fbpx Skip to main content

Koszyk

JAK NEUROPRZEKAŻNIKI WPŁYWAJĄ NA TRENING ? CZ.2

Wiedząc, jakie mamy neuroprzekaźniki, możemy zaobserwować kilka typów sportowców, którzy w zależności od mieszanki, jaka dominuje w ich układzie nerwowym, będą objawiać specyficzne cechy fizyczne i psychiczne. Każdy z nas posiada swój korowy typ, jednak warto zaznaczyć, że człowiek jest na tyle skomplikowany, że opisane poniżej typy neurologiczne mogą odbiegać od normy i wahać się pomiędzy jednym a drugim. Zdążają się również przypadki osób, które są wzorowymi typami nefrologicznymi opisanymi poniżej.

TYP 1A

Typ dopaminowy bardzo czuły na ten neuroprzekaźnik (i dlatego nie produkuje jej zbyt dużo) lubiący intensywność. Osobowość tego typu lubi cel, współzawodnictwo i to ją nakręca do działania. Zawodnik tego typu lubi startować w zawodach i perspektywa walki nakręca ją do treningów. Gdy nie ma jej na horyzoncie, to spada mu motywacja do działania. Dzieje się to również przez to, że neuroprzekaźnikiem hamującym jest GABA, czyli silnie wyciszający neuroprzekaźnik. Osobowość tego typu poza salą sportową może być cholerykiem, który często szybko coś powie i następnie tego żałuje, gdy zejdzie z niego pobudzenie. Ze względu na małe ilości dopaminy taka osoba może bardzo szybko się wypłukać z tego typu neuroprzekaźnika. Długie treningi nie będą dla niej wskazane, gdyż będzie to ją doprowadzało do przetrenowania.

-Wymagana dłuższa rozgrzewka, aby wejść na swoje pełne obroty treningowe
-Trening zbyt długi nie jest wskazany
-Ma tendencje do przetrenowywania się na treningu (nie do końca wie, kiedy odpuścić)
-Duża ilość włókien szybko kurczliwych
-Im częściej trenuje, tym forma szybciej rośnie
-Toleruje 5-6 treningów w tygodniu
-Osoby z natury silne i dobrze reagują na trening siłowy

-Często lubią sporty ekstremalne
-Popadają w kłopoty z prawem

TYP 1B

Typ, który zostaje pobudzony przez dopaminę, ale i również acetylocholinę. Neuroprzekaźnikiem hamującym będzie serotonina i dlatego osoby tego typu są w stanie lepiej dopasować się do sytuacji. Osoby tego typu są z natury bardzo eksplozywne i mają duże zdolności do generowania mocy. Jest to idealny typ sportowca, ponieważ oprócz zdolności od dużego generowania mocy, posiada dobry odruch na rozciąganie i ma dużą ilość włókien szybko kurczliwych. Toleruje dłuższe jednostki treningowe.

-Wymagana dłuższa rozgrzewka, aby wejść na swoje pełne obroty treningowe.
-Trening zbyt długi nie jest wskazany
-Po wejściu na obroty treningowe jest to osoba, pokazująca pełen potencjał sportowy
-Duża ilość włókien szybko kurczliwych
-Motywuję go walka o dużą stawkę, nie jest to zawodnik, który błyszczy na mniej prestiżowych walkach. Może sprawiać niekiedy wrażenie leniwego.
-Toleruje 5-6 treningów w tygodniu
-Im częściej trenuje, tym forma szybciej rośnie
-Bardzo dobrze reaguje na trening eksplozywny
-Często wykonują szarpane ruchy, gdyż jest to dla niego naturalne

TYP 2A

Typ adrenalinowy, którego wycisza acetylocholina. Sportowcy tego typu lubiący zmienność treningową (często trenują MMA) i umieją się dopasować dość szybko do nowych sytuacji. Toleruje dużą objętość treningową o, ile treningi są często zmieniane.

-Niski poziom neuroprzekaźników hamujących sprawia, że szybko może popaść w przetrenowanie
-Demotywuje go robienie ciągle tego samego i jeśli ma dużą zmienność to odwleka to przetrenowanie
-Duża ilość acetylocholiny sprawia, że dobrze się uczy nowych ruchów
-Mieszany typ włókien mięśniowych
-Najlepsza ilość treningów to 2-5 w zależności od ilości stresu w życiu.
-Osoby dobrze reagujące zarówno na trening siłowy, jak i na trening dynamiczny

TYP 2B

Typ pobudzany przez glutaminian, a spowalniany przez serotoninę. Są to sportowcy lubiący czucie i zwracający uwagę, na każdy aspekt techniczny. Przykładowo lubią się rozciągać i ćwiczyć kulturystykę, ponieważ daje im to poczucie wczucia się w swoje ciało. Osoby są empatyczne, wrażliwe i często się uśmiechają, są pomocne i dlatego często uchodzą za osoby słabe psychicznie i miękkie. Nie są to najlepsi zawodnicy sportów walki, gdyż nie lubią krzywdzić innych ludzi i mają z tym problem. Są to osoby o słabych zdolnościach do generowania mocy i siły oraz niezbyt dobrze znoszą duży stres związany z treningami. Szybko doprowadzają się do przetrenowania.

-Duża ilość wolno kurczliwych włókien mięśniowych lub mieszanych
-Niski poziom neuroprzekaźników hamujących sprawia, że szybko może popaść w przetrenowanie
-Osoby z reguły sumienne, ale potrafią być lekkoduchami
-Nie przepada za zmianami i wywołują u niego stres
-Najlepsza ilość treningów w tygodniu to 2-3
-Staje się silniejszy przez stawanie się większym. Staje się lepszy poprzez długie trenowanie sportów walki.
-Ma tendencje do przejadania się, a nawet bulimii.
-Dużo pracy na dużych ciężarach lub pracy eksplozywnej doprowadza go do przetrenowania

TYP 3

Osoba tego typu ma niski poziom wszystkich neuroprzekaźników hamujących. Lubi niski poziom zmienności i satysfakcjonuje je powtarzanie treningów i technik przez długi czas. Częste zmiany ją stresują i powodują frustrację przez brak postępów, gdyż potrzebują więcej czasu na wyszlifowanie techniki i nauki nowych ruchów. Częstym problemem przez brak neuroprzekaźników hamujących jest u nich problem z zasypianiem po mocnych treningach wykonanych wieczorem. Są to osoby podobne niekiedy charakterem do typu 1A, ale są to osoby mało mówne i niezbyt dobre w relacjach socjalnych. Często odczuwają niepokój, jeśli ich rutyna dnia się zmieni.


-Duża ilość wolno kurczliwych włókien mięśniowych
-Osoby z reguły sumienne
-Nie przepadają za zmianami i wywołują u niego stres
-Najlepsza ilość treningów w tygodniu to 2-3
-Lubią mieć z góry ustawiony plan przez trenera lub samego siebie i się go trzymają.
-Lubią mieć kontrolę nad samym sobą, co doprowadza do przetrenowania (nie słuchają swojego ciała)
-Mogą trenować jeden sport całe życie
-Potrzebują dużo rozgrzewki, aby wejść na wysokie obroty i poczuć się pewnie w treningu. Potrzebuje poczuć kontrolę nad swoim ciałem.

Duża ilość stresu może spowodować, że spadniemy z neurotypem o jeden niżej. Jeśli mamy dużo pozytywnych zdarzeń w życiu, to możemy przeskoczyć o jeden neurotyp w górę.

Artykuł powstał na podstawie szkolenia Christian Thibaudeau- Neurotyping

Artur Jobda

Leave a Reply