ANEMIA U BIEGACZY DŁUGODYSTANSOWYCH, CZYLI FOOT STRIKE
Anemia jest to patologiczny stan organizmu wynikający głównie z niedoborów żelaza oraz witamin z grupy B. Skutkiem jest brak budulca do budowy czerwonych krwinek. Krwinki, czyli nasza krew transportuje tlen oraz składniki odżywcze do pracujących mięśni i narządów.
Objawy anemii, jakie najczęściej można zanotować to:
-brak koncentracji.
-gorsza pamięć
-brak energii.
-szybkie meczenie się i brak chęci do wysiłku fizycznego.
Jest to powszechny problem wśród biegaczy i badania pokazują, że na anemię może cierpieć nawet 65 procent biegaczy, a jej utajoną formę kolejne 15-20 procent {1} Może mieć na to wpływ również dieta wegetariańska lub wegańska, która jest w niektórych środowiskach biegaczy mocno promowana. Żelazo i witaminy z grupy B znajdują się głównie w mięsie i jajach. Warto zaznaczyć, że również kobiety są bardziej narażone na niedobory żelaza ze względu na cykle miesiączkowe i utratę krwi (a tym samym żelaza) wraz z krwawieniem miesiączkowym.
Innymi powodami anemii mogą być:
– nadmiar treningów, gdyż z potem wypacamy czerwone krwinki. Im dłuższy wysiłek, wyższa temperatura otoczenia, tym więcej potu i utraty czerwonych krwinek.
-Krwawienia z przewodu pokarmowego, przykładem może być choroba Leśniowskiego crohna.
-Utrudnione wchłanianie z przewodu pokarmowego np. Zbyt mocno zasadowe środowisko żołądka.
-Stopa biegacza po angielsku określana jako Foot strike.
CZYM JEST STOPA BIEGACZA/FOOT STRIKE ?
Podczas biegania długich dystansów stopa biegacza uderza tysiące razy o ziemię, doznając mikro urazów. Skutkiem tego jest niszczenie czerwonych krwinek w żyłach i naczyniach krwionośnych stopy. {2}Dużo większym tego typu stanem są popularne siniaki, gdy się o coś uderzymy. O ile siniak jest dużym, ale jednorazowym urazem, o tyle bieganie kilka razy w tygodniu długich dystansów i nakładające się uderzenia powodują systematyczne niszczenie czerwonych krwinek. Trzeba zaznaczyć, że szacuje się, że jest to problem dotykający głównie osoby i biegaczy, którzy biegają w złym dobranym obuwiu oraz biegających w zły sposób wynikający z wad postawy. Bieganie z pięty będzie prawdopodobnie potęgowało syndrom stopy biegacza, gdyż bliżej pięty znajduje się więcej naczyń krwionośnych niż w przypadku śródstopia. Bieganie ze śródstopia jest naturalną antropologiczną techniką biegu, jaka nasi przodkowie praktykowali, biegając boso.
Istotne będzie również bieganie po miękkim podłożu, czyli po lesie, a nie po asfalcie, który potęguje mocne tąpnięcie stopy o ziemię. Dodatkowym czynnikiem pogłębiającym będzie nadmierna masa ciała, która jest dodatkowym czynnikiem kompresującym naczynia krwionośne w momencie styku stopy z podłożem.
ANEMIA JAKO ADAPTACJA DO WYSIŁKU
Anemia przy długich wysiłkach tlenowych może również wynikać z objętości osocza krwi. „Osocze krwi – zasadniczy płynny składnik krwi, w którym są zawieszone elementy komórkowe. Stanowi ok. 55% objętości krwi.„Im więcej osocza nazywanego też plazmą tym krew jest mocniej rozrzedzona i daje sztuczny obraz anemii, gdyż w badaniu pojawi się obniżona wartość czerwonych krwinek w stosunku do całkowitej objętości krwi w tym właśnie plazmy. Nie jest to stan patologiczny, a jedynie adaptacja organizmu do wysiłku, jaki mu serwujemy.
Źródła:
1-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7234508
2- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3970055
Artur Jankowicz-Dietetyk
Książka:Urodzeni biegacze. Christopher McDougall
Najnowsze komentarze