fbpx
0

Koszyk

Psychologia

MOTYWACJA CZYLI NIE BĄDŹ LEŃ I IDŹ NA TRENING!!!

By 27 czerwca 2017 No Comments

MOTYWACJA CZYLI NIE BĄDŹ LEŃ I IDŹ NA TRENING!!! 👊👊👊💪💪💪

Dzisiaj trochę o motywacji. Powiem szczerze jak przeglądam strony trenerów na FB to większość postów, to praktycznie same posty w stylu:

-INNI TEŻ MAJĄ CIĘŻKO, WIĘC IDŹ NA TRENING

-CO Z TEGO, ŻE JEST BRZYDKA POGODA IDŹ NA TRENING!!!

-JA JUŻ DZISIAJ POTRENOWAŁEM A TY??? RUSZ TYŁEK I IDŹ NA SIŁOWNIĘ!!!!

-NIE BYŁEŚ WCZORAJ NA SIŁOWNI??? TYLKO CIĘŻKA PRACA SPRAWI ZE BĘDZIESZ ZAJEBISTY!!!!

Prawdę mówiąc, ja jak widzę taką stronę to mimo, że mogę darzyć osobę prowadzącą stronę sympatią, to niestety nie klikam magicznego przycisku, LUBIĘ TO. Po prostu uważam, że mi motywacji nie brakuje i nie brakuje też jej innym. Zasypuje mi, to stronę główną i odciąga uwagę, od treści które są warte uwagi dla mnie. Nawet będąc leniem, musisz się do tego zmotywować. Jeżeli ni chce ci się czegoś, to prawdopodobnie motywuje cię do nic nierobienia:

-lęk przed opinią innych jak ci nie wyjdzie.

-lęk przed innymi jak nie daj boże ci się noga podwinie.

-lęk przed tym, ze będzie ciężko.

Więc jak widać to, ze jest się leniem to również sprawka tej tak zwanej motywacji tylko trochę inaczej ujętej 😉

Sam na stronie staram się dzielić wartościową wiedzą, jaka sam chłonę oraz pokazywać drogę według mnie w dobrą stronę. Motywacja ujęta w sposób ujęty powyżej, czyli motywacyjne hasła to według mnie droga w zła stronę. Załóżmy ,że mamy pana Janusza, który przez lata i siedzenia na fotelu i oglądania piłki nożnej dostał dużego brzucha. Zapewne to sprawa genów no bo przecież nie dlatego, ze codziennie pije 3 piwa i je kebaba zagryzionego lodami 😉 Będąc non stop atakowany do dokoła takim hasłami i fit modą myśli sobie: Kurde TAK, ja też coś ze sobą zrobię. Jednak trwa to jakieś 10 minut, po czym Pan Janusz wpada w poczucie winy, ze nie zrobił tego, co powinien oraz wygląda dużo gorzej niż osoby z FB czy Instagrama. Idzie do kompa przegląda dalej tego typu posty i mając poczucie wywierania presji, wchodzi na Allegro i ogląda ubrania sportowe, aby utworzyć iluzję, że robi coś w końcu z tym, aby zacząć się ruszać. Mimo ze może iść na siłownie, w czymkolwiek (widuję na siłowni nawet ludzi w Jeansach, lub japonkach 😛 ) to sam w głowie przekona siebie, ze nie może iść w czymkolwiek, bo: będzie mu gorąco, inni chodzą lepiej ubrani, na pewno będzie mu się lepiej ćwiczyło w specjalnym stroju. Strój przychodzi po 3 dniach wiec Pan Janusz atakowany przez ten czas hasłami i kaloryferami na FB postanawia iść na siłownię. Wchodzi, widzi ludzi ćwiczących. Zastanawia się, czy podejść do trenera i zapytać o poradę no ale przecież stereotypowo żaden facet nie prosi o pomoc i nie czyta instrukcji obsługi, bo sam wszystko wie najlepiej. 😉 Wchodzi na 15 na rower, idzie pomachać 30 minut na maszynach i wychodzi z siłowni. Zamiast uczucia spełnienia dziwi się jak ci wszyscy ludzie mogą się meczy i jeszcze płacić za to pieniądze 😛 Wraca do domu i uznaje, ze to wszystko oszustwo i wcale nie da się zmotywować i wyglądać tak jak osoby z sieci.
Zamiast super życia na siłce widzi swoją pracę i wcale nie fit dziewczyny w leginsach, ale Panie z biura po 40 które wyglądają zupełnie normalnie.

Niestety branża Fitness napędzana jest nierealistycznymi sylwetkami napędzanymi dopingiem i poprawianej Photoshopem. Chcesz być kimś lepszym ??? To bądź lepszą wersją siebie, a nie kim innym, bo możesz być tylko sobą. Coraz bardziej przypomina to Show biznes.

Jak pisałem motywacja, jest w każdym z nas i od nas zależy, jak ja kierujemy. Rolą trenera jest również umiejętne pokierowanie zapałem podopiecznego. Pokazanie mu co może realnie osiągnąć, stopniowo zwiększać poziom trudności treningów (ktoś to był raz na crossicie i nic nie robił wcześniej kojarzy boxa jako miejsce piekielne gdzie sam Hades krzyczy jeszcze raz!!!! :p ) Te wszystkie metamorfozy to przypadki jeden na sto, a i tak z doświadczenia wiem sporo osób po schudnięciu i tak wraca do swojej wagi i starych nawyków żywieniowych. Nie dajcie się oszukać, ze po metamorfozie życie jest już tylko mlekiem i miodem płynącym. Sam schudłem 40kg i trenuje cały czas i dalej trzymam zdrowe nawyki żywieniowe. To, co ja staram się przekazać ludziom to zmiana na dłuższy czas i zmiana stylu życia. Nie rozpisuję diet, gdzie trzeba jeść 5 razy ryż z kruczkiem, ponieważ nie da się tak jeść przez cały czas i do końca życia.

SAM CHCESZ BYĆ OSZUKIWANY?????

Co najciekawsze rozmawiałem ostatnio ze znajomym, który jest kulturystą. Podczas rozmowy powiedział mi, ze jego posty gdzie pokazuje swoją sylwetkę, cieszą się zdecydowanie dużo większym zasięgiem i popularnością, niż na przykład posty gdzie wrzuca to, jak się zdrowo odżywia lub jak ciężko trenuje. Doprowadziło mnie to do wniosku, że ludzie w pewnym stopniu sami chcą być oszukiwani i widzieć tylko to, co chcą widzieć. Chcą obserwować tylko to, że można dobrze wyglądać, ale nie już to ze trzeba do tego poświęceń w postaci diety i treningu. Boją się ciężkiej pracy i nie chcą przyznać się przed sobą, że są leniami. Wolą widzieć tylko efekt nie jego ciężką drogę do celu.

Żyjmy prawdziwym życiem a niesprawdzaniem formy na Instagramie. Znajdź taka aktywność, jaką lubisz lub przeinwestuj w trenera, który pokaże ci jak ćwiczyć i da bata nad głową, bo inaczej będziesz musiał zainwestować w dobrego lekarza, jeżeli nic nie zmienisz w swoim życiu.

Pozdrawiam i pamiętajcie o pozytywnym nastawieniu do wszystkiego, co robicie. Dużo przyjemniej się wtedy ćwiczy, a nawet sprząta. Nie sprzątasz tego syfu w domu, tylko sprzątasz swój piękny dom, który gdy to zrobisz będzie jeszcze piękniejszy 🙂

Artur Jobda

About Artur Jobda

Leave a Reply