fbpx Skip to main content

Koszyk

DLACZEGO STAWY STRZELAJĄ?❗❗❗👊
 
Jak pewnie większość z was tak samo i ja zastanawiałem się kiedyś, czemu strzelają mi stawy. Co więcej, zazwyczaj jest to coś, co przeraża większość osób ćwiczących na siłowni i mają wpojone, że jest to coś złego i na pewno niekorzystnego. Tylko usłyszą trzask w swoim stawie podczas ćwiczeń i już się zastanawiają nad wizytą u ortopedy lub zapisem na rezonans.
 
Mnie babcia zawsze powtarzała, żebym nie strzelał palcami, bo będę miał na starość artretyzm. 😉 Czy tak jest naprawdę??? No cóż, to jedziemy z tematem i zobaczmy, co mają do powiedzenia aktualne źródła na ten temat.
 
ANATOMIA STAWU…… CZYLI PRZYNUDZANIE NA POCZĄTEK ❗❗❗👊
 
Aby trochę rozjaśnić temat, muszę niestety albo stety trochę przybliżyć anatomie stawów. Jeżeli na lekcjach biologii z nudów ciekłą ci krew z nosa to sory za powrót do przeszłości. 😛 Ok, a więc nasze stawy składają się z dwóch powierzchni, które są zakończeniem kości, inaczej mówiąc jedna i druga kość stykają się razem za pomocą powierzchni stawowych, czyli chrząstek. Cały staw jest otoczony tak zwaną torebką stawową, w której znajduje się płyn…. a jakże stawowy. 😉 Płyn działa jak olej w Waszym samochodzie smarujący silnik przed tym, aby się nie zatarł. W tym przypadku chodzi o smarowanie powierzchni stawowych, które podczas pracy bez smarowidła doprowadzałyby do stanów zapalnych, zwyrodnień i degradacji. Jak widać ten system stworzony przez matkę naturę, pomaga nam płynnie i bezpiecznie wykonywać ruchy, ale również jego zadaniem jest odżywienie stawów i tym samym ich regeneracja. Dlatego, gdy dochodzi do zwichnięcia, powiedzmy kostki, zbiera się tam płyn. Organizm chce dać więcej składników odżywczych uszkodzonej strukturze, wzmocnić jego smarowanie i ograniczyć jego ruchomość, aby doszło do zagojenia. Dlatego punkcja i ściąganie płynu nie jest dzisiaj uznawane za dobry zabieg, nie możemy być mądrzejsi od organizmu, który chce sam się wyleczyć i ograniczać mu ilość wartościowego płynu!!!
 
GAZ W MOIM STAWIE ?❗❗❗👊
 
Tutaj powinni zatrzymać się wszyscy chcący zrozumieć, dlaczego stawy strzelają. W naszych torebkach stawowych znajduje się nie tylko płyn, ale również i gazy w formie rozpuszczonej. Są to tlen, azot i dwutlenek węgla. Gdzie najłatwiej wywołać dźwięk stawowy ??? W kolanie czy w palcach ? No jasne, że w placach. Najłatwiej strzelanie uzyskać w mniejszych stawach, a stawy paliczkowe są tego idealnym przykładem. O ruchomości stawu świadczy ilość płynu a im mniejszy staw tym tego płynu mniej i większa kondensacja gazu.
 
CO SIĘ DZIEJE W MOMENCIE TRZASKU??❗❗❗👊
 
Gdy wygniecie swoje palce, to pod wpływem rozciągania torebki stawowej zwiększa się jej przestrzeń. Tym samym rośnie w niej ciśnienie poprzez rozprężanie się gazów w niej zgromadzonych, co w efekcie daje więcej przestrzeni w stawie oraz…… TADAM strzelanie!!! Badania pokazują, że to właśnie te nikczemne gazy powodują trzaski. W momencie trzasku torebka stawowa się rozciąga, a Wy możecie wykonać większy zakres ruchu. Czy nie jest tak, że po porządnym wstrzelaniu czujecie, że to miejsce jest bardziej mobilne i rozluźnione ?
 
Podczas zdjęć RTG wdać na monitorze, że to właśnie bańka gazu, która w momencie kompresji rozszerza się i powoduje zwiększenie objętości torebki stawowej o około 20 procent. Dlatego też nie da się uzyskać szybko drugiego trzasku, tylko trzeba poczekać, aż gazy znowu się rozpuszczą w płynie i staw ulegnie kompresji.
 
JAK TAK NIEWIELKA ILOŚĆ GAZU MOŻE POWODOWAĆ TAKI TRZASK?❗❗❗👊
 
No cóż, niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Naukowcy szacują, że ta niewielka ilość gazu (energia wyzwolona to 0.1 mili dżula na milimetr sześcienny) może powodować tak głośne strzelanie w stawie ze względu na efekt kumulacji, czyli rozciągania się torebki stawowej i rosnącego ciśnienia w wyniku zgromadzonego gazu. Ma to sens, biorąc pod uwagę, ze według obserwacji nie występuje jeden dźwięk, ale dwa jeden po drugim.
 
Inną teorią jest to, że nasze ciało działa na zasadzie wzmacniacza dźwięku. Porównać to można do gitary, czyli instrumentu muzycznego. Sama struna nie daje tak głośnego dźwięku, jak połączy się ją z drewnianym pudełkiem, które odbija i wzmacnia dźwięk. Struna to staw, wzmacniacz to ciało, jakie odbija dźwięk.
 
CZY STRZELANIE PALCAMI SPOWODUJE, ZE BĘDĘ MIAŁ ARTRETYZM??❗❗❗👊
 
Otóż tutaj zdania są podzielone. Na pewno jest to sprawa zbyt mocno rozdmuchana, gdyż jeden z lekarzy badający zjawisko trzasku w stawach, dla eksperymentu strzelał palcami przez 30 lat i to kilak razy dziennie. Jak twierdzi, jego place mają się świetnie i nie jest w to nic złego. Potwierdził to badaniami. Druga strona barykady mówi, że notoryczne strzelanie w stawach powoduje hipermobilność stawową, oraz zwiększa ryzyko obrzęków. Jak zwykle we wszystkim musimy znaleźć umiar i nie traktować naszych stawów jako folię bąbelkową 😉
Źródła:
 
http://wiki.answers.com/Q/What_are_medical_reasons_for_back_cracking
 
http://wiki.answers.com/Q/Is_cracking_your_back_bad
Artur Jobda

Leave a Reply