fbpx Skip to main content

Koszyk

ELASTYCZNOŚĆ I RELAKSACJA MIĘŚNIOWA W SPORTACH WALKI ❗❗❗👊

Elastyczność jest bardzo ważną cechą motoryczna zawodników sportów walki, na którą mało kto zwraca uwagę, a może raczej nie zdaje sobie z niej sprawy. O ile siła, moc, szybkość są powszechniej trenowaną zdolnością, o tyle spotkać osobę, która powie, że trenuje elastyczność dużo trudniej. Tymczasem jedna z największych postaci w świecie sportu i biomechaniki, Stuart McGill, badając zawodników UFC, uznał tę cechę za jedną z najważniejszych w sztukach walki. Jesteście ciekawi??? No to jedziemy z tematem 😉

RANDY OKŁAMUJE MASZYNĘ POMIAROWĄ ???

W czasach świetności Randy Couture (były czołowy zawodnik UFC) został zaproszony na badanie sprawdzające poziom kwasu mlekowego. Panie i panowie w białych kitlach oznajmili Randemu, że jego zadaniem będzie dusić manekina przez określony czas i sprawdzenie, jak wysoki poziom kwasu mlekowego zostanie wytworzony w mięśniach po zakończeniu takiej sportowej czynności. Podłączono mu aparaturę i zmierzono poziom kwasu mlekowego, następnie Randy z uśmiechem na twarzy zabrał się za wykonanie zadania i po wykonanym duszeniu gilotynowym (prób było parę i każda trwałą inną długość czasu) ponownie zmierzono poziom kwasu w mięśniach ramion. Jakież było dziwienie badaczy, gdy po każdej próbie poziom kwasu był…….. mniejszy niż przed duszeniem. 😛 Po sprawdzeniu maszyny pomiarowej czy aby na pewno się nie popsuła i nie przekłamuje, okazało się, że to prawda i zawodnicy sportów walki mają takie zdolności wynikające z adaptacji do treningu. Randy najnormalniej w świece umiał luzować i napinać mięśnie w cyklach, aby nie zmęczyć się, tylko udusić przeciwnika do skutku. Była za to odpowiedzialna elastyczność i relaksacja.

ELASTYCZNOŚĆ I RELAKSACJA

Ok, więc do sedna. Czym jest elastyczność i relaksacja?? Jest to zdolność do błyskawicznego skurczu i rozkurczu mięśni oraz powięzi. Aby to wytłumaczyć na przykładzie, jest to umiejętność zadania silnego ciosu i błyskawiczne zluzowanie mięśni po powrocie do gardy, aby nie męczyć barków i rąk. Innym przykładem może być osoba, która dopiero co zawitała na salę i uczy się walczyć. Każdy zawodnik, który już ma doświadczenie powie Wam, że najgorzej trenuje się z takimi osobami. Nie umieją one zadać szybkiego, ale lekkiego ciosu, co sprawia, że ciosy są pchane, a Wasze łokcie powybijane 😉 Również ważnym aspektem będzie to, że im szybciej napniesz i zluzujesz tkanki, tym masz większe zdolności generowania mocy, więc bijesz szybciej oraz mocniej. Dzięki większej elastyczności jesteśmy w stanie napinać i luzować tkanki, co pomaga nam mniej się męczyć i umiejętnie rozkładać napięcia w ciele dla jak najlepszej ergonomii ruchowej.

POWIĘŹ, A ELASTYCZNOŚĆ I RELAKSACJA

Za dobrą elastyczność odpowiada mocno stan naszej powięzi, a mianowicie jej poprawne nawodnienie, brak punktów spustowych, brak blizn, dobre przewodnictwo nerwowe. Również istotnymi czynnikami będą sprawny układ nerwowy nakazujący spięcie i rozluźnienie mięśni w trakcie ruchu, jak i przekrój poprzeczny mięśnia, oraz jego dobra regeneracja.

JAK TRENOWAĆ ??

Rzecz jasna na macie, ale da się również trenować elastyczność na siłowni i tym samym poprawiać ergonomie ruchu. Wszystkie ćwiczenia siłowe takie jak przysiady, martwy ciąg, wyciskania i podciągania będą wzmacniały mięśnie oraz nadbudowywały połączenia ścięgniste. Dlatego jestem takim zwolennikiem treningu siłowego, bo oprócz wzmacniania stawów poprawiają ergonomię ruchu oraz elastyczność ciała pod warunkiem, że ćwiczymy w pełnych zakresach ruchów. Bardzo skutecznymi narzędziami do poprawy relaksacji i elastyczności są w następnej kolejności wszystkie ćwiczenia balistyczne z repertuaru treningu plyometrycznego w tym skoki, rzuty piłką i jeżeli zawodnik dysponuje odpowiednimi umiejętnościami -trening dwuboju olimpijskiego. Błędem będzie trening wyłącznie plyometryczny bez treningu siłowego z wymienionych wcześniej aspektów oraz, co widać często na zajęciach, wskok i zamiast zeskoku ze skrzyni, zejście z niej. Aby trening mógł się nazywać plyometrycznym, ruchy muszą następować po sobie, czyli musimy wykonać dynamiczny wskok oraz zeskok. Jeżeli po wskoku schodzisz z podwyższenia i wykonujesz kolejny wskok, to nie trenujesz plyometrii, a skoczność. Aby trenować elastyczność i relaksację tkankową, musisz spowodować, że Twoje połączenia mięśniowo-ścięgniste oraz powięź są najpierw naciągane, potem relaksowane i w błyskawicznym tempie kurczone/napinane.

JAK SPRAWDZIĆ, CZY JE STEM ELASTYCZNY ??

Jednym z prostszych testów, jaki możesz zastosować, jest test wskoku na skrzynię. W pierwszym skoku postaraj się skoczyć tak, aby skok był bardzo głośny. Tupnij mocno o skrzynię stopami. W drugim skoku zrób dokładnie na odwrót- wskocz na boxa najciszej, jak się da. Musisz być cichy niczym Japoński Ninja. 🙂 Jeżeli pomiędzy jednym a drugim skokiem nie było wyraźnej różnicy i uderzyłeś stopami o boxa równie głośno, to znaczy, że nie umiesz być elastycznym, jeżeli było wyraźnie ciszej, to zdałeś test i możesz być jak Ninja. 😉 Na górne partie nie ma lepszego testu niż uderzenie w worek. Uderz w worek tak mocno, jak tylko umiesz, aby ten zaczął się huśtać. Drugim razem uderz równie szybko, ale tym razem worek nie może drgnąć. Udało się?? Jesteś w gronie elastycznych ludzi 😉

Źródła:

Przygotowanie motoryczne w sportach walki-Artur Jobda
SCEC – Strength & Conditioning Education Center
Thibarmy – Be Your Potential
Martin Rooney training for warriors

 

Artur Jobda

Leave a Reply