fbpx Skip to main content

Koszyk

ZMYSŁ BÓLU

-Choć zazwyczaj o bólu nie myślimy w ten sposób to, ból jest takim samym zmysłem jak wzrok i słuch. Ma swoje własne szlaki nerwowe i jest niezbędny do przeżycia. Podobnie lekceważonym zmysłem jest zmysł równowagi, którego nie dostrzegamy tak silnie na co dzień, jak np. smak.

-Każdym naszym zmysłem steruje mózg i to właśnie on decyduje o tym, jak mocno i długo odczuwamy ból. Inaczej odbieramy ból u dentysty (mamy świadomość, że to ból konieczny, aby w dłuższej perspektywie było ok), a inaczej ból nagły i niespodziewany.

-Ból daje nam w pewien sposób informację, abyśmy się nie ruszali i pozwolili organizmowi na regenerację. Spowolnili metabolizm, nie podrażniali miejsca bólowego, odpoczęli, zadbali o siebie.

-Bezpośrednie pobudzanie nerwów w wielu układach powoduje ból, jednak w innych potrafi całkowicie go zniwelować. Naukowcy odkryli, że drażnienie pewnego obszaru w mózgu szczura pozwala zwierzęciu spokojnie znieść operację żołądka. Wiedzą o tym również weterynarze. Głaskanie zwierzęcia w niektórych miejscach pozwala niekiedy przeprowadzić zastrzyk bez reakcji bólowej u zwierzęcia.

-Stres psychiczny jest w stanie wyzwolić wydzielanie endorfin, które działają przeciwbólowo. Mózg przygotowuje się na ewentualne niebezpieczeństwo i uszkodzenie ciała. W badaniach na studentach, którzy oczekiwali na egzamin, odnotowano znaczny wzrost ilości endorfin. Można wysnuć wniosek, że stres psychiczny wywołuje taką samą reakcję jak stres fizyczny.

-Zagrożenie bólem jest esencją stresu. Odczuwamy stres długo przed tym, nim odczujemy faktyczny ból fizyczny lub psychiczny i nie ma znaczenia czy chodzi o bójkę, czy o ciężki egzamin.

-Komórki nerwowe posiadają receptory opiatów. Receptory te wykorzystują endorfiny do tłumienia bólu. Na te same ścieżki działa heroina. Dlatego pozwala ona czuć się dobrze i nie odczuwać bólu zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

-U osób chorych na schizofrenię (zbytni natłok myśli, niemożność skoncentrowania się na jednej czynności, zbyt dużo skojarzeń odbiegających od głównego wątku wypowiedzi) notuje się znacznie więcej endorfin. Ma to związek z upośledzonym u nich wychwytem zwrotnym przez organizm tej substancji, jak i nadmiernym ich wydzielaniem. Prowadzi to również do tego, że osoby chore na schizofrenię dużo słabiej odczuwają ból.

-Podawanie naltreksonu (środka, który blokuje aktywność endorfin w mózgu) osobom chorym na schizofrenię sprawiało, że odczuwali oni ból 3 kronie mocniej.

Naltrekson powoduje jeszcze jeden ciekawy efekt. Powoduje, że osoby chore na schizofrenię mogły się skupić równie mocno co osoby zdrowe. W schizofrenii jest to praktycznie niemożliwe i osoby chore są mocno rozpraszane jakimkolwiek bodźcem.

Naltrekson również poprawia zdolności skupiania uwagi u osób zdrowych. Prawdopodobnie endorfiny w momencie nagłego zagrożenia mają nam dać możliwość szybkiego wyłapywania możliwości jak sobie poradzić ze stresową sytuacją. Stąd brak możliwości skupienia uwagi na jednej rzeczy bądź bodźcu. Endorfiny znacznie osłabiają zdolności skupiania uwagi.

-Lęk to specyficzna mieszanka emocji i postrzegania. Lęk może przerodzić się w strach, czyli informację o możliwości nadejścia bólu.

-Na ogół to niebezpieczeństwo lub groźba niebezpieczeństwa wyzwala reakcję stresową. Wspólną składową zawsze jest niepewność.

Źródła:

Konieczne kłamstwa, proste prawdy: Daniel Goleman

Dlaczego zebry nie mają wrzodów Robert M. Sapolsky

Artur Jobda

Leave a Reply