fbpx Skip to main content

Koszyk

TRENING BRZUCHA W SPORTACH WALKI CZ.1 

Pewnie nie jedno z Was słyszało pojęcie treningu mięśni głębokich lub treningu mięśni CORE. Widzimy teraz praktycznie na każdej siłowni ludzi katujących ćwiczenia typu plank i wygląda na to, że nie jest to przejściowa moda. Dziś zajmę się głównie korzyściami, jakie niosą za sobą treningi mięśni głębokich w sportach walki, ale myślę, że każdy po przeczytaniu artykułu wyciągnie coś pożytecznego. Niezależnie od tego, jaki sport uprawia, czy też ćwiczy rekreacyjnie. A więc jazda z koksem 😉

Czym jest tak osławiony CORE??? Tłumacząc z języka angielskiego core, oznacza rdzeń lub centrum. W odniesieniu do ludzkiego organizmu, pojęcie to oznacza cały kompleks lędźwiowo – miedniczno – biodrowy. Jest to miejsce szczególnie narażone na uszkodzenia (na pewno każdy z Was miewa raz na jakiś czas przysłowiowy „ból w krzyżu”). Co ma na to wpływ ??? Otóż w górnej części tułowia nasze ciało jest chronione zbroją stworzoną z żeber i kręgosłupa. W odcinku piersiowym człowiekowi, z punktu widzenia biomechaniki, nie jest potrzebna duża ruchomość. Dużo istotniejszą funkcją, jaką nasza ewolucja przyjęła za priorytet, jest ochrona naszych organów wewnętrznych w tym serca i płuc.

Nieco inaczej ma się sprawa poniżej ostatniego żebra. Tutaj, aby człowiek mógł biegać i chodzić nie możemy dysponować takim zapleczem kostnym, jak to wygląda w odcinku piersiowym. Gdy przeanalizuje się głębiej biomechanikę ludzkiego chodu, czy też biegu, to jest to z pozoru prosta, ale jednocześnie bardzo skomplikowana czynność. Wymaga ona naprawdę perfekcyjnego rozłożenia masy ciała w czasie i przestrzeni. Gdy prawa noga idzie do przodu to lewa ręka i tułów muszą stworzyć przeciwwagę, aby dobrze rozłożyć środek ciężkości i na odwrót- z lewą nogą i prawą ręką. Ciekawostką jest to, że najtrudniejsze, co jest do zrobienia dla projektantów robotów przemieszczających się na dwóch nogach (przypominających ludzi), to właśnie odwzorowanie ludzkiego chodu i tak perfekcyjne ułożenie ciała w przestrzeni względem jednej kończyny do drugiej, aby robot nie zaliczył wywrotki. Ciekawe, swoją drogą, ile robotów za grube miliony skończyło roztrzaskanych na glebie przez naszą skomplikowaną biomechanikę 😛

Z czego składają się mięśnie brzucha ??

Niestety wiele osób kojarzy brzuch jedynie jako osławiony sześciopak. Jednak z punktu widzenia sportowca, to oprócz ładnych aspektów wizualnych, nie jest on tak ważny, jak wspomniany wcześniej kompleks, czyli mięśnie Core.

Mięśnie brzucha składają się z:

– Mięśnia poprzecznego brzucha, który jest jakby pasem oplatającym nas dookoła, niczym pas kulturystyczny zakładany do ciężkich bojów np. do przysiadu. Jego główną funkcją jest (wraz z przeponą) oddech i tworzenie ciśnienia wewnątrz brzucha, a tym samym stabilizacja korpusu.

– Mięśnie skośne brzucha zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Ich główną funkcją jest rotacja i antyrotacja tułowia. Gdy wykonujesz szybki skręt lub kopnięcie, muszą w odpowiednim momencie wyhamować ciało, nie dopuszczając do uszkodzenia kręgosłupa. Jeszcze jedną ich funkcją jest zginanie tułowia do boku wraz z mięśniem najszerszym grzbietu i mięśniem czworobocznym lędźwi.

– Mięsień prosty brzucha. Jego zadaniem jest zbliżanie mostka do miednicy. W sporcie jest to mięsień, który, mimo że wygląda ładnie przy niskim poziomie tkanki tłuszczowej, to jest mniej ważny niż wspomniane wcześniej partie i na pewno nie warto się nad nim nadmiernie skupiać.

Jak wspomniałem wcześniej, również ważne i mocno powiązane ze stabilizacją i mięśniami brzucha, są wszystkie mięśnie dna miednicy, jak i mięśnie pośladkowe.

DLACZEGO MIĘŚNIE BRZUCHA SĄ TAK WAŻNE ?

Na pewno nieraz słyszeliście z ust trenera coś w stylu: mocniej z biodra. Wiadomo nie od dzisiaj, że mocne i silne ciosy nie są jedynie sprawą ręki i kończyn górnych. W naprawdę mocny i dynamiczny cios jest zaangażowane całe nasze ciało. Zaczyna się on od skrętu stopy, następnie przez skręt miednicy, która przekazuje wygenerowaną moc do kończyn górnych. Staw biodrowy jest naszym największym i zarazem najsilniejszym stawem, a co za tym idzie stawem generującym największą moc i siłę. Co się dzieje, gdy mamy zbyt słaby core??? Otóż dochodzi do tak zwanych przecieków energii. Moc nie może być przekazana w prawidłowy sposób, ponieważ mięśnie nie są na tyle silne, aby się usztywnić i przekazać siłę do ręki przy dla przykładu ciosie prostym. Można to odnieść do praktycznie każdego sportu, ponieważ czy to bieganie, czy to gra w tenisa, wszędzie tam angażujemy transfer energii z kończyn dolnych do górnych. Pomostem jest tak zwany CORE, czyli silne mięśnie brzucha.

Poprawa siły mięśni brzucha przełoży się na:

– mocniejszy cios

– lepszą stabilizację i tym samym pewność siebie w walce

– mniejsze ryzyko kontuzji

– lepszą ochronę przed ciosami bitymi na korpus

W części 2 jak trenować brzuch i jakie ćwiczenia wykonywać.

Artur Jobda

Leave a Reply