fbpx Skip to main content

Koszyk

Dieta

CZY MOGĘ JEŚĆ JAJKA??

By 5 września 2017No Comments

CZY MOGĘ JEŚĆ JAJKA??

Jajka, niegdyś palone na stosie za dużą ilość cholesterolu, dzisiaj wracają do łask. Co raz więcej osób przechodzi na dietę paleo lub samuraj, w której jajka je się bardzo często. Czy słusznie ??

Dziś już wiemy, że cholesterol to bardzo potrzebny składnik w naszym ciele, a zarzucanie mu powodowanie miażdżycy to jak oskarżanie strażaka, o to że jest w miejscu pożaru. Cholesterol lepi uszkodzone tętnice, które rozwaliliśmy sobie ogromną ilością stanów zapalnych, czyli śmieciową dietą oraz kiepskim trybem życia. Ale czy możemy się nimi swobodnie zajadać i czy na pewno nam nie zaszkodzą??

ALE JAJA!!!

Jajko to skorupa, w której powstaje życie. Dlatego też znajduje się w nim wszystko, co do tego życia nam potrzebne.

W jajach znajdziemy między innymi:

-Witaminy z grupy B
-Cynk, potas, wapń
-Luteina (barwnik, który wspomaga nasz wzrok)
-Lecytyna i cholina, które wspomagają nasz układ nerwowy więc, jajka są dobre na poniedziałkowego wkur…… 😉

JAJA DLA BABCI CIOCI I TEŚCIOWEJ??

Czy powinniśmy jeść jajka zawsze i wszędzie?? Cóż, nie ma wątpliwości, że jajka są bardzo wygodną opcją śniadania lub innego posiłku. Przyrządza się je łatwo, szybko, a w dodatku są smaczne i tworzyć z nich można różne dania niczym Magda Gesler. Kto zatem powinien uważać na jajka??? Na pewno wszystkie osoby z chorobami autoimmunologicznymi. Struktura białek w jajku niestety jest mocno alergizująca i jeżeli cierpisz np. na Hashimoto, to jajka mogą wkurzać Twój układ autoimmunologiczny i powodować większy atak na tarczycę. Wiele osób ma po prostu nietolerancję na jajka, zwłaszcza jeżeli jesz je codziennie.

JAJCA Z RANA I Z WIECZORA???

Jak często jeść jaja?? Według mnie powinny one znajdować się w rotacji w naszej diecie, ponieważ nawet jeżeli jesteś zdrowy to po jakimś czasie będą Ci szkodziły. Kolo, co pisze ten tekst, nabawił się tego parę lat temu, kiedy wpieprzał 10 jajek dziennie bo myślał, że od tego urosną mu mięśnie. Dlatego zostało mu tylko pisanie tekstów na FB 😛

ZGNIŁE JAJA FUUUUU

Czy jajka faktycznie śmierdzą?? Cóż, zepsute na pewno tak !!!! Ale czy Twoje bąki faktycznie śmierdzą bardziej w momencie gdy jesz jajka??? Jaja to źródło wielu cennych aminokwasów. Między innymi zawierają metioninę i cysteinę, są to aminokwasy siarkowe, które mogą w momencie nadmiaru zostać przekształcone przez nasze bakterie jelitowe w siarkowodór. Siarkowodór jest to gaz, który powoduje że jak osoba, która najadła się nadmiaru jajek puści bąka, to wszyscy skaczą z mostu lub po wejściu do toalety nikt nie chce wejść po nim przez dobry tydzień.

CHCĘ BYĆ JAK ROCKY-MOGĘ JEŚĆ SUROWE JAJKA?

Kogel-moiel, tatar, koktajle z surowym jajkiem to miedzy innymi dania, jakie pewnie każdy z nas jadł kiedykolwiek w życiu. Czy jedzenie jajek na surowo to dobry pomysł?? Jajka w swoim składzie posiadają awidynę, która powoduje wiązanie biotyny ale…. Awidyna znajduje się w białku jaja. Tym samym jedzenie żółtek nie będzie powodowało ubocznych skutków awidyny. Dodatkowo awidyna jest dezaktywowana pod wpływem temperatury więc wystarczy, że ugotujecie jajko, a już awidyna wącha kwiatki od spodu.

Co z salmonellą??? Salmonella występuje głównie na skorupce jaja i tak samo jak awidyna dostaje baty od wysokiej temperatury. Więc jeżeli chcesz jeść jaja na surowo ale boisz się salmonelli, to zanurz jajo na chwilę w gorącej wodzie i możesz spać spokojnie w nocy.

PS. Pamiętajcie żeby kupować jaja z wolnego wybiegu, bo tylko takie są wartościowym źródłem wszystkiego co dobre w jajach

Artur Jobda

Leave a Reply