fbpx Skip to main content

Koszyk

BŁĘDY W ROLOWANIU

Rolowanie to świetna forma relaksacji i rozluźnienia spiętych mięśni. Działa również na receptory nerwowe opisane wcześniej. Jednak w związku z tym, że stało się tak popularne (między innymi za sprawą Kelly’ego Starretta), zostało wypaczone i niekiedy idzie to w złą stronę. Jakie są częste błędy i mity związane z rolowaniem?

POŚWIĘCANIE CAŁEJ SESJI TRENINGOWEJ NA ROLOWANIE

Niestety istnieje przekonanie, że albo nie rolujesz się wcale, albo rolujesz się całą sesję treningową. Są osoby, które poświęcają na rolowanie i mobility (niestety) całą sesję treningową, co jest błędem. Jeżeli chcesz lepiej wykonywać przysiad, to musisz mieć mobilność, ale bez nauki wykonywania poprawnego wzorca przysiadu – nic z tego. Wspomóż się rolką i treningiem mobility, ale nie zapominaj o treningu docelowym!!!

ZWIĘKSZANIE ZAKRESU RUCHU

Jeżeli wykonasz rolowanie, to zwiększysz swoje zakresy ruchów, jednak… efekt potrwa maksymalnie 10–15 min. Rolowanie ma za zadanie przygotowanie mięśni do treningu za pomocą pobudzenia nerwowego i krążenia krwi. Zakres ruchu – podobny jak po rolowaniu – uzyskasz po porządnej rozgrzewce. Nie zapominaj cały czas, że to nie brak rolowania ogranicza Twoją mobilność, tylko restrykcje w tkance kolagenowej lub zbyt spiętych mięśniach. Nie samo rolowanie, ale również zwracanie uwagi na kontrolę motoryczną oraz to, w jakiej pozycji spędzasz dzień, będzie kształtowało Twoją mobilność.

ROLOWANIE W TRAKCIE TRENINGU

Jeżeli rolujesz się w trakcie treningu pomiędzy seriami, Twoja tkanka mięśniowa i kolagenowa się rozluźnia, co powoduje spadek siły oraz mocy mięśniowej. Dodatkowo naraża Cię na kontuzję i niestabilność podczas podchodzenia pod duże obciążenie treningowe.

ZAKRES RUCHU A SIŁA STAWU W „NOWEJ” POZYCJI

Jeżeli zrolowałeś się przed treningiem i uzyskałeś (chwilowo) lepszy zakres ruchu, który Twój organizm dostał znienacka, to podczas treningu pracuje on w zakresie ruchu, który nigdy wcześniej nie był wzmacniany. Może to prowadzić do kontuzji ze względu na brak czucia głębokiego i kontroli motorycznej.

SIŁA ANTAGONISTÓW

Rolowanie nie zmienia siły rolowanego mięśnia, ale powoduje osłabienie mięśnia przeciwstawnego (antagonisty). Rolując mięsień czworogłowy, osłabiasz mięsień dwugłowy, który jest np. najczęściej kontuzjowany w piłce nożnej. Dlatego, jeżeli nie chcesz pogłębiać ryzyka kontuzji, nie roluj przed treningiem tylko jednej partii mięśniowej.

ROLOWANIE JAKO REGENERACJA

Rolowanie jako aktywna regeneracja i ostudzenie po treningu jak najbardziej się sprawdzi. Warto jednak upewnić się, która taśma mięśniowa (przednia czy tylna) wymaga większej ilości rolowania, i zachować odpowiednie proporcje.

ROLOWANIE PO KONTUZJI

Rolowanie po kontuzji lub unieruchomieniu stawu powinno być przeprowadzone stopniowo. Może doprowadzić do niestabilności stawu przez rozluźnienie rusztowania mięśniowego, które stabilizuje osłabioną kontuzjowaną okolicę.

Artur Jobda

Leave a Reply