KRĘGOSŁUP LĘDŹWIOWY
-Kręgosłup lędźwiowy jest odcinkiem pleców, który powinien być stabilny. W górnej części tułowia, ze względu na otaczającą nas zbroję z żeber, nie ma większego problemu ze stabilnością. Jeżeli chodzi o część lędźwiową, to w tym miejscu sztywność powinny nam zapewnić silne mięśnie brzucha, tak zwane core. W przypadku braku odpowiedniej ich siły kręgosłup zbyt mocno jest nadwyrężany do pracy i w konsekwencji stany zapalne. Powoduje to ból w tym odcinku pleców.
-Mięśnie „core” to między innymi mięsień poprzeczny brzucha. Oplata nas on dookoła niczym pas w miejscu odcinka brzuszno – lędźwiowego. Jest on mięśniem oddechowym i nauka poprawnego oddechu przeponą pozwala go efektywnie trenować.
-Odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest ściśle skorelowany z miednicą. W przypadku zbyt małej mobilności (polecam test przysiadu do ziemi), którą powinna dawać miednica, muszą przejąć lędźwie. Stąd prosta droga do bolesności pleców, ponieważ odcinek lędźwiowy kompensuje pracę, jaką powinna wykonać miednica (przepracowuje się) i wykonuje ruchy, do jakich nie jest predysponowany.
-Kręgosłup jest kośćcem, który jako wyjątek wśród tego rodzaju tkanek, odżywia się i regeneruje nie poprzez krążącą krew, ale dzięki płynowi, który do niego napływa zwanego osmozą. Pozwala on napęcznieć krążkom między kręgowym płynem i w ten sposób je odżywia. Dlatego między innymi, gdy wstaniemy rano, to jesteśmy o 2-3 cm wyżsi. Warto pamiętać, że doskonale wpływa na odżywienie krążków między kręgowych ruch i wystarczy 20-30-minutowy spacer dziennie, aby kręgosłup „odmłodniał” i przestał boleć. Nie bez powodu najczęściej na problemy z bolesnością odcinka lędźwiowego cierpią osoby o niskiej aktywności w ciągu dnia.
-Jeżeli jesteś odwodniony lub pijesz zbyt mało wody, to Twój kręgosłup nie jest odżywiony prawidłowo i doprowadza to do „wysychania” krążków międzykręgowych (dehydratacja). Pij minimum 1-2 litry wysoko-mineralnej wody. Ruch wraz z odpowiednią podażą wody to proste, ale bardzo skuteczne sposoby na poprawę zdrowia kręgosłupa i zmniejszenie ryzyka jego bolesności.
-Słabe mięśnie pośladkowe sprawiają, że masz odstający tyłek, co pogłębia wygięcie kręgosłupa (lordozę lędźwiową) i powoduje drażnienie krążków międzykręgowych oraz nerwów biegnących wzdłuż kręgosłupa. Długie siedzenie i brak ruchu powodują, że pośladek jest „martwy” i przyczynia się do bolesności lędźwiowej kręgosłupa. Lordoza jest naturalnym wygięciem w kręgosłupie i nie powinno nas to martwić, o ile nie notujemy zbyt dużego wygięcia, ponieważ każda skrajność jest zła. Tak samo (a według mnie nawet gorsze) jest spłycenie lordozy lędźwiowej co jej nadmierne pogłębienie.
-Dyskopatia (powiększony krążek międzykręgowy) to problem mniejszy niż się większości ludzi wydaje. Na dyskopatię cierpi każdy w jakimś okresie życia, ale to nie znaczy, że musi dawać to oznaki bólowe. W badaniach przeprowadzonych na 100 osobach z wykrytą dyskopatią, tylko połowa skarżyła się na ból. Druga część miała się dobrze. Dyskopatia to nie wyrok i usprawiedliwienie, aby nie wykonywać aktywności sportowej, co często jest używane jako argument do lenistwa przez osoby z tą przypadłością. Warto dodać, że istnieje kilka stopni i rodzai dyskopatii i każda z nich powinna być skonsultowana ze specjalistą, ponieważ będzie dawała inne przeciwskazania do treningu.
-Dyskopatia zazwyczaj wchłania się w ciągu około 3-4 tygodni od samoistnego wystąpienia. Dopiero 3 i 4 ostatni stopień dyskopatii kwalifikuje się na zabieg. Zadbaj najpierw o zdrową mobilną miednicę i silne mięśnie brzucha, a dopiero później martw się ewentualnymi zmianami dyskopatycznymi, jeśli nie jest to stan patologiczny, który swoją drogą też występuje w przeważającej większości przez złe nawyki ruchowe i brak aktywności sportowej.
-Po wystąpieniu nagłego i ostrego bólu w kręgosłupie nie można leżeć i nie ruszać się dłużej niż 48 godzin. Jest to częsty i powielany błąd, który osłabia i dodatkowo potęguje bolesności w kręgosłupie.
-Podczas ćwiczeń na siłowni wbrew pozorom większy nacisk na kręgosłup notujemy, ćwicząc, w pozycji siedzącej niż stojącej. Podczas stania siły działające na kręgosłup rozkładają się dodatkowo na biodro kolano i kostkę. Siedząc, wyłączamy tę możliwość i obciążamy mocniej kręgosłup.
-Jeżeli podobał Ci się tekst i uznajesz go za wartościowy, to będzie mi miło, jak udostępnisz wpis dalej
Źródła:
Postaw na plecy. Jak zbudować skuteczny program treningowy w oparciu o wyniki badań naukowych-
DYSFUNKCJE ODCINKA LĘDŹWIOWO-KRZYŻOWEGO PREWENCJA I TERAPIA W OPARCIU O DOWODY NAUKOWE -Mcgill Stuart
Mechanika zdrowych pleców. Uwolnij się od bólu dzięki metodzie McGilla -Mcgill Stuart
Najnowsze komentarze