fbpx Skip to main content

Koszyk

DLACZEGO NISKA WAGA CIAŁA MA ZNACZENIE PODCZAS BIEGU ???👟👟👣

Nie od dzisiaj wiadomo, że większa masa ciała ma znaczenie w sportach wytrzymałościowych, Im jesteśmy ciężsi, tym nasze ciało dźwiga nadprogramowe kilogramy, które musi przemieścić w przestrzeni podczas wyścigu. Na trudność podczas biegania wpływa również grawitacja oraz gęstość powietrza, jednak na te dwa parametry nie mamy tak bezpośredniego wpływu, jak na masę ciała.

Mimo ze większa waga będzie znacznie utrudniała wygranie wyścigu również w kolarstwie to podczas biegania ma ona dużo większe znaczenie. Czym ogólnie rzecz biorąc, jest bieganie??? Bieganie jest serią krótkich podskoków, które mają za zadanie wybić Twoje ciało do góry i do przodu. Im wyższa waga zawodnika, tym większą pracę muszą wykonać mięśnie, aby odbić się od podłoża, co powoduje ich szybsze zmęczenie. Mimo że ciężki kolarz również będzie miał utrudnione wygranie wyścigu niż jego lżejszy kolega, to w kolarstwie ma to mniejsze znaczenie. W momencie kręcenia pedałami ciało nie wybija się do góry, ale napędza obręcz, wiec nie dochodzi do wybicia w górę, czyli podskoku. Tu większe znaczenie będzie miała siłą mięśniowa.

Jaki z tego wniosek???👟👟👣

Otóż jeżeli chcesz być szybszym biegaczem, musisz zadbać o optymalną wagę ciała oraz o zwiększenie siły mięśniowej. Trening oporowy musi być zaplanowany mądrze i warto pamiętać o jednej kwestii. Jeśli po zakończonym cyklu siłowym, dany zawodnik waży tyle samo lub ciut więcej to plan treningowy zadziałał prawidłowo. Jeśli natomiast nasz podopieczny nie zwiększył siły lub, zwiększył ja minimalnie, ale za to przybrał sporo na wadze, to popełniliśmy błąd. Ciało można porównać do samochodu wyścigowego, który im ma więcej koni mechanicznych i ważny mniej tym jest szybszy.

Artur Jobda

Leave a Reply