fbpx
0

Koszyk

Psychologia

CZY POTRZEBUJESZ TRENERA? 👍👊💪

By 20 października 2017 No Comments
CZY POTRZEBUJESZ TRENERA? 👍👊💪

Dzisiaj trochę o roli trenera. Jak to jest, czy trener jest potrzebny aby osiągnąć swój cel? Jaka jest rola trenera i co jest jego zadaniem? Sam jestem trenerem i tekst napisany poniżej może być mało obiektywny, ale postaram się zachować chociaż pozory. Będzie trudno bo oczywiście jestem zdania, że każdemu jest potrzebny trener……. nawet mi.

ZNAJOMOŚĆ ANATOMII I METODYKI TRENINGU👍👊💪

Spotykam się z opiniami ludzi, którzy chcą zacząć trenować, że trener to zbędny wydatek. Wystarczy iść na siłownię, podpytać kolegi jak wykonywać ćwiczenia i będzie wszystko ok. Pragnę zaznaczyć, odpierając ten argument, że to iż kolega ćwiczy już jakiś czas, albo ma 45cm w łapie, wcale nie musi świadczyć o poprawności jego techniki podczas wykonywania ćwiczeń. To jest tak, jak z nudnym nauczycielem w szkole, który przychodzi do szkoły odbębnić swoje i nawet wykład o orgii w starożytnym Rzymie (nie wiem jak was, ale mnie jako nastolatka temat ten wciągałby na maksa i prosiłbym o więcej takich wykładów 😛 ) zepsułby swoim flegmatyzmem i nieumiejętnością zainteresowania słuchacza. Więc jak widać, to że znamy jakiś temat wcale nie musi oznaczać, iż potrafimy tą wiedzę przekazać.

Oddzielna sprawa to to, że ze względu na czasy w jakich żyjemy, nie ma praktycznie osoby, która nie cierpiałaby na jakąś wadę postawy. Patologią naszych czasów jest to, że poprzez siedzący tryb życia i udogodnienia w postaci ruchomych schodów, butów na wysokich obcasach, chodzików dla dzieci oraz spędzania wolnego czasu na siedzeniu przed komputerem, nasz organizm traci swoje prawidłowe wzorce ruchowe i popadamy w patologie w postaci np. nieumiejętności podniesienia rąk wystarczająco wysoko do góry nawet gdyby ktoś napadł nas z pistoletem i krzyknął „stać bo strzelam”.

Coraz częściej trafiają do mnie osoby z bolącymi plecami, nawet przed okresem minięcia tak zwanej gwarancji, czyli przed 25 rokiem życia. Więc jak osoba, która nie ma pojęcia o mechanice pracy stawów czy pracy skurczów mięśniowych ma poprawnie wykonywać ćwiczenia bez specjalisty u boku? Niestety, widuję bardzo często osoby na siłowniach wykonujące przysiady z nogami rozstawionymi jak kaczka lub planka z koszmarnym wygięciem kręgosłupa.

-Trener wie, jak ustalić plan treningowy pod twój stopień zaawansowania

-Trener wie, jakie masz wady postawy i jak je korygować żeby zwiększyć tym samym efektywność treningu

-Trener wie, jaka metoda treningowa jest dla ciebie najlepsza dla osiągnięcia celu (widujemy grubasków ćwiczących
kulturystycznie i panie przy tuszy, spędzające godzinę na wykonywaniu cardio, zamiast skupić się na treningach interwałowych, które najlepiej spalają tłuszcz)

-Trener wie, jakie masz predyspozycje psychofizyczne do treningu i wie, jaki trening sprawiał ci będzie przyjemność i pozwoli osiągnąć twój cel treningowy.

NO DOBRA, ALE PO CO MI TRENER ? CZYNNIKI PSYCHOLOGICZNE PANIE I PANOWIE👍👊💪

Jak to jest, że nawet zawodnicy, którzy trenują na wysokich poziomach i zdobywają medale na olimpiadach mają swojego trenera…….. Co więcej oni sami są niekiedy trenerami. Co sprawia, że mimo, iż zawodnik ma pokończone kursy trenera lub studia, dalej współpracuje z trenerem?

Co więcej trener jest gorszym sportowcem niż jego podopieczny. Trener Adama Małysza nie skakał dalej niż on.

UWAGA – najważniejszą rolą trenera jest powiedzenie zawodnikowi lub podopiecznemu w krytycznym momencie jednego magicznego zdania brzmiącego…….. JESZCZE RAZ.

Gdy padasz na twarz albo nie masz ochoty pójść na trening, przychodzi ktoś taki z mianem trenera i karze zapie…. 😉 Jeszcze jedno okrążenie, jeszcze jedna seria, jeszcze jeden ruch. Łamie twoje wewnętrzne nie chce mi się/ już nie dam rady. Pokazuje ci drogę do ponadprzeciętnego treningu. Plan treningowy możesz sobie ściągnąć z internetu lub, jeżeli trochę masz obycia, to rozpiszesz go sobie sam.

Jest pewna różnica między chodzeniem na treningi a trenowaniem. Na pewno widzicie osoby, które przychodzą na siłownię po to żeby pogadać, pokazać się itp. Nic osobiście do tych ludzi nie mam i mają prawo traktować siłownię jako miejsce towarzyskie ale… na treningu ze mną coś takiego by nie przeszło 😉

CHŁODZENIE ZAPAŁU👍👊💪

Jet to też istotna kwestia. O ile trening ma być mocny, intensywny, bez przeglądania FB w czasie treningu, to trener dużo lepiej wie kiedy powiedzieć STOP. Jesteśmy troszkę zbyt ambitni w tych czasach i potrafimy popadać w skrajności. Jeżeli już trenuję, to tylko po to żeby mieć 8 procent tkanki tłuszczowej, wygrać mistrzostwa świata albo mieć sylwetkę jak Chodakowska. Ambicja jest dobrym, a wręcz niezbędnym czynnikiem do osiągnięcia sukcesu ale…. nie za wszelką cenę.

Zejście z poziomem tkanki tłuszczowej do 8 % potrafi się skończyć problemami z tarczycą. Wygranie mistrzostw wyeksploatowaniem organizmu, a dążenie do dobrej sylwetki niczym z okładki Men’s Health, nieustannym krytykowaniem się za swój aktualny wygląd. Przetrenowanie i kontuzje to u osób z dużymi ambicjami trenującymi bez trenera częsty problem. Trener wie kiedy jest już za dużo i nie doprowadzi cię do autodestrukcji.

Trener również zmusi cię, żebyś trenował grupy mięśniowe i wykonywał ćwiczenia, których nie lubisz, a nie tylko to, co jest twoją mocną stroną. Sami widzicie, że jak przychodzi poniedziałek, czyli międzynarodowy dzień klaty i bicepsa, to na siłowni jest gęsto. Jak przychodzi dzień nóg….. No cóż czekamy znowu do poniedziałku na zestaw dyskotekowy 😛

A WIĘC CZY KAŻDEMU JEST POTRZEBNY TRENER?👍👊💪

Oczywiście, że nie. Ale jeżeli długo już trenujesz powinieneś zrobić trening raz na jakiś czas z trenerem lub doświadczonym kolegą. Wiem, że to będzie prawdopodobnie trening przełomowy i tego ci potrzeba. Jeżeli jesteś osobą początkującą, to trener jest według mnie sprawą niezbędną aby nauczyć się ćwiczeń i techniki. Warto niekiedy wydać (nie małe niekiedy) pieniądze na trenera, aby nie błądzić we mgle. Jeżeli chcę wygrać sprawę w sadzie, to wynajmuję adwokata (specjalistę, który zjadł na tym zęby) bo moje szanse na osiągnięcie celu wzrastają znacząco.

Pozdrawiam 🙂

Artur Jobda

About Artur Jobda

Leave a Reply