fbpx
0

Koszyk

Psychologia

ZMYSŁ BÓLU

By 13 lipca 2017 No Comments

ZMYSŁ BÓLU

-Choć zazwyczaj o tym nie myślimy, ból jest takim samym zmysłem jak wzrok i słuch. Ma swoje własne szlaki nerwowe (podobnie lekceważonym zmysłem jest zmysł równowagi)

-Tak samo jak jest z innymi zmysłami, to mózg decyduje o tym jak mocno i długo odczuwamy ból. Inaczej odbieramy ból u dentysty (mamy świadomość, że to ból konieczny aby w dłuższej perspektywie było ok), a inaczej ból nagły i niespodziewany.

-Ból daje nam w pewien sposób informację abyśmy się nie ruszali i pozwolili organizmowi na regenerację. Zmniejszyli metabolizm, nie podrażniali miejsca bólowego, odpoczęli, zadbali o siebie.

-Bezpośrednie pobudzanie nerwów w wielu układach powoduje ból, jednak w innych potrafi całkowicie zniwelować ból. Naukowcy odkryli, że drażnienie pewnego obszaru w mózgu szczura pozwala zwierzęciu spokojnie znieść operację żołądka. Wiedzą o tym również weterynarze. Głaskanie zwierzęcia w niektórych miejscach pozwala niekiedy przeprowadzić zastrzyk bez reakcji bólowej u zwierzęcia.

-Stres psychiczny jest wstanie wyzwolić wydzielanie endorfin. Mózg przygotowuje się na ewentualne niebezpieczeństwo i uszkodzenie ciała. W badaniach na studentach, którzy oczekiwali na egzamin odnotowano znaczny wzrost ilości endorfin. Można wysnuć wniosek, że stres psychiczny wywołuje taką samą reakcję jak stres fizyczny.

-Zagrożenie bólem jest esencją stresu. Odczuwamy stres długo przed tym nim odczujemy ból (nie ma znaczenia czy chodzi o bójkę czy o ciężki egzamin).

-Komórki nerwowe posiadają receptory opiatów. Receptory te wykorzystują endorfiny do tłumienia bólu. Na te same ścieżki działa heroina. Dlatego pozwala ona czuć się dobrze i nie odczuwać bólu zarówno fizycznego jak i psychicznego.

-U osób chorych na schizofrenię ( zbytni natłok myśli, niemożliwość skoncentrowania się na jednej czynności, zbyt dużo skojarzeń odbiegających od głównego wątku wypowiedzi) notuje się znacznie więcej endorfin. Ma to związek z upośledzonym u nich wychwytem zwrotnym przez organizm jak i nadmiernym ich wydzielaniem. Prowadzi to również do tego, że osoby chore na schizofrenię dużo słabiej odczuwają ból.

-Podawanie naltreksonu (środka, który blokuje aktywność endorfin w mózgu) osobom chorym na schizofrenię sprawiało, że odczuwali oni ból 3 kronie mocniej.

-Naltrekson powoduje jeszcze jeden ciekawy efekt. Powoduje, że osoby chore na schizofrenię mogły się skupić równie mocno co osoby zdrowe (w schizofrenii jest to praktycznie niemożliwe i osoby chore są mocno rozpraszane jakimkolwiek bodźcem).

-Naltrekson również poprawia zdolności skupiania uwagi u osób zdrowych. Prawdopodobnie endorfiny w momencie nagłego zagrożenia mają nam dać możliwość szybkiego wyłapywania potencjalnych możliwości jak sobie poradzić ze stresową sytuacją. Stąd brak możliwości skupienia uwagi na jednej rzeczy bądź bodźcu. Endorfiny znacznie osłabiają zdolności skupiania uwagi.

-Lęk to specyficzna mieszanka emocji i postrzegania.
-Na ogół to niebezpieczeństwo lub groźba niebezpieczeństwa wyzwala reakcję stresową. Wspólną składową zawsze jest niepewność.

Artur Jobda

About Artur Jobda

Leave a Reply