fbpx Skip to main content

Koszyk

MYJ CZĘSTO RĘCE
Bakterie, które są w okresach jesienno zimowych rozsiane w całym naszym otoczeniu, przenosimy na naszych rękach. Podstawowa zasada to aby myć często dłonie, ponieważ to je często zbliżamy do naszych błon śluzowych. Błony śluzowe znajdują się w nosie, ustach, oczach oraz w odbycie. Jeśli bakterie dostaną się do naszego ciała, przez błonę śluzową mają już prostą drogę do zainfekowania naszego ciała.
Zapamiętaj- trzymajmy higienę zwłaszcza w okresach jesienno – zimowych!!
PRZEWIAŁO CIĘ I DLATEGO JESTEŚ CHORY ?
Czy jeśli przewieje Cię lub zmokniesz na deszczu, to oznacza, że na pewno zachorujesz?? Za chorobę nie odpowiada (jak powszechnie się uważa) niska temperatura czy przemoczone ciało. Są to jedynie czynniki zwiększające ryzyko infekcji. Za zachorowanie odpowiadaj wirusy, jakie się dostają do naszego ciała, a wyziębienie osłabia nasze zdolności do walki z nimi. Dlatego jednak kojarzymy chorobę z okresem jesienno zimowym, ponieważ ilość krążących wirusów w powietrzu jest znacznie większa (wilgoć i niższa temperatura na zewnątrz sprzyja rozwojowi wirusów) oraz łatwej się wyziębić przez chłodną i mokrą jesienną pogodę.
WYSOKA TEMPERATURA I CIEPŁA HERBATA
Przez to, że w okresie zimowo jesiennym mocno nagrzewamy mieszkanie, a tym samym wysuszamy i osłabiamy nasze błony śluzowe (dlatego dobrą opcją jest nawilżacz powierza), są one podatniejsze na przepuszczanie wirusów. Błona, aby spełniała swoje zadanie, musi być dobrze nawodniona. Tym, co nam najbardziej szkodzi, to różnice temperatur i tym samym podrażnianie błon śluzowych i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Nie bez powodu mówi się, że lody są znacznie zdrowsze w zimę niż latem. Jeżeli po wejściu z zimnego podwórka napijesz się gorącej herbaty, to otwierasz wrota chorobie. Pewnie wszyscy z Was mieli lub kojarzą przygodę, gdzie po jeździe samochodem ze zbyt nisko ustawioną temperaturą na klimatyzacji skończyło się to chorobą mimo gorącej pogody za oknem.
Dużo lepszą opcją w trakcie jesieni będzie wypicie czegoś ciepłego (temperatura letnia), ale nie gorącego.

Źródło: Pod mikroskopem

Piśmiennictwo: 1. Turner, Ronald B.; Hayden, Frederick G. (2003). CRC Press. p. 111. 2. Nikolaos G. Papadopoulos; Maria Xatzipsaltis; Sebastian L. Johnston (12 March 2009), Principles and Practice of Clinical Virology (6th ed.), John Wiley & Sons, p. 496. 3. Mourtzoukou EG, Falagas ME (September 2007). The International Journal of Tuberculosis and Lung Disease. 11 (9): 938–43. 4. Janský, L.; Janáková, H.; Uličný, B.; Šrámek, P.; Hošek, V.; Heller, J.; Pařízková, J. (1996). Pflügers Archiv. 432 (3): 368–372. 5. Huttunen, Pirkko; Kokko, Leena; Ylijukuri, Virpi (2004). International Journal of Circumpolar Health. 63 (2): 140–144. 6. Medycyna Praktyczna: Grypa – najważniejsze zalecenia dla przeziębionych. 8. Portal Farmaceutyczno-Medyczny: Grypa i przeziębieni

 

Artur Jobda

Leave a Reply