CZY WARTO KUPIĆ BIAŁKO SERWATKOWE??
Wiele osób zaczynających swoją przygodę z siłownią lub z inną formą zajęć sportowych zastanawia się jakie i czy w ogóle suplementy sportowe wybrać. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie jestem powiązany z żadną firmą suplementacyjną i moje opinie są czysto subiektywne i kieruję się moim doświadczeniem i próbą uchronienia czytelników przed zbędnym wydawaniem pieniędzy. W końcu pieniądz rządzi światem 😉
Zewsząd atakują nas przekazy o tym, że należy wyglądać fit i zdrowo. Doprowadzają nas one w końcu do tego, że zapisujemy się na siłownię, idziemy po poradę do dietetyka i plan treningowy do trenera, który pomoże nam w tym, aby nasza praca nie poszła na marne.
Zazwyczaj następnym krokiem jest zainteresowanie się kupnem magicznych środków zwanymi suplementami diety i tu przeciętny Kowalski czuje się zagubiony niczym facet wysłany do marketu po skarpety w kolorze ecree. Suplementów oraz firm ich sprzedających jest całe zatrzęsienie. Osobiście polecam iść po poradę do dietetyka lub trenera personalnego, ponieważ łatwo naciąć się na suplement, który nie jest nam w ogóle potrzebny lub jest horrendalnie drogi – a nie jest lepszy niż suplement o połowę tańszy. Warto też zaznaczyć, że rynek suplementów to biznes jak każdy inny i chodzi tu o sprzedaż jak najwięcej i jak najdrożej.
W dzisiejszym artykule przedstawię jeden suplement i w kolejnych artykułach przedstawię kolejne. Postaram się to zrobić tak, żeby było to jak najbardziej zrozumiałe dla osoby początkującej. Mam nadzieję, że po lekturze będziecie sobie w stanie sami odpowiedzieć czy taki rodzaj suplementu jest wam potrzebny i czy chcecie wydać na niego swoje pieniądze.
BIAŁKO SERWATKOWE
Czym jest tak zwane białko serwatkowe? Wiele osób uważa, że to przez nie kulturyści mają tak ogromne mięśnie i dlatego też mamy wyganiają swoich synów z domów po znale
zieniu puszki z tym specyfikiem pod łóżkiem 😛
Na wstępie powiem, że to tak jakby uważać, że cynamon w proszku jest dobry a białko w proszku już nie. Białko serwatkowe powstaje z filtracji mleka i łopatologicznie mówiąc są to wyciągnięte z mleka frakcje białek.
Główną zaletą dla osób uprawiających sport jest to, że nie dostarczamy jak w przypadku mleka zbędnych tłuszczy i węglowodanów (w tym kontrowersyjnej laktozy nietolerowanej przez wiele osób). Należy wiedzieć, że jednym z głównych zadań białka w diecie jest naprawa komórek – a niszczenie komórek jest nieuniknione przy uprawianiu sportu, oraz niezbędne dla zwiększenia progresu treningowego. To właśnie uszkodzenia dają sygnał dla naszemu organizmowi EJ STARY!! Rusz dupe i się wzmocnij bo jesteś za słaby na te 150kg w martwym ciągu!
Postaram się to teraz zobrazować: Podczas ćwiczeń jesteśmy poddawani obciążeniu, które wykracza ponad naszą dotychczasową aktywność fizyczną. Skutkiem tego jest naderwanie włókien mięśniowych i uszkodzenie ich (stąd ta bolesność mięśni po treningu przez niektórych nazywanymi zakwasami). Wtedy właśnie do akcji wkracza białko i regeneruje zniszczone mięśnie. Normalne więc jest to, że zapotrzebowanie na białko jest zwiększone u osób ćwiczących i białko serwatkowe jest tu bardzo przydatne, ponieważ nie nabijamy dodatkowych kalorii przyjmując je, jak w przypadku na przykład mięsa, jaj czy właśnie mleka (we wszystkich tych produktach występuje białko).
DLA KOGO:
-Białko serwatkowe nie jest niezbędne i przy dobrze zbilansowanej diecie można się bez niego obejść. Osobiście polecam je dla osób, które już trochę ćwiczą, ponieważ na początku nie poddajemy się aż takim obciążeniom żeby zapotrzebowanie na białko wzrosło tak znacznie, żebyśmy nie byli wstanie go dostarczyć z diety.
-Białko serwatkowe ma też tę zaletę, że jest słodkie w smaku, co w przypadku osób na diecie redukcyjnej pozwala trochę zapobiec chęci na skubnięcie czegoś słodkiego. Osobiście polecam biało w przedziale 100-120zł za 1500g. Droższe są po prostu stratą pieniędzy – a tańsze są bardzo często oszukane i nie ma w nich tyle białka ile być powinno (min. 75%).
Trzeba zaznaczyć że białko serwatkowe mogą przyjmować zarówno kobiety jak i mężczyźni i nie spowoduje to wielkiego przyrostu masy mięśniowej u kobiet (bardzo często z tą obawą się spotykam w swojej pracy).
Czy warto: Według mnie tak – ale na początku przygody ze sportem nie jest to niezbędny suplement i można go sobie darować
RODZAJE BIAŁEK
WPC- Czyli najstarsza oraz najbardziej uniwersalna forma białka. W założeniu przez filtracje mleka mamy osiągnąć około 80 gram białka na 100 gram produktu. Resztę tworzą cukry (laktoza) oraz tłuszcz. Ze względu na przystępną cenę i średni czas wchłaniania jest to białko uniwersalne. Nadaje się do spożycia zarówno po treningu, jak i w trakcie dnia. Jeżeli osoba cierpi na nietolerancję laktozy, to białko może szkodzić. Wtedy warto zainwestować w Izolat , lub dobre probiotyki.
WPI/WPH- Izolat oraz Hydrolizat białka serwetkowego. Poprzez dokładną filtrację zostaje tam w okolicach 90-95g białka na 100g produktu. Produkt zdecydowanie lepiej tolerowany przez osoby z nietolerancją laktozy, jednak jeżeli posiadasz alergię na białka mleczne również i ten produkt będzie powodował problemy. Warto wtedy zainteresować się białkiem wołowym lub roślinnym. Niestety WPI jest to produkt zdecydowanie droższy od WPC a przez swoją niską zawartość tłuszczy oraz cukrów jest bardzo szybko wchłanialny. Jeżeli używamy go tylko jako rozrobione białko z wodą, to nadaje się tylko w główniej mierze po treningu oraz rano, gdy mamy niedobór białek i mamy pewność, że białko zostanie wchłonięte przez nasz organizm. Jeżeli dodamy go do omleta lub shaka posiadającego tłucze, węglowodany i błonnik jego wchłanialność znaczni się obniża i może je wykorzystać również w innych porach dnia.
KAZEINA- co do tego biała jest dużo sprzecznych informacji. Niektórzy mówią, że to białko jest nam potrzebne jednie po, to jeżeli chcemy, aby nam wyrosły rogi, ponieważ w organizmie krowy (jest to również białko mleczne) właśnie z tego białka są one zbudowane. Inni twierdzą, że powoduje, a raczej przyczynia się do rozwoju nowotworu. Inne źródła podają, że jest to świetna forma białka bardzo długo wchłanianego. (wchłania się od 6 nawet do 8 godzin) Ze względu na to, że jest to białko bardzo długo trawione, nadaje się w większości przypadków tylko w okresach dłuższego poszczenia np. na noc. Poprzez swoją konsystencję budyniu ma również zastosowanie jako deser, lub użytek do wypieków.
MATRIX- Matrix jest mieszanka wyżej wymienionych białek i ma za zadanie dać nam różne czasy wchłaniania i absorpcji białek. Dość Dobry wybór, jeżeli ktoś chciałby mieć uniwersalne białko na każdą porę dnia.
BIAŁKO ROŚLINNE- Białka roślinne są zdecydowanie tańsze, gdyż są robione w głównej mierze z Soi, która jest tania w produkcji oraz jest jedna najbardziej modyfikowanych genetycznie roślin na świecie. Teoretycznie jest to białko pełnowartościowe (posiada pełną pulę aminokwasów) do budowy białek, ale niestety białka sojowe mogą posiadać w składzie fito estrogeny, które nie są zdrowe dla mężczyzn. Działają podobnie, jak hormony estrogeny, których jako mężczyźni nie chcemy mieć za dużo. W końcu nikt z nas nie chce być kobietą 😉 Dla kobiet białko sojowe nie będzie tak szkodliwe, jak dla mężczyzn, ale trzeba zwrócić uwagę czy nie ma problemów w postaci przewagi estrogenowej lub braku miesiączki. Wtedy ten suplement może nie być dobry również dla Pań.
Czy warto: Według mnie tak – ale na początku przygody ze sportem nie jest to niezbędny suplement i można go sobie darować.
Najnowsze komentarze