fbpx
0

Koszyk

Dieta

PRZEZIĘBIENIA –JAK ICH UNIKAĆ 💪🏆

By 22 marca 2018 No Comments

PRZEZIĘBIENIA –JAK ICH UNIKAĆ

MYJ CZĘSTO RĘCE

Bakterie,  które są w okresach jesienno zimowych rozsiane w całym naszym otoczeniu, przenosimy na naszych rękach. Podstawowa zasada to aby myć często ręce, ponieważ to je często zbliżamy do naszych błon śluzowych. Błony śluzowe znajdują się w nosie, ustach, oczach oraz w odbycie. Jeśli bakterie dostaną się do naszego ciała przez błonę śluzową mają już prostą drogę do ataku na nasze ciało. Trzymaj higienę zwłaszcza w okresach jesienno – zimowych.

PRZEWIAŁO CIĘ I DLATEGO JESTEŚ CHORY ?

Czy jeśli przewieje Cię lub zmokniesz na deszczu to oznacza, że na pewno zachorujesz?? Za chorobę nie odpowiada niska temperatura czy mokre ciało.  Za chorobę odpowiadają infekcje wirusowe.  Wyziębienie czy  przemoczenie jedynie osłabia nasz organizm i mamy większe zdolności do łapania infekcji. Samo w sobie przemoczenie czy wyziębienie nie spowoduje choroby. Jeśli zmokniesz w lato i będziesz miał kontakt z wirusem to również możesz zachorować.  Dlatego jednak kojarzymy chorobę z okresem jesienno zimowym, ponieważ ilość krążących wirusów w powietrzu jest znacznie większa (również wilgoć na zewnątrz sprzyja rozwojowi wirusów).

WYSOKA TEMPERATURA I CIEPŁA HERBATA

Przez to, że w okresie zimowo jesiennym mocno nagrzewamy mieszkanie, wysuszamy i osłabiamy nasze błony śluzowe (dlatego dobrą opcją jest nawilżacz powierza) i są one podatniejsze na przepuszczanie wirusów (błona aby spełniała swoje zadanie musi być dobrze nawodniona) . Tym co nam najbardziej szkodzi, to różnice temperatur i tym samym podrażnianie błon śluzowych i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Nie bez powodu mówi się, że lody są dużo zdrowsze w zimę niż w lato. Jeżeli po wejściu z zimnego podwórka napijesz się gorącej herbaty to otwierasz wrota chorobie (pewnie wszyscy z Was mieli lub kojarzą przygodę gdzie po jeździe samochodem ze zbyt nisko ustawioną temperaturą na klimatyzacji skończyło się to chorobą ). Dużo lepszą opcją będzie wypicie czegoś ciepłego w temperaturze letniej, a nie gorącej.

 

Źródło: Pod mikroskopem

Źródło grafiki: medonet.pl

Piśmiennictwo: 1. Turner, Ronald B.; Hayden, Frederick G. (2003). CRC Press. p. 111. 2. Nikolaos G. Papadopoulos; Maria Xatzipsaltis; Sebastian L. Johnston (12 March 2009), Principles and Practice of Clinical Virology (6th ed.), John Wiley & Sons, p. 496. 3. Mourtzoukou EG, Falagas ME (September 2007). The International Journal of Tuberculosis and Lung Disease. 11 (9): 938–43. 4. Janský, L.; Janáková, H.; Uličný, B.; Šrámek, P.; Hošek, V.; Heller, J.; Pařízková, J. (1996). Pflügers Archiv. 432 (3): 368–372. 5. Huttunen, Pirkko; Kokko, Leena; Ylijukuri, Virpi (2004). International Journal of Circumpolar Health. 63 (2): 140–144. 6. Medycyna Praktyczna: Grypa – najważniejsze zalecenia dla przeziębionych. 8. Portal Farmaceutyczno-Medyczny: Grypa i przeziębieni

 

Artur Jobda

About Artur Jobda

Leave a Reply