fbpx
0

Koszyk

Trening

WSKAZÓWKI JAK SKUTECZNIE BUDOWAĆ MIĘŚNIE CZ.1

By 29 czerwca 2017 No Comments

WSKAZÓWKI JAK SKUTECZNIE BUDOWAĆ MIĘŚNIE CZ.1

1. Trenuj intensywnie, ale nie ulegaj przetrenowaniu.

No pain no gain, jak to mawiał Arnold. Trening, jeżeli już się na niego decydujemy i ruszamy tyłek w stronę siłowni, powinien być wykonany mocno i intensywnie. Nie obijamy się, nie smsujemy z nowo poznaną dziewczyną itp. Przeciążamy mięśnie tak mocno jak pozwala nam na to nasz poziom wytrenowania, samopoczucie ale…….. nie zapominamy o planowych cyklicznych odpoczynkach aby organizm złapał świeżość i mógł odetchnąć całą piersią. Przy intensywnym treningu ciało czeka na to jak my czekamy na upragniony urlop, po którym wracamy zregenerowani i chętni to pracy.

2. Korzystaj z odpowiedniej periodyzacji treningowej, ustawiając na przemian mikrocykle o wysokiej intensywności oraz objętości.

Jak wiadomo, wszystko co robimy bez planu nie działa i łazimy w labiryncie, w którym na dodatek ktoś jeszcze zgasił światło. Poniżej przykładowy plan jak rozplanować okres treningowy.

– okres przygotowania ogólnego (zajmujemy się ogólnie wszystkimi partiami nie zwracając szczególnie uwagi na nasze słabe strony)
– okres przygotowania specjalnego (tu przykuwamy większą uwagę na nasze słabe strony i bardziej się skupiamy na przykład na klacie aby była jak u pirata i nie odstawała od reszty ciała, tutaj również możemy rozpocząć okres redukcji tkanki tłuszczowej)
– okres startowy lub okres gdy celujemy z sylwetką np. w okres letni i możliwość poświecenia kratą na plaży
– okres przejściowy (aktywnego wypoczynku lub całkowitego luzu)

3. Jeżeli coś się nie zepsuło, to tego nie naprawiaj.

Nie kombinuj i trzymaj się ustalonego planu przez swojego trenera!!!! Z doświadczenia wiem, że nie ma nic bardziej deprymującego niż podopieczny, który zmienia założenia treningowe bo…… jego kolega Zdzisiek, który ma 45cm w łapie powiedział, że coś innego zadziała na ciebie lepiej bo na niego to zadziałało. Każdy jest indywidualny i to co działa na ciebie nie koniecznie będzie działać na twojego kolegę, a tym bardziej twoją babcię. Każdy powinien mieć dostosowany plan do swojego somatotypu, pracy (ksiądz da radę trenować intensywniej niż osoba pracująca na budowie) wieku, celu treningowego. Coś na ciebie działa -nie kombinuj!!!

4. W momencie osiągnięcia stagnacji korzystaj z zaawansowanych metod treningowych.

Jeżeli dany plan nie działa lub bodźce przestały dawać odpowiednie odpowiedzi anaboliczne dla mięśni, skorzystaj z zaawansowanych metod treningowych takich jak: Drop sety, serie łączone, gigant serie, progresja ciężaru, powtórzenia wymuszone.

5. Nie zapominaj o aspekcie plyometryki oraz crossfit podczas cyklu zwiększania masy mięśniowej.

Odłóż do lamusa twierdzenia że jak budujesz mięśnie to nie orzesz trenować na wysokiej intensywności bo……. Masa spadnie 😛Oczywiście powinieneś się skupić głównie na treningu oporowym w formie kulturystycznej ale wplatanie raz dwa w tygodniu treningu na dużej intensywności da tylko same korzyści w postaci np.: Lepszego odżywienia mięśni w składniki odżywcze i tlen, pobudzanie innych włókien mięśniowych, poprawa kondycji i lepsze wykorzystanie tlenu na treningu, przyśpieszenie metabolizmu i zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Cardio to przestarzała forma palenia tłuszczu, która nie budującym mięśnie daje więcej złego niż dobrego bo katabolizuje mięśnie. Dużo lepszym wyjściem jest wykonywanie treningów o wysokiej intensywności. Ps. katabolizm to mit i takie dinozaury naukowe schowajcie między bajki .

6. Pamiętaj o potędze serii ekscentrycznych.

Serie z powolnym opuszczaniem i dynamicznym wypychaniem ciężaru dają zupełnie nowy bodziec dla mięśni. Wato skorzystać z takiej formy treningowej w przypadku stagnacji.

7. Weź pod uwagę zwiększony tonus komórki mięśniowej przy suplementacji boosterami NO oraz kreatyną.

Keratyna pozwala nam zwiększyć zapasy ATP w mięśniach (energii wykorzystywanej podczas wysiłku), podnosi poziom testosteronu i blokuje miostatynę czyli białko odpowiedzialne za to, że nasze mięśnie mają utrudniony proces rozrostu. Boostery NO czyli ARGININA zwiększają dopływ krwi do mięśni, a tym samym dostarczają więcej składników odżywczych, co jest pomocne przy regeneracji mięśni po wysiłku. Dodatkowy plus to możliwość dopompowania większej ilości tlenu podczas treningu do tkanek i tym samym wywołanie większego stresu metabolicznego, który jest niezbędny do wzrostu mięśnia.

Artur Jobda

About Artur Jobda

Leave a Reply