fbpx Skip to main content

Koszyk

ZALETY I WADY TRENINGU SIŁOWEGO
ZALETY
-Mineralizacja kości 👊👊
W Australii lekiem na osteoporozę jest…… Podnoszenie ciężarów 🙂 Osoby starsze dostają zalecenie od lekarza, aby zacząć trenować siłowo. Efekty są wręcz fenomenalne i poprawę widzi się już u po około czterech tygodniach systematycznych treningów. Najlepsze wiec co możesz zrobić dla swojej babci, to kupić jej sztangę. 😉 Sam trenuj siłowo, aby twoje kości były twarde i nie ulegały złamaniu podczas uprawiania sporu lub podczas wywrotki na zimowym śliskim chodniku.
-Regeneracja i wzrost hormonów anabolicznych 👊👊
Trening siłowy powoduje wyrzut testosteronu oraz hormonu wzrostu. Pozwala to poprawić regenerację pomiędzy treningami. Dodatkowo poprawia libido (zarówno u kobiet, jak i mężczyzn 😉 ). Wymienione wcześniej hormony pozwalają również podkręcić przemianę materii oraz spłać tłuszcz. Nie prawda jest tym samym, że trening siłowy ogranicza wzrost, wymienione hormony powodują wręcz odwrotny skutek.
-Balans strukturalny 👊👊
Jeżeli jesteś krzywy, to wynika, to bardzo często, z tego, że jedna strona twojego ciała jest słabsza od drugiej. Trening siłowy pomaga naprostować zaburzony balans, a tym samym poprawić i wyprostować sylwetkę. Poprawna postawa ciała to również lepsze funkcjonowanie aparatu ruchu i mniejsze ryzyko kontuzji.
-Podwalina do innych zdolności motorycznych 👊👊
Siła jest współodpowiedzialna za naszą szybkość, koordynację, moc, za wytrzymałość, a nawet za precyzję i nasz stan zdrowia ( badania potwierdzają, że osoby z dużą siłą i mięśniami żyją dłużej). Dlatego, jeśli trenujesz jakiś sport, to trening siłowy będzie bardzo dobrym uzupełnieniem.
-Rekrutacja jednostek motorycznych 👊👊
Poprzez trening siłowy twój organizm i mięśnie uczą się efektywniej pracować. Oznacza to, że ciało chce wykonać ruch, jak najmniejszym pokładem energii i tym samym uaktywnia lub zmniejsza ilość nerwów, które odpalają włókna mięśniowe po to, aby ruch był jak najbardziej ekonomiczny. Dzięki temu poprawisz swoją kondycję i stan zdrowia serca.
-Wzrost masy mięśniowej 👊👊
Poprzez wzrost masy mięśniowej twoje ciało wygląda jędrniej, bardziej sportowo, wzrasta nasza samoocena.
-Poprawia pewność siebie 👊👊
Poprzez trening siłowy i podnoszenie ciężkich rzeczy wzrasta twoja pewność siebie. Czujesz się silniejszy i masz większe zaufanie do swojego ciała i wiesz, że cię nie zwiedzie w trudnych chwilach.
-Poprawa prace serca 👊👊
Jak pokazały badania, systematyczny i odpowiedni trening siłowy prowadzi w dużym stopniu do poprawy ogólnej kondycji fizycznej i pomaga wzmocnić mięsień sercowy, chroniąc go jednocześnie przed codziennym stresem. American Heart Association (AHA)
-Redukuje objawy stresu 👊👊
Poprzez wyrzut endorfin i poczuciem spełnienia spowodowanego podnoszeniem ciężkich rzeczy trening siłowy poprawia samopoczucie i jest dobrym antydepresantem.
WADY 👊👊
-Źle rozplanowany i zbyt mocny może doprowadzić do przetrenowania i zmęczenia układu nerwowego.
-Wykonywany jedynie na małych ciężarach i w długich seriach spina mięśnie i powoduje brak elastyczności. Zadbaj o treningi w pełnych zakresach ruchów, o treningi na zmiennej ilości powtórzeń oraz o mobilność i rolowanie ciała.
-Wykonywany zbyt często wraz ze źle poprowadzonym ruchem będzie niszczył stawy. Zadbaj o to, aby koś nauczył cię poprawnego wykonywania ćwiczeń siłowych.
DO SZTANG MOI DRODZY
Artur Jobda

Leave a Reply