo, jak i stopy. Złe ustawienie stóp i kolan powoduje, że podczas chodu/biegu zmniejsza się pole podstawy stopy. Mniejsza powierzchnia styku i tym samym podparcia powoduje mniej stabilności, co przyczynia się do urazów kostek i kolan.

-To, że kolana nie powinny wychodzić poza palce stóp podczas ćwiczeń fizycznych to mit. Jest to uzależnione od długości kończyny i jednej osobie podczas przysiadu czy wykroku wyjdzie poza linię stóp innej nie. Nie ma to wpływu na zdrowie kolan, o ile wykonujemy głębokie przysiady poniżej konta 90 stopni w kolanie. Wyjątek, gdy trzeba, jednak zwróci uwagę na ten aspekt uwagę, jest zerwanie wiązadła krzyżowego ACL oraz ból lub przeciążenie rzepki. W takim przypadku sprawdzą się przysiady więźnia (przy ścianie) oraz zakroki do tyłu zamiast tradycyjnych wykroków. Pilnujemy oczywiście, aby kolano nie uciekało w tym wypadku poza linię palców.

-Stabilność stawowa to zdolność mięśni do kontrolowania położenia stawu. Im silniejsze mięśnie tym nasze kolana są zdrowsze. Głównymi mięśniami stabilizującymi kolano są przyśrodkowa część mięśnia czworogłowego, mięśnie dwugłowe, mięśnie pośladkowe oraz łydka. Jeżeli chcesz uniknąć kontuzji, dbaj o siłę swoich mięśni.

-Boczne przyparcie rzepki to często przyczyna uciekających kolan do środka podczas biegu lub jazdy na rowerze. Trzeba zmienić wzorzec ruchowy oraz zająć się rozluźnieniem nadmiernie napiętego pasma biodrowo piszczelowego. Jest to wielka płachta kolagenowa po zewnętrznej stronie uda. Ma ona za zadanie stabilizować nasze ciało. Przy złym wzorcu ruchowym jest ono nadmiernie eksploatowane, co przenosi obciążenia i ból również na kolano.

Artur Jobda

Leave a Reply