fbpx Skip to main content

Koszyk

SportTrening

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY NA SIŁOWNI👍👊

By 6 listopada 201719 lipca, 2022No Comments

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY NA SIŁOWNI👍👊

Koślawienie kolan inaczej nazywane kolanem Valgus to jedna z częstszych błędów widywanych na siłowni.

Od razu na wstępie proszę was o opinię czy podoba wam się taka forma postu zwracająca uwagę na najczęstsze błędy spotykane na siłowni. Jeżeli tak, to będzie ich więcej 😉

JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE??👍👊

-Załóżmy sytuację, że wykonujesz króla ćwiczeń, czyli przysiad. Twoje Kolna zaczynają podczas ruchu w górę lub w dół uciekać do środka zbliżając się do siebie. Czyli tworzą literę X

DLACZEGO JEST TO GROŹNE??👍👊

-Kolana schodzące się do środka powodują słabe napięcie więzadła krzyżowego (ACL) i zazwyczaj właśnie podczas ruchu kolana do środka dochodzi do jego uszkodzenia. Również i więzadła boczne nie będą prawidłowo napięte i zabezpieczone przed kontuzją.

-Druga sprawa to linia, jaka prowadzi od Twojego kolca biodrowego przez rzepkę i kostkę. Linia powinna być prosta i każde zaburzenie od tej linii (również biodra i stopy) będzie powodowało duże siły ścinające na stawy.

U KOGO WYSTĘPUJE PROBLEM??👍👊

-U osób które mają dominację mięśnia czworogłowego nad mięśniami pośladkowymi (rotują kolano na zewnątrz). Zazwyczaj z powodu zbyt długich godzin przebywania w pozycji siedzącej co osłabia pośladek.

-U kobiet, gdyż posiadają szerszą miednicę niż mężczyźni (szersza miednica pozwala kobietom rodzić dzieci), przez co kolana będą miały większą tendencję do schodzenia się do środka.

-U osób wysokich. W tym przypadku przez długą kończynę mięśnie będą miały trudniejsze zadanie ustabilizowania kolana. Tak samo, jak trudniej jest kontrolować wygięcie krótkiego kija niż krótkiego.

-U osób z problemami neurologicznymi i po wypadkach. Z powodu złej pracy układu nerwowego nie są w stanie wykonać ruchu poprawie. Zazwyczaj udaje się zniwelować problem, po dłuższej pracy (o ile nie ma trwałego uszkodzenia nerwu)

-U osób ze zła kontrolą motoryczną. Człowiek, który rzadko wykonuje przysiad, prawdopodobnie będzie miał uśpione nerwy i jednostki motoryczne odpowiedzialne za wykonanie poprawnie tego ruchu. Tak samo, jak musiałeś nauczyć układ nerwowy jazdy na rowerze, tak samo musi nauczyć od nowa organizm, jak poprawnie wykonać przysiad.

-U osób dźwigających duże ciężary. Mięśnie czworogłowe, aby zwiększyć swoją siłę, uciekaj wraz z kolanem do środka (jest to korzystniejsza pozycja dla tego mięśnia oraz lepszy kąt stawowy). Sport jak zawsze podkreślam, rządzi się własnymi prawami i zawodnicy wykonujący lekki uskok kolana do środka liczą się z ryzykiem na koszt podniesienia ciężaru. Jeżeli nie jesteś sportowcem, to zachowuj poprawną technikę!!!

JAK RADZIĆ SOBIE Z PROBLEMEM ??👍👊

-Należy wzmocnić mięśnie pośladkowe mniejszy, średni oraz wielki, gdyż one rotują kolano na zewnątrz i stabilizują już przyjętą pozycję rotacji zewnętrznej. Ćwiczenia takie jak hip-trust oraz martwy ciąg, side-plank będą pomocne.

-Mobilizuj staw skokowy, gdyż jego słaba mobilność lub płaskostopie będzie burzał linię kostka-biodro- kolano. Wykonuj wspięcia na palce na podwyższeniu z w pełnym zakresie ruchu.

-Spięte przywodziciele uda, czyli mięśnie po wewnętrznej stronie ud. Spięcie tych struktur będzie powodowało ściąganie uda i kolana do środka. Zajmij się rozluźnianiem, rolowaniem tych struktur oraz rozciąganiem.

-Mięsień przyśrodkowy uda (czyli łezka mięśnia czworogłowego najbliżej kolana) odpowiada mocno za stabilizację kolana. Wykonuj ćwiczenia takie jak spacer farmera oraz wykroki chodzone.

-Mięśnie dwugłowe uda. Są tak samo ważne, jak mięsień czworogłowy a w przypadku uszkodzeń ACL nawet ważniejsze (to one hamują kolano, aby nie wysunęło się do przodu w momencie zgięcia kolana). Wykonuj ćwiczenia takie jak, uginanie podludzi leżąc na brzuchu, oraz martwy ciąg rumuński.

Artur Jobda

Leave a Reply