fbpx Skip to main content

Koszyk

JAK BUDZIĆ SIĘ BEZ KAWY
 
Dzisiaj szybkie porady jak obudzić się bez kawy. Wiem, że pewnie wiele osób pomyślało teraz coś w stylu- ok, ale po co budzić się bez kawy, skoro jest tania, szeroko dostępna i po prostu smaczna?? Kawa, mimo że jest najpopularniejszym napojem pitym chyba w każdym kraju o poranku, może okazać się problematyczna w kilku przypadkach.
 
-Kawa, w przypadku niektórych chorób autoimmunologicznych jest niezalecana.
 
-Wyrzut hormonów stresowych po wypiciu nie pozwala się zrelaksować i odpocząć myślom, co jest szczególnie ważne w dzisiejszym zaganianym świecie. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób przepracowanych i przemęczonych.
 
-Zmniejsza absorpcję żelaza, a więc nie zaleca się dużego spożycia kawy podczas np.anemii.
 
-Bywa problematyczna dla żołądka i może powodować niestrawność. Nie zleca się zatem spożycia kawy w przypadku np. refluksu, wrzodów żołądka, nadżerek.
 
-W przypadku problemów z sercem może nasilać problemy natury kardiologicznej.
 
Wszystko to, co wypisane powyżej może sygnalizować nam, że kawa nie będzie dla nas dobrym wyborem. Oczywiście nie demonizujmy kawy, bo ma również dużo zalet, jednak o tym, kiedy indziej. Dzisiaj sposoby na pobudkę bez kawy 🙂
 
ZNAJDŹ ŚWIATŁO.
 
Melatonina, czyli hormon snu wydziela się, gdy zapada ciemność. Gdy nastaje mrok, nasze ciało produkuje więcej melatoniny, a gdy staje się jasno to jej produkcja i stężenie w mózgu spada. Dobrym pomysłem od razu po wstaniu jest wyjście na dwór lub rozświetlenie pokoju, o ile nie macie złych skojarzeń z Mamą wchodzącą rano do pokoju i budzącą Was do szkoły przez zapalenie światła 😛
 
WEŹ CHŁODNY PRYSZNIC.
 
Zimna woda doprowadza do redukcji komponentów w mózgu odpowiedzialnych za uczucie zmęczenia i ospałości. Dodatkowo pobudza krążenie i układ nerwowy, stawiając ciało w gotowości. Jako ciekawostkę dodam, że zimny prysznic podnosi nam przemianę materii i dostajemy darmowe spalone kalorie.
 
WYPIJ SZKLANKĘ WODY MINERALNEJ.
 
Około 60% naszego ciała składa się z wody. Podczas snu, mimo że nie wykonujemy praktycznie żadnego ruchu, również się pocimy. Dodatkowo woda jest potrzebna do prawidłowych procesów oddychania (zwróćcie uwagę, ile wdechów i wydechów robicie podczas snu, nie pijąc przy tym nawet szklanki wody, śpiąc 8 godzin-kilka tysięcy). Nawet niewielkie odwodnienie powoduje problemy z koncentracją i osłabienie. Kawa ze względu na swoje właściwości diuretyczne pogłębia odwodnienie, więc dużo lepszą opcją będzie szklanka wody wysoko mineralnej typu Muszynianka. Pamiętajcie, aby pić w ciągu dnia, by pozostać nawodnionym i skupionym.
 
ZJEDZ WYSOKO TŁUSZCZOWE ŚNIADANIE.
 
Jeżeli Twoje śniadanie składa się z białego pieczywa lub płatków na mleku to będziesz rano i w dalszej części dnia łaził jak zombie. Doprowadza to do dużego skoku cukru i wpędza nas od rana w stan hipoglikemii. Nasze ciało ze względu na duże stężenie kortyzolu (hormonu, który nas wybudza) nie toleruje dobrze o poranku dużych ilości węglowodanów. Jajecznica z boczkiem, omlet lub węglowodany, ale połączone ze źródłem tłuszczu i białka to dobra opcja, jeśli czujesz się rano po śniadaniu senny. Jest to dużo lepsze śniadanie, które dodatkowo da nam sytość i nie doprowadzi do sytuacji, gdzie będziemy, mimo zjedzonego posiłku, głodni po 2 godzinach.
 
BĄDŹ FIZYCZNIE AKTYWNY OD RANA.
 
Jeżeli od razu po wstaniu siadasz przed komputer lub do biurka, to Twoje ciało nie ma powodu, aby się obudzić. Stężenie adrenaliny jest niższe niż w momencie ogłaszania wyników Mam Talent, więc nie dziw się, że czujesz się ospale. Aktywność powoduje lepszą cyrkulację krwi oraz lepsze dotlenienie mózgu. Jeżeli zdarzyło Ci się kiedyś trenować rano, to wiesz, że na cały dzień masz zapewnioną dużo lepszą koncentrację, lepsze samopoczucie i więcej energii. Trening o poranku lub spacer powoduje dokrwienie i pobudzenie hipokampu, czyli części mózgu odpowiedzialnej za zapamiętywanie i uczenie się, a więc jeśli zamierzasz zakuwać do ważnego egzaminu o poranku, to rusz swoje cztery litery.
 
SŁUCHAJ MUZYKI.
 
Nie ma nic lepszego rano niż odpalenie dobrej muzyki. Jeżeli masz trening o poranku, to świetnie nada się Metallica, a jeżeli chcesz mieć lepszy humor, to puść sobie Don’t worry be happy 😉 Muzyka dodatkowo aktywuje w naszym mózgu chęć do ruchu. Założę się, że nie raz potupywaliście nóżką, gdy w głośnikach leciał Wasz ulubiony kawałek 😉
Artur Jobda

Leave a Reply