fbpx Skip to main content

Koszyk

ZALETY OVER HEAD SQUAT- PRZYSIAD ZE SZTANGĄ NAD GŁOWĄ 💪🏆
-Przysiad ze sztangą nad głową jest jedną z najtrudniejszych form przysiadu. Trudnością przewyższa go tylko przysiad z ciężarem trzymanym nad głową jednorącz.
-Poprzez swoją trudność pozwala ocenić sprawność sportową oraz mobilność stawową. Często to ćwiczenie jest wykorzystywane jako narzędzie diagnostyczne. W trakcie, gdy wykonujesz przysiad ze sztan gą nad głową i Twoje barki lecą do przodu, nie jesteś w stanie usiąść poniżej kąta 90 stopni, kolana uciekają do środka, łuk stopy się zapada (zalecane wykonywać na bosaka), to poszczególne dysfunkcje świadczą o braku mobilności lub stabilności stawów i mięśni w konkretnym obszarze ciała.
-Przysiad ze sztangą nad głową poprzez swoją trudność wzmacnia czucie głębokie oraz stabilność ciała. Dodatkowo poprawia synchronizację i napięcie kończyn górnych względem dolnych, co ma bardzo duże znaczenie w sporcie oraz życiu codziennym, gdyż nasze ciało to jedność i nie da się oddzielić jednej części od drugiej.
-Wzmacnia barki oraz stożki rotatorów, czego nie robi żadna inna forma przysiadu w tak dużym stopniu.
-Wzmacniamy mięśnie przykręgosłupowe i jeżeli dbamy o poprawne wykonanie przysiadu, to poprawiamy jego ustawienie. Nasze ciało zbiera informacje sensomotoryczne i mechaniczne z kręgosłupa w celu zabezpieczenia nas przed kontuzją. Jeżeli Twój kręgosłup nie jest poprawnie ustawiony oraz tkanki go otaczające nie są odpowiednio silne, to będzie to skutkowało ograniczeniem siły oraz mobilności przez nasze ciało, abyśmy sobie nic nie uszkodzili.
-Za każdym razem, gdy uzyskamy nowy zakres ruchu (poprzez np. rozciąganie), powinniśmy wzmocnić go treningiem siłowym, aby ciało zapamiętało nowy zakres i uzyskało stabilność oraz kontrolę motoryczną w nowym kącie stawowym. Przysiad ze sztangą nad głową ze względu na swoją specyfikę i wymaganą mobilność całego ciała świetnie się nadaje, aby załatwić sprawę za jednym zamachem. Użyj przysiadu ze sztangą nad głową po zakończonej sesji mobility z nie dużym ciężarem, aby utrwalić nowy zakres ruchu i jego siłę.
-Regularnie wykonywany wzmacnia poczucie stabilności, a tym samym poczucie pewności siebie. Czy pewniej się czujesz na śliskim chodniku, czy na suchym??? Przysiad ze sztangą nad głową po opanowaniu techniki oraz wzmocnieniu siły mięśniowej w tym wzorcu ruchowym daje poczucie stabilności, oraz pewności siebie na treningu siłowym, jak i przekłada się mocno również na inne dyscypliny sportowe, dzięki czemu chętniej nasz podopieczny (lub my sami) będzie wykonywał trudne ruchy na siłowni czy też w swoim sporcie docelowym.
WADY
-Oczywiście trudność wykonania dla osób początkujących i ze słabą mobilnością oraz stabilnością. Dodatkowo na większym ciężarze może mocno obciążać nadgarstek i jeżeli masz z tym stawem problemy, staraj się unikać tego ćwiczenia, do czasu aż wszystko wróci do normy.
NAJCZĘSTSZE BŁĘDY
-Zbyt spionizowana sylwetka
-Zbyt wąskie trzymanie sztangi
-Uciekające kolana do środka
-Nie pełny przysiad
-Trzymanie nadgarstków zbyt mocno wygiętych do tyłu lub małpi chwyt
-Płaskostopie/ zapadanie się łuków stóp do środka w trakcie ruchu
-Rozluźnienie mięśni brzucha i mięśni głębokich w dolnej fazie przysiadu

 

Artur Jobda

Leave a Reply