fbpx
0

Koszyk

Psychologia

CZY WARTO BYĆ OPTYMISTĄ ??💪🏆🤔

By 4 lutego 2018 No Comments

CZY WARTO BYĆ OPTYMISTĄ ??💪🏆🤔

„„W książce Embracing Your Potential psycholog sportu, Terry Orlick, pisze te słowa: „Na swojej drodze życiowej z pewnością spotkasz wielu ludzi, którzy będą próbować cię upokorzyć i poniżyć. Nie bądź jednym z nich”. Mów do siebie pozytywnie!”

Uważam, że w kontekście życiowym czy też sportowym jest to bardzo istotny czynnik sukcesu.

WEWNĘTRZNY NARRATOR

Każdego dnia, spędzasz mnóstwo czasu, rozmyślając o wydarzeniach, jakie wkrótce mają cię spotkać. Opowiadasz sobie historię w głowie, tworząc wtedy często projekcje klęski, jaka Cię spotka. O ile ma to sens w przypadku zaplanowania przejścia przez ulicę, gdy żaden samochód nie będzie jechał, o tyle stresowanie się tym, że ktoś coś sobie o Tobie pomyślał, jest bez sensu. Zawsze wpływ masz tylko na swoje myśli i choćbyś nauczył się jakimś cudem telekinezy, to nie masz wpływu na to, co inni myślą na Twój temat. Jak to ktoś mądrze powiedział: wkurwić się możesz tylko, jeżeli sobie na to pozwolisz.Tak samo jest z przejmowaniem się opinią innych 😉

Kojarzysz myśli „to na pewno mi się nie uda” „nie opublikuję zdjęcia, bo mnie wyśmieją” „Jeżeli się w to ubiorę, to wyjdę na pajaca” ?

Otóż mam dla ciebie szokującą wiadomość!!! Takie same myśli mają wszyscy ludzie do dokoła!!! Co więcej, ludzie są egoistami, jakich mało i zwracają uwagę tylko na siebie. Myśli wymienione wyżej, które produkujesz, są również skupione na Tobie!!! Ciekawą rzeczą jest to, że jeżeli stresujesz się tym, że ubrudziłeś się lub masz brzydką sukienkę to prawdopodobnie osoby dokoła ciebie, przejmują się tym samym, mając cię gdzieś.Ty jednak dalej cały czas skupiasz się na sobie i myślisz, co inni o Tobie pomyślą, a inni tak naprawdę myślą o tym, co ty sobie o nich myślisz 😉

Nie pozwól, aby wewnętrzny narrator był dominującym głosem w Twojej głowie i nie stał się zautomatyzowany. Zadawaj często sobie pytania, czy to, co myślę w danej chwili, jest na pewno dla mnie korzystne, oraz czy chcę tak myśleć. W tym przypadku świadomość to podstawa wyjścia z błędnego koła.

CZY OPTYMISTA MA LEPIEJ ??🤔🤔

Patrzenie w ciemnych barwach jest o tyle szkodliwe, że nie akceptujemy porażek, tylko pragniemy sukcesów i nagród. Badania pokazują, że więcej osób decyduje się na ryzykowny zabieg medyczny, jeśli zostanie on przedstawiony jako mający w 50 procentach szans na powodzenie niż wtedy, kiedy zostanie przedstawiony jako zabieg z 50 procentami szans niepowodzenia. A przecież w obu przypadkach szanse są takie same!!! Co ciekawe jest to również zabieg wykorzystywany przez osoby dzwoniące do nas z telemarketingu. Sprawia to, że boimy się porażek jak ognia i staramy się ich unikać za wszelką cenę, co jak pewnie wiecie, jest działaniem abstrakcyjnym. Zawsze będą porażki, tylko jedni się z nich uczą, inni się nimi stresują i uważają Siebie za gorszego.

Czy jest w tym coś dziwnego?? W pewnym sensie nie ponieważ zawsze motywuje nas do działania sukces. Może on być rozumiany:

-Akceptacja przez innych

-Większa ilość znajomych i wyższy status społeczny

-Popularność co w czasach Facebooka i Instagrama jest rzeczą bardzo pożądaną. Dość powiedzieć, że ludzie w badaniach w większości przypadków, gdy mają do wyboru to, czy wolą być bogaci, czy sławni w większości wybierają sławę. Tendencja jest bardzo wysoka zwłaszcza u ludzi młodych.

-Podziw i szacunek

-Bogactwo i dobra materialne

-Poczucie bezpieczeństwa oraz stabilizacji

-Pomoc inny

Wszystkie wymienione wyżej podpunkty to szeroko pojęty sukces. Możemy oczywiście powiedzieć, że sukces to skończenie szkoły lub założenie rodziny, ale pod spodem kryje się i tak wymieniona wyżej cecha. Skończenie szkoły wiąże się z możliwości lepszej pracy i podniesienia statusu społecznego, a założenie rodziny z poczuciem bezpieczeństwa oraz stabilności.

Czarne scenariusze i obrazy porażki są niezbędne, ale traktuj je nie jako przepowiednie, ale jako drogowskaz i przestrogę co może pójść nie tak zamiast pewniaka i przepowiednie. Co więcej, postawa pechowca pozbawia cię energii oraz wiary w cokolwiek. Dlaczego masz postawę pechowca ? Ponieważ jest ona bezpieczniejsza i tym samym “rozsądniejsza”. Optymizm, czyli z łacińskiego najlepiej to nie naiwne wierzenie, że wszystko będzie ok, bo nie będzie. Jest to robienie rzeczy, najlepiej jak umiemy i upatrywanie dobrych rzeczy w zaistniałej sytuacji. Nie ma czegoś takiego, że magicznie zmieniając myślenie, Twoje życie będzie zajebiste, a Ty zamiast Passatem będziesz za miesiąc jeździł ferrari z cycatymi blondynkami. Jest to wiara, że jak coś już robisz, to robisz to najlepiej i z sercem a najlepsze zawsze jest wynagradzane najlepszymi rezultatami.

Czy to wychowując dzieci, motywując kumpla, czy nawet dbając o własny związek, dużo więcej osiągniesz, gdy nastawisz się na pozytywne rezultaty. Nie zapominaj, że im więcej do połowy pełnych szklanek wypijesz, tym więcej okazji będzie się przed Tobą pojawiać, a więcej ludzi będzie po Twojej stronie, gdyż lubimy ludzi, którzy wywołują w nas pozytywne emocje oraz wieża w nas widząc potencjał

 

 

 

Artur Jobda

About Artur Jobda

Leave a Reply