fbpx Skip to main content

Koszyk

CZY TRENUJĄC SPORTY WALKI, POWINNO SIĘ TRENOWAĆ NA SIŁOWNI ?
Wiele osób uważa, że trening siłowy jest zbędny w momencie, gdy trenujemy sporty walki. Przecież żelastwo spowalnia i buduje mięśnie, które zabierają tlen. Dzisiaj oglądając przygotowania największych gwiazdy UFC czy czołowych zawodników innych sportów walki nie sposób nie zauważyć, że praktycznie każdy ćwiczy siłowo i to z dużymi ciężarami. Jakie korzyści niesie za sobą trening siłowy dla wojownika ?
MOCNIEJSZE STAWY
Jeżeli chcesz, aby Twoje stawy nie skręcały się i łamały jak zapałki, to zacznij trenować siłowo. Według badań najskuteczniejszą formą zapobiegania kontuzji jest trening siłowy. Jeśli naprawdę zależy Ci, abyś ty sam albo twój zawodnik nie łapał kontuzji podczas treningów i zawodów to zamiast rozciągania, rolowania itp. Zacznij trenować oporowo. Czym jest stabilność stawowa? Jest to zdolność mięśnia do kontrolowania położenia stawu. Im silniejszy mięsień tym Twoje stawy będą miały większą zdolność do przeciwstawiania się dźwigni, którą założy Ci przeciwnik, jak i będą bezpieczniejsze podczas nieprzewidzianych zdarzeń podczas walki, jakie zawsze towarzyszą sportom kontaktowym. Silne mięśnie to beton okalający Twoje stawy. Im jest go więcej i jest twardszy, tym trudniej rozwalić bunkier zrobiony z solidnego materiału.
-ROZWIJASZ DYNAMIKĘ, WYTRZYMAŁOŚĆ, MOC
Każda z wyżej wymienionych zdolności motorycznych jest w jakiś stopniu powiązana z siłą mięśniową. Załóżmy, że walczysz w klatce z gościem, który rekord w martwym ciągu ma 180 kg, a Twój rekord to marne 120 kg. Obydwoje ważycie 80 kg i dochodzi do walki typowo zapaśniczej w parterze. Teraz szybkie pytanie. Który z Was szybciej się zmęczy? Odpowiedź jest prosta ten, który ma rekord w martwym ciągu 120 kg, ponieważ procentowo przepycha się on z mniejszą masą zbliżoną do jego rekordu siłowego.
Im silniejszy mięsień, tym większa możliwość wygenerowania szybkiego skurczu mięśnia, czyli mocy oraz dynamiki, co jest bardzo istotne w sportach walki niezależne, czy to stójkowych, czy parterowych.
Zapomnij o tym, że trenując siłowo, będziesz pospinany i powolny. Zawodnikowi sportów walki nie zależy na dużej masie mięśniowej i dlatego nie powinien trenować jak kulturysta, co jest przyczyną spowolnienia. ZAPAMIĘTAJ, jest to jeden z największych błędów, jakie popełniają fighterzy. Trzeba zrozumieć fakt, że ładny wygląd, jaki wnoszą zawodnicy sportów walki do ringu, to jest efekt uboczny. Nikogo to nie obchodzi czy masz kaloryfer na brzuchu (no, chyba że płeć przeciwną 😉 ) tylko to żebyś podczas starcia urwał głowę i wypruł flaki z przeciwnika. Tak samo, jak kopiowanie diety kulturysty, tak samo treningu to kompletny idiotyzm, jeżeli trenujesz sztuki walki.
Trening na siłowni ma być relatywnie krótki i na dużych ciężarach. Jest to o tyle ważne, że nie układamy tam treningu typu klata biceps, a raczej dzielimy plan na ruchy np. pchania i przyciągania. Jest to uzasadnione tym, że ciało ma działać jako sprawna jedna maszyna bez izolacji jednego mięśnia, jak ma to miejsce w przypadku treningu kulturystycznego. Naszym celem jest raczej pobudzenie układu nerwowego, a nie samych mięśni w sobie, bo to właśnie układ nerwowy odpowiada za siłę. Na pewno słyszeliście sytuację, że koleś ważący 120 kg podnosił mniej niż gościu o wadze 80 kg. Dlaczego ? A no dlatego, że mimo mniejszej wagi, układ nerwowy był w stanie lepiej zaangażować mięśnie do pracy i wykonać efektywniejszy skurcz. Bycie silnym nie ma nic wspólnego z byciem dużym w przypadku Fightera!!!
A co z maszynami ? Maszyny co prawda znajdują niekiedy zastosowanie, ale większość treningu powinna się obywać na wolnych ciężarach. Powinieneś skupić się na ćwiczeniach z wykorzystaniem Kettli, sztang, młotów, opon itp. Box Crossfitowy to miejsce, które w pełni wystarczy, a nie modny fitness klub z pierdyliardem maszyn do pompowania pojedynczego mięśnia.
Zatem jakie ćwiczenia powinny się znaleźć w treningu fightera ?👊👊
Wszystkie ćwiczenia wielostawowe. Martwy ciąg, podciąganie, przysiady, wyciskanie żołnierskie, wyciskanie na ławce płaskiej, wyroki, wiosłowanie to złote ćwiczenia, na które warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę. Nie patrz, że ćwiczenie jest na daną partię mięśniową, tylko spójrz czy angażuje ono ruch np. przyciągania, czy wypychania. Czas to pieniądz, a ty jako fighter nie masz czasu na robienie jedynie bicepsów przez cały trening. Masz zmusić swoje ciało do zaangażowania jak największej ilości jednostek motorycznych w jak najkrótszym czasie. Według mnie trening siłowy pod sporty walki nie powinien trwać dłużej niż 45 min do godziny max.
Jeżeli artykuł ci się podobał i zaciekawił, to zapraszam to zakupu mojej książki z zakresu przygotowania motorycznego w sportach walki, aby zdobyć więcej wiedzy.
Artur Jobda

Leave a Reply