fbpx
0

Koszyk

DietaSportTrening

CZY NIEPOPRAWNY ODDECH POWODUJE TYCIE ??❗❗

By 26 listopada 2017 No Comments

CZY NIEPOPRAWNY ODDECH POWODUJE TYCIE ??

Czy zastanawialiście się kiedyś lub słyszeliście pogląd, że nieprawidłowe oddychanie powoduje przybieranie na wadze?? Czy istnieje za tym jakaś przesłana?? Okazuje się, że tak.

PH NASZEJ KRWI

PH (czyli kwasowość lub zasadowość) naszej krwi mieści się w przedziale około 7.35 do 7,45. Ogólna Skala kwasowości obejmuje wartości od 0 do 14. Im bardziej odczyn kwaśny tym pH płynu spada poniżej 7 która to liczba oznacza odczyn pośredni/neutralny. Skala w drugą stronę kończy się na liczbie 14 i im wartość płynu wychodzi poza 7, tym ciecz jest bardziej zasadowa. Jak widać, nasza krew ma bardzo wąski zakres, jaki jest dla niej optymalny. Każde zawahanie od tej liczby powoduje mobilizację naszego organizmu do wyrównania tej wartości. Parametry poniżej 6.8 oraz wzrost powyżej 7.8 może się zakończyć dla nas śmiercią, dlatego też tak ważne jest dla naszego organizmu utrzymanie krwi w równowadze, która jak widzimy, jest lekko zasadowa. Gdy mamy te wartości utrzymane, nasze procesy fizjologiczne zachodzą tak, jak powinny. (nasza gospodarka cukrowa jest ok. wraz z ciśnieniem krwi) Za proces regulacji tego procesu odpowiadają nasze nerki oraz…. Płuca

CZY JEDZENIE WPŁYWA NA RÓWNOWAGĘ PH?

Przyjęto ostatnio za pewnik, że coś takiego jak zakwaszenie organizmu nie istnieje. Faktycznie jak spojrzeć na nasze ciało, to w żołądku jest kwaśno, w dwunastnicy zasadowo a w nerkach znów kwaśno. Nasze organy naturalnie powinny być kwaśne lub zasadowe, ale czy aby na pewno jedząc duże ilości przetworzonego jedzenia, nie zwiększamy kwasowości krwi ??? Zdania są podzielone i jedni twierdza, ze tak inni, ze nie. Ja bazując na swojej wiedzy i tym, co mówi medycyna Chińska, w której często są Mądre rzeczy wynalezione dużo wcześniej, niż medycyna współczesna dopiero zaczyna zgłębiać uważam, że tak. W końcu to co jemy, musi zostać przetransportowane przez krew do naszych mięśni i organów.

CO, JEŚLI MAM ZBYT MOCNO KWAŚNĄ KREW ?

Jeżeli twoja krew jest zbyt kwaśna organizm, aby temu przeciwdziałać, stara się wciągać jak najwięcej tlenu, który sprawia, że neutralizuje środowisko kwaśne. Głównie ma to miejsce za sprawą neutralizacji dwutlenku węgla (który zakwasza krew). Dwutlenek węgla wydziela się w naszym organizmie podczas procesów metabolicznych i oddychając usuwamy go z organizmu. Jest on również bardzo ważny w naszym organizmie i nie jest złem najgorszym. Powoduje między innymi uwalnianie cząsteczki tlenu z naszych czerwonych krwinek do mięśni, wiec jak wszystko w naturze tak i tutaj musi być w równowadze. Jeżeli dochodzi to takiej sytuacji, że oddychasz za głęboko, to wciągasz za dużo tlenu a stąd już prosta droga do astmy, hiperwentylacji, bezdechu sennego oraz zbyt dużej produkcji wolnych rodników. Bardzo prawdopodobne, że doświadczysz również częstego sapania i wzdychania.

CO, JEŻELI MAM ZBYT ZASADOWĄ KREW ???

A co w drugą stronę ?? To właśnie zbliżmy się do tezy, jaką naukowcy stawiają powiązanie oddechu i otyłości. W Momocie, gdy nie oddychasz poprawnie używając, do oddychanie ust zamiast nosa (wciągając tym samym za dużo tlenu) Twoja krew staje się zbyt mocno zasadowa. Zaczyna brakować w Twoim organizmie dwutlenku węgla, (działają przeciwstawnie tlenem i wypierają się) który przywraca kwasowość krwi trzymając ja w równowadze. Doprowadzając do takiej sytuacji organizm, aby się przed tym bronić odpala zachcianki na produkty kwasotwórcze a są nimi najbardziej niezdrowe rzeczy i Fast foody, słodycze itp. Jak widać zataczamy błędne koło, oddychamy mocniej ale jedząc więcej niezdrowych rzeczy. Nauka poprawnego oddechu może być brakującym ogniwem, dlaczego ludzie po redukcji wagi doznają efektu JO-JO.

CO WPŁYWA NA NIEPOPRAWNY ODDECH??

-Według naukowców nasz dzisiejszy tryb życia w dużym stresie ( non stop reakcja walcz lub uciekaj), która powoduje oddychanie krótkie, szybkie przy użyciu klatki piersiowej. Wdychamy wtedy za dużo tlenu.

-Przetworzona żywność

-Oddychanie ustami zamiast nosem. Nos jest stworzony do oddychania i przemawiają za tym liczne argumenty. Np. podczas wdychania powietrza nosem wytwarzamy tlenek azotu, który rozszerza nam światło naczyń krwionośnych.

-Braku oddechu przeponą. Kobiet muszą się nauczyć oddechu prawidłowo przeponą, gdyż w przeciwieństwie do panów nie mają tej umiejętności wrodzonej. Dzisiejszy tryb życia upośledza jednak tę czynność również u Panów.

-Wady postawy, czyli spięte mięśnie oddechowe, czyli wspomnianą wcześniej przepona (nasz najważniejszy mięsień oddechowy), mięśnie między żebrowe itp. Potęgować będzie to również garbienie się i zamknięta pozycja, czyli tak zwana pozycja komputerowa.

Pozdrawiam i jak zwykle ciekaw jestem, co Wy o tym sądzicie. 🙂

Bibliografia:
Patrick McKeown: Tlenowa przewaga

Artur Jobda

About Artur Jobda

Leave a Reply