fbpx Skip to main content

Koszyk

JAK BIODRO WPŁYWA NA BÓL W LĘDZWIACH ?

Najczęstszym bólem, jaki trapi większość populacji, to ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Czemu tak się dzieje? Lekarze najczęściej zalecają tabletkę przeciwbólową (w żaden sposób nieniwelującą przyczyny bólu) lub, jeżeli jest to osoba aktywna fizycznie, przestać ćwiczyć. Ten podpunkt pozostawiam bez komentarza, bo jako ludzie nie jesteśmy stworzeni do przebywania przez długie godziny bez ruchu i paradoksalnie może to jeszcze pogłębić problem.

To, że coś nas boli, stało się czymś tak oczywistym, że nikogo już to praktycznie nie dziwi. Mimo to zostaliśmy zaprojektowani jako perfekcyjna maszyna, która ma pracować długo i wydajnie bez odczucia bólu. Jeżeli czujesz bolesności w stawie lub plecach to znaczy, że….. coś jest nie tak.

Mogą to być przykładowo:

-sztywne i posklejane tkanki

-brak mobilności w stawach oraz przykurcze

-złe bieganie i ćwiczenie, zmuszające nasze stawy do pracy w zakresach, w jakich nie są do tego stworzone

-powielanie złego wzorca ruchowego, jaki obciąża daną strukturę nadmiernie

-złe nawyki ruchowe przejęte z okresu dziecięcego lub zakorzenione pracą (siedzenie w złych pozycjach)

– osłabione mięśnie głębokie, tak zwane CORE (odpowiadają one między innymi za to, że się nie przewracamy i utrzymujemy prostą pozycję ciała, stabilizują stawy podczas pracy)

Ból niesie za każdym razem jakąś informację, że coś robimy źle. Sam niegdyś miałem sytuacje, gdy dopadał mnie tak ostry ból w odcinku lędźwiowym, że wykluczał mnie z treningów na dobry tydzień. Wtedy wydawało mi się, że to normalne i jest to wpisane w naturę człowieka, ale…… odkąd systematycznie poprawiam i dbam o mobilność i siłę mojego ciała w każdej płaszczyźnie, nic mnie nie boli. Jupi!!!!

JAK POWINNO PRACOWAĆ NASZE CIAŁO?

Przechodząc do sedna, czyli do bólu w odcinku lędźwiowym, muszę słowem wstępu wytłumaczyć, jak działa nasze ciało.

Otóż odcinek lędźwiowy powinien być stabilny. Spójrzcie, jak jest nasze ciało zbudowane: w górnej części tułowia stabilizację zapewnia nam kręgosłup oraz oplatające nas żebra. W dolnym odcinku, z tyłu stabilizuje nas kręgosłup, a z przodu i boku tę funkcję powinny pełnić mocne i stabilne mięśnie brzucha, zwłaszcza ich głębokie partie (CORE).

CO ODPOWIADA ZA BÓL W LĘDŹWIACH ?

Paradoksalnie za ból w dolnym odcinku pleców nie odpowiadają plecy, ale…….. słabe mięśnie pośladkowe, słabe mięśnie głębokie brzucha lub brak mobilności biodra.

Dzisiaj zajmiemy się mobilnością bioder, a kolejnym razem pracą pośladka i naprawą jego dysfunkcji.
Kiedyś w mądrej książce spotkałem się ze stwierdzeniem, że większość bólów pleców da się zredukować poprzez tylko zwiększenie mobilności bioder i usunięcie przykurczów. Uważam, że to prawda i jeżeli biodro jest wystarczająco mobilne, to po prostu o ból pleców bardzo trudno.

CO TO JEST MOBILNOŚĆ BIODER ?

Jest to zdolność do poruszania biodrami we wszystkich kierunkach, do jakich matka natura ten staw zaprojektowała. Jest to staw kulisty podobnie jak bark i nie jest to przypadek. Taka budowa stawu ma za zadanie dać duże spektrum ruchomości potrzebnej do życia i przetrwania. W dzisiejszym świcie mało korzystamy z pełnego zakresu ruchu, jakie ma biodro ze względu na udogodnienia cywilizacyjne i pracę siedzącą.

I teraz najważniejsze, jeżeli mam zbyt małą mobilność/ ruchomość w biodrach, organizm będzie szukał tego ruchu w innym punkcie ciała (zauważcie, że nawet gdybyśmy mieli niesprawną jedną nogę, potrafimy tak ustawić nasze ciało, aby dało się kuśtykać na jednej. Jest to strategia naszego ciała na przetrwanie kryzysu i zaburzonego wzorca ruchowego). Przy niesprawnych biodrach najczęściej w kość będą dostawały wasze lędźwie (sąsiedni segment), które powinny być przez większość czasu unieruchomione i stabilne. Prowadzi to do przesuwania się krążków między sobą i drażnieniu nerwów, które po jakimś czasie mogą przybrać stan ostrego napadu bólowego. Suma sumarą lędźwie non stop zmuszone wykonywać pracę za biodra, w końcu mówią STOP my chemy urolp!!! No i ból w przepracowanych lędźwiach gotowy, a wy jesteście zmuszeni żyć z dyskomfortem.

Mobilność bioder jest równie istotna dla sportowców, bo na przykład trenując kick boxing, jak wyobrażacie sobie wyprowadzić wysokiego high kicka bez dobrej mobilności bioder??? Niewykonalne.
Warto zatem dbać o mobilność bioder wykonując takie ćwiczenia jak:

-Skłony w przód

-głębokie przysiady bez obciążenia (deep squat)

-siad płotkarski oraz siad niedźwiedzi linki jak to wykonać:

https://fb.watch/5x3zsG6ol7/

-Rozciąganie kanapowe (couch stretch)

Artur Jobda

One Comment

Leave a Reply