fbpx
0

Koszyk

Dieta

ZAPARCIA W PODEJŚCIU HOLISTYCZNYM

By 5 lipca 2017 No Comments

ZAPARCIA W PODEJŚCIU HOLISTYCZNYM

Witam! Dzisiaj temat wagi ciężkiej, tak zwanej dwójeczki 😉

Tematem, który dzisiaj poruszę są zaparcia. Najczęściej na problemy z wypróżnianiem cierpią kobiety ale również i panowie miewają z tym problem. W swojej pracy spotykam się z przypadkami gdzie kobiety mówią, że gdyby się nie wspomagały różnymi suplementami mogłyby nie odwiedzać Sali tronowej i przez tydzień. Jak zwykle podejdę do tematu holistycznie i postaram się wziąć wszystkie aspekty jakie powodują zaparcia, również psychikę.

WIEK W JAKIM ZACZELIŚMY BYĆ SADZANI NA NOCNIK

Wiem co sobie myślicie…… Pewnie coś w stylu co ten trenerek pali wieczorami, że ma takie pomysły 😛 Ale już śpieszę z wyjaśnieniem. Jak pokazują badania, dzieci które zbyt wcześnie zostały sadzane na nocnik mają większe problemy z wypróżnianiem gdy dorosną. Jest to związane z nie do końca jeszcze ukształtowanym jelitem i nienaturalną pozycją podczas wypróżnienia w tak młodym wieku. Warto się zgłosić niekiedy do dobrego osteopaty, który pomoże nam np. poprzez masaż okrężnicy przywrócić normalne wypróżnienia.

KRĘPUJĄCE MIEJSCA

Kobiety mają problemy z wypróżnianiem w miejscach publicznych. Czy to praca, czy to jakiekolwiek miejsce poza domem. Wynika to najczęściej ze wstydu, no bo to tak nie ładnie i damie nie wypada zrobić kupę, nie mówiąc już o puszczeniu…… wiecie czego 😉 ja mówię, że kobiety puszczają motylki 😛
W końcu taka praktyka doprowadza do nadmiernego zaciśnięcia zwieracza i problemów z wypróżnianiem.

NIEDOCZYNNA TARCZYCA

Jeżeli cierpicie na jakąś chorobę tarczycy typu Hashimoto, to jest to bardzo częsta przyczyna zaparć. Warto zainteresować się tematem.

ZABURZENIA JELITOWE

W naszych jelitach żyje więcej bakterii niż mamy komórek naszego ciała. Są one niezbędne do trawienia pokarmów, produkcji enzymów trawiennych oraz do prawidłowej pracy/ skurczów jelit. Jeżeli w waszym życiu nałykaliście się dużo antybiotyków, nie dbacie o waszą dietę (dostarczanie pożywki dla rozwoju dobrej flory bakteryjnej typu kiszonki, skrobia oporna) to niestety będzie coraz gorzej i nici z łykania leków. Warto wtedy wprowadzić do suplementacji probiotyki aby wspomóc florę jelitową. Można wykonać badania pod kątem flory bakteryjnej dla ustalenia w jakiej formie są nasze flaczki.

USZKODZENIA NERWOWE

Najczęściej dochodzi do uszkodzeń nerwowych po przebytych operacjach. Ze względu na przecięcie skalpelem połączeń nerwowych, nasze ciało nie jest w stanie sprawnie się ze sobą komunikować i powiadamiać kiedy powinno nastąpić wypróżnienie. W tym przypadku również warto udać się do dobrego osteopaty.

ODWODNIENIE

Bardzo często, gdy zaczniemy pić odpowiednio zmineralizowaną wodę, która nas nawodni, a nie odwodni jak to ma miejsce w przypadku picia wody źródlanej, kawy, herbaty to zaczynamy szczęśliwie zasiadać na białej porcelance. W jelicie grubym zachodzi zwrotna absorbcja wody. Nasz stolec powinien być miękki i gładko przechodzić przez nasze jelita. Jeżeli jesteśmy odwodnieni, to organizm wyciągnie wodę z jelit aby nie zabrakło jej nam w organizmie i…….. zaparcia gotowe poprzez nadmierne stwardnienie stolca.

BEZPIECZNE RADY NA POPRAWĘ WYPRÓŻNIEŃ:

-Witamina C w dużej dawce
-Magnez, najlepiej w formie cytrynianu
-Kiszonki oraz soki z kiszonek
-Probiotyki
-Zwiększenie ilości tłuszczu w diecie (tłuszcz daje poślizg i mała ilość tłuszczów w diecie również potrafi doprowadzać do zaparć)
-B8 – inozytol
-Babka Płesznik

NIEKONIECZNIE DOBRE ŚRODKI NA POPRAWĘ WYPRÓŻNIEŃ

BŁONNIK

To chyba najczęstsza praktyka pań z zaparciami. Reklamy wmawiają nam, że błonnik to remedium na wszystko i że jest to panaceum na problemy z wypróżnianiem. Niestety działa na krótką metę, podając duże ilości błonnika jesteśmy narażeni na zbytnie podrażnianie non stop ścian naszych jelit, co w konsekwencji doprowadza do zespołu jelita drażliwego. Błonnik jest nam niezbędny, ale jeżeli jemy zdrowo i dbamy o dużą ilość warzyw oraz owoców w diecie, to podawanie go z zewnątrz jest zbędne. Jeżeli nie odżywiacie się zdrowo i łykacie błonnik w proszku to powodzenia, bo przypomina mi to lekarzy, którzy leczą cukrzyków insuliną zamiast ograniczyć spożycie cukru. Ponadto błonnik w nadmiarze doprowadza do przerostów bakteryjnych, dysbiozy jelitowej i jeżeli mamy przewagę złych bakterii w jelitach, to stymuluje je jeszcze mocniej do wzrostu.

LEKI Z LAKTULOZĄ

Równie częstą praktyką kobiet z zaparciami jest spożywanie suplementów zawierających laktulozę. Na czym polega działanie Laktulozy??? Zawiera ona głównie galaktozę, jest to cukier, który z łatwością fermentuje nam w jelicie i w ten sposób doprowadza do wypróżnienia. Teoretycznie jest to lek bezpieczny i większość lekarzy wam go zaleci i powie, że śmiało można go brać ale czy na pewno ? Jeżeli na spokojnie przeczytamy etykietkę i skład laktulozy to zobaczymy, że głównymi składnikami laktulozy jest galaktoza oraz fruktoza. Są to cukry mocno fermentujące, które powodują wypróżnianie na siłę nie lecząc przyczyny problemu, a z drugiej strony będą one bardzo mocno podkarmiać nam bakterie jelitowe. Przerosty bakteryjne oraz dysbiozy.
Czy zawsze należy brać Laktulozę?

Jeżeli dopada nas zaparcie ze względu na stresująca sytuację lub zmianę klimatyczną to jak najbardziej można się nią wspomóc raz na jakiś czas ale nie notorycznie, doprowadzając jelita do rozchwiania bakteryjnego.

Pozdrawiam i udanych posiedzeń w sali tronowej 

Artur Jobda

About Artur Jobda

Leave a Reply