fbpx
0

Koszyk

Sport

BŁĘDY W ROLOWANIU 👍👊💪💪

By 28 października 2017 No Comments

BŁĘDY W ROLOWANIU 👍👊💪💪

Rolowanie, to świetna forma relaksacji i rozluźnienia spiętych mięśni. Jednak w związku z tym, że stało się to tak popularne, między innymi za sprawą Kelly’ego Starretta, zostało wypaczone i niekiedy idzie to w złą stronę. Jakie są częste błędy i mity związane z rolowaniem??

POŚWIĘCANIE CAŁEJ SESJI TRENINGOWEJ NA ROLOWANIE 👍👊💪💪

Niestety istnieje przekonanie, że albo nie rolujesz się wcale albo rolujesz się całą sesję treningową. Są osoby, które poświęcają na rolowanie i mobility (niestety) całą sesję treningową, co jest błędem. Jeżeli chcesz lepiej wykonywać przysiad to musisz mieć mobilność ale bez nauki wykonywania poprawnego wzorca przysiadu nic z tego. Wspomóż się rolką i treningiem mobility ale nie zapominaj o treningu docelowym!!!

ZWIĘKSZANIE ZAKRESU RUCHU👍👊💪💪

Jeżeli wykonasz rolowanie, to zwiększysz swoje zakresy ruchów jednak…..efekt trwa max 10-15 min. Rolowanie ma za zadanie przygotowanie mięśni do treningu za pomocą pobudzenia nerwowego i krążenia krwi. Zakres ruchu podobny jak po rolowaniu uzyskasz po porządnej rozgrzewce. Nie zapominaj cały czas, że to nie brak rolowania ogranicza Twoją mobilność tylko ograniczenia w tkance kolagenowej lub zbyt spiętych mięśniach. Nie samo rolowanie ale również zwracanie uwagi na kontrolę motoryczną oraz to, w jakiej pozycji spędzasz dzień będzie kształtowało Twoją mobilność.

ROLOWANIE W TRAKCIE TRENINGU👍👊💪💪

Jeżeli rolujesz się w trakcie treningu pomiędzy seriami, Twoja tkanka kolagenowa się rozluźnia, co powoduje spadek siły oraz mocy mięśniowej. Dodatkowo naraża Cię na kontuzję i niestabilność podczas podchodzenia pod duże obciążenie treningowe.

ZAKRES RUCHU, A SIŁA STAWU W „NOWEJ” POZYCJI👍👊💪💪

Jeżeli zrolowałeś się przed treningiem i uzyskałeś (chwilowo) lepszy zakres ruchu, który Twój organizm dostał znienacka, to podczas treningu pracuje on w zakresie ruchu, który nigdy wcześniej nie był wzmacniany. Może to prowadzić do kontuzji ze względu na brak czucia głębokiego i kontroli motorycznej.

SIŁA ANTAGONISTÓW 👍👊💪💪

Rolowanie nie zmienia siły rolowanego mięśnia ale powoduje osłabienie mięśnia przeciwstawnego (antagonisty). Rolując mięsień czworogłowy osłabiasz mięsień dwugłowy, który jest najczęściej kontuzjowany w piłce nożnej. Dlatego jeżeli nie chcesz pogłębiać ryzyka kontuzji, nie roluj się długo i wolno przed treningiem,

ROLOWANIE JAKO REGENERACJA 👍👊💪💪

Rolowanie jako aktywna regeneracja i ostudzenie po treningu jak najbardziej się sprawdzi. Warto jednak upewnić się, która taśma mięśniowa (przednia czy tylna) wymaga większej ilości rolowania i zachować odpowiednie proporcje między rolowaniem przodu i tyłu ciała.

ROLOWANIE PO KONTUZJI 👍👊💪💪

Rolowanie po kontuzji lub unieruchomieniu stawu powinno być przeprowadzone stopniowo. Może doprowadzić do niestabilności stawu przez rozluźnienie rusztowania mięśniowego, które stabilizuje osłabioną kontuzjowaną okolicę.

Na koniec zaznaczam, że to tylko porady i niekiedy aby zniwelować przyczynę bólu lub braku mobilności niezbędna jest praca z trenerem lub fizjoterapeutą.

Artur Jobda

About Artur Jobda

Leave a Reply