fbpx Skip to main content

Koszyk

Magiczny sposób na zdrowsze życie i zgrabniejszą sylwetkę!… Spacer

Marsz, czy też spacer to naturalna i podstawowa zdolność ruchowa człowieka. Naukowcy badający antropologię fizyczną, zgodnie stw ierdzili, że budowa ciała człowieka ewoluowała, w celu przemierzania długich dystansów marszem lub biegiem. O spontanicznej aktywności fizycznej (NEAT) pisze się często w artykułach, które są poświęcone odchudzaniu. Wspominają o tym również dietetycy i trenerzy, gdy starają się zmienić nawyki osób cierpiących na nadwagę, czy otyłość. Wszystko, co robimy w trakcie dnia to wydatek energetyczny, który jeśli trzymamy ujemny bilans kaloryczny diety, wspomaga wraz z treningiem redukcje tkanki tłuszczowej. Do spontanicznej aktywności ruchowej zaliczamy sprzątanie, noszenie zakupów oraz np. spacer z psem. Marsz jest ważny z tego względu, że może go wykonać praktycznie każdy niezależnie od stanu zdrowia, stopnia otyłości, czy zmęczenia psychicznego i fizycznego. Zaleca się, aby dziennie pokonywać około 10 000 kroków.

W niektórych publikacjach naukowych używa się ilości kroków, aby określić dzienną aktywność fizyczną, a nawet stan zdrowia pacjenta.
Wyróżnia się:
-siedzący tryb życia, gdy pokonujemy <5,000 k/d
-niską aktywność- 5,000-7,499 k/d
-umiarkowanie aktywny tryb życia- 7,500-9,999 k/d
-aktywny tryb życia – ≥10,000 k/d
-bardzo aktywny tryb życia- >12,500 k/d

Marsz jako najbardziej naturalny ruch człowieka sprawdza się jako regeneracja naszego ciała. Ciśnienie wytworzone przez pracujące mięśnie odżywia tkanki oraz stawy zawłaszcza dolnej części ciała. Mowa oczywiście o stawach skokowych, kolanach i biodrach. Medycyna Chińska twierdzi nawet, że człowiek nie posiada jednego serca, tylko trzy. Kolejne dwa serca to nasze łydki, które pompują krew z dolnej części ciała do górnej. Jak się nad tym głębiej zastanowić to tak naprawdę każdy mięsień w naszym ciele spełnia poniekąd funkcję pompy dla krwi i chłonki. Im lepsze krążenie krwi, tym nasze ciało jest lepiej odżywione (krew transportuje substancje odżywcze), lepiej dotlenione, elastyczniejsze i mniej zanieczyszczone, ponieważ krążenie usuwa z naszego ciała zbędne produkty przemiany materii. Co ciekawe najnowsze badania pokazują, że na odżywienie krążków międzykręgowych naszego kręgosłupa (popularne dyski, które wypadają) działa Chodzenie i bieganie. Tę tezę mocno potwierdza jeden z największych autorytetów w dziedzinie bolesności kręgosłupa Stuart McGill w swoich książkach. Twierdzi on, że jednym z najlepszych lekarstw na bolące plecy jest… spacer. Jedna istotna uwaga to taka, że marsz w celu poprawy stanu zdrowia kręgosłupa musi być dynamiczny, ponieważ szybszy krok biegowy (6-8 km) odciąża kręgosłup w odcinku lędźwiowym za sprawą aktywacji do ruchu naszej miednicy. Jeśli podczas spaceru będą bolały Cie plecy, to spróbuj iść szybciej. W dzisiejszych czasach bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się do lekarza. Przyczyną jest zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej, czy bez ruchu.
Marsz, czy też spacer zawłaszcza na łonie natury (w złą pogodę może być oczywiście bieżnia mechaniczna) pozwala wyciszyć organizm i przestawić go na dominację układu przywspółczulnego. Często jest to zabieg, jaki stosują sportowcy dzień po zawodach (kiedy to mocno uruchamiają układ współczulny) w celu przyśpieszenia regeneracji ciała. Osoby trenujące rekreacyjnie również mogą korzystać ze spacerów, aby poczuć się lepiej po treningu lub po ciężkim i stresującym dniu w pracy.

Źródła:

Książka- Urodzony, aby chodzić James Earls

Książka-Mechanika zdrowych pleców McGill

Książka: sekrety przygotowania motorycznego w sporcie Artur Pacek i Mirosław Babiarz

https://www.tci-thaijo.org/index.php/jhealthres/…/view/89095

https://academic.oup.com/…/article-abstr…/73/8/1070/4583629…

Artur Jobda

Leave a Reply