fbpx Skip to main content

Koszyk

Sport

CZY TĘTNO JEST DOBRYM WYZNACZNIKIEM INTENSYWNOŚCI TRENINGOWEJ ??👟👟👣

By 2 września 2017No Comments

CZY TĘTNO JEST DOBRYM WYZNACZNIKIEM INTENSYWNOŚCI TRENINGOWEJ ??👟👟👣

CZYM JEST INTENSYWNOŚĆ ?👟👟👣

Najprościej mówić jest, to jak ciężki był twój trening. W sportach siłowych można stwierdzić na przykład po tym, na jakich ciężarach pracowałeś na treningu. Im ciężar by wyższy twojemu rekordowi w danym ćwiczeniu tym twój trening był bardziej intensywny.

W przypadku sportów wytrzymałościowych/wytrzymałościowo-siłowych nie jest to takie proste. Tu nie dźwigamy maksymalnych ciężarów, wiec jest to cięższe do obliczenia lub stwierdzenia. Wiele osób po pojawieniu się pulsometrów za pomocą tego urządzenia mierzy jak intensywny, jest ich trening. Niektórzy sportowcy wręcz nie wyobrażają sobie treningu bez pulsometru i traktują go jako wyznacznik i święta wyrocznie. Czy na pewno słusznie ??

Wielu ze sportowców zapomniało zupełnie, że to nie tętno ogranicza wyniki w zawodach i treningach. Jak by nie patrzeć, przecież zmęczeniu ulegają głównie mięśnie, a nie układ krążenia. Bicie serca to tylko jeden ze sposobów na to, by zobaczyć, co się dzieje w naszym organizmie. Tak naprawdę tętno jest tylko pośrednim wskaźnikiem intensywności i to w dodatku…… Niezbyt czułym.

Pamiętajcie, że są inne metody na mierzenia intensywności i zawsze, jeżeli chcecie mieć obiektywny obraz swojego treningu, powinniście korzystać minimum z dwóch rodzajów pomiarów intensywności. Jakich ??? Jeżeli zainteresowani jak ja to robię, proszę o komentarze. Napiszę jak robić to efektywniej, aby obudzić w całości drzemiący w Tobie potencjał. 🙂

Pozdrawiam Artur Jobda.

Artur Jobda

Leave a Reply