fbpx Skip to main content

Koszyk

Trening

DLACZEGO NIE POWINIENEŚ ROBIĆ CARDIO CZ.1❗❗❗👊

By 27 czerwca 2017No Comments

DLACZEGO NIE POWINIENEŚ ROBIĆ CARDIO CZ.1👊

Czy naprawdę cardio jest Ci potrzebne i czy jest sens je robić???? Otóż nie do końca i postaram się Was przekonać za chwilę, dlaczego.

-Kręcenie na rowerku po 15-20min, jeżeli sprawia Ci przyjemność jest OK, ale absolutnie nie jest konieczne do redukcji tkanki tłuszczowej

-Trening cardio zjada Twoje mięśnie i powoduje naukę Twojego metabolizmu, tak zwanego efektu JO-JO, znienawidzonego wszystkim, którym zrzucili zbędny balast, a później wrócili do swojej wagi

-Trening cardio potrafi zablokować produkcję hormonów i wzmocnić wyrzut kortyzolu (hormonu katabolicznego, który pali Twoje mięśnie)

-Trening siłowy oraz interwałowy zwiększa tempo przemiany materii znacznie mocniej niż trening cardio

-Przy odpowiedniej diecie oraz treningu siłowym/Interwałowym, to wszystko czego potrzebujesz do utraty tkanki tłuszczowej

CARDIO NIE JEST NIEZBĘDNE

Mimo, że jako sportowcy jesteśmy jedną wielką rodziną, to są tylko dwa typy ludzi, za którymi nie przepadam. Pierwszy z nich to ludzie wyśmiewający inne dyscypliny sportu (kulturyści śmiejący się z crossfitowców i crossfitowcy śmiejący się z kulturystów……smutny standard) oraz ludzie przychodzący na siłownię i spędzający czas na godzinnym cardio, nie wykonując nić poza tym. Inaczej mówiąc ludzi, którzy jadą na siłownię 10km samochodem, aby na treningu zrobić 12 km na rowerku stacjonarnym i twierdzących, że długie wysiłki tlenowe są najlepsze do zmiany naszego ciała.

Każdy kto siedzi w temacie odpowiednio długo, powie Wam, że hierarchia kompozycji ciała kształtuje się w sposób następujący: dieta oraz trening siłowy, Trening interwałowy, a na samym szarym końcu znajduje się cardio. Tradycyjne cardio jest najmniejszym czynnikiem jeżeli chodzi o kompozycję składu ciała.

CZEMU LUDZIE BIEGAJĄ

Jeżeli decydujesz się biegać na długie dystanse, miej pewność czy dobrze wybrałeś i rozumiesz rzeczywiste powody dla których biegasz. Jeżeli biegasz bo: chcesz poprawić wydolność, wymaga tego uprawiana przez Ciebie dyscyplina sportu, ukojenia nerwów i odskoczni tylko dla siebie, lubisz kontakt z naturą, ogólnego zdrowia, dla strzału endorfin, aby coś sobie udowodnić, lub po prostu to lubisz to jest to w porządku i nic mi do tego. Lecz, jeżeli biegasz bo chcesz zrzucić tkankę tłuszczową lub zredukować ostatni fałd aby kaloryfer był lepiej widoczny na plaży, to robisz to źle.

CARDIO W ŻYCIU CODZIENNYM

Jak się ma cardio do życia na co dzień? Czasy mamy jakie mamy i każdy notorycznie cierpi na brak czasu. Sam czasami żałuję, że doba nie trwa dłużej, więc po co dodatkowo zabierać sobie czas na godzinę cardio?? Dużo lepszym i skuteczniejszym sposobem jest zrobienie treningu interwałowego trwającego 20-25 min, na przykład ciężkiego kompleksu na kettlach. Powysiłkowa przemiana materii nakręcona przez interwał, znacznie efektywniej spali nam tkankę tłuszczową, nawet w momencie gdy już zmęczony po treningu walniesz się błogo na kanapie, a jedyny ruch jaki będziesz wykonywał, to ruch palca wciskający przyciski na pilocie.

No dobra ale czy trening interwałowy nie spali mi mięśni ??
Mam dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy boją się robić interwały bo…… masa im spadnie 😛Spójrzcie jak wygląda sprinter, a jak wygląda maratończyk. Nie trzeba być zbytnio bystrym żeby zauważyć, że sprinter ma zdecydowanie lepszą i bardziej umięśnioną sylwetkę niż maratończyk i to jest najlepszy dowód na to, że interwały nie dość, że spalają tłuszcz, to jeszcze dają nam benefit w postaci rosnącej masy mięśniowej. Żaden atleta na świecie, nie ma w interesie spędzania godziny na rowerku stacjonarnym. Najlepsi sportowcy i trenerzy opierają swoje plany na treningach siłowo wytrzymałościowych nawet……. biegacze długodystansowi Aby uniknąć zbytniego przeciążania stawów i łapania kontuzji, nowoczesne plany treningowe dla biegaczy długodystansowych opierają się również na treningach HIIT. Jeżeli jesteś amatorem, to cardio możesz wplatać w swoje treningi ale nigdy nie powinno być ono fundamentem. Jedyny rozsądny powód aby robić cardio, to robienie tego typu treningu po powrocie po kontuzji lub w przypadku dużej nadwagi, która nie pozwala do czasu zrzucenia zbędnego balastu wykonywać interwały.

CIEMNE STRONY CARDIO

Standardowe cardio jest do bani i nie będę owijał w bawełnę. Nie będę również przytaczał dziesiątek badań, bo po prostu i tak nikt ich nie czyta i ważniejsze jest to, co się sprawdza empirycznie, niż badania, które mogą być za chwilę zaprzeczone innymi badaniami.

-Proces transformacji ciała jest sprawą dużo bardziej skomplikowaną niż tylko i wyłącznie liczeniem kalorii i kręceniem dużej ilości cardio. Ważna jest również nasza gospodarka hormonalna i to jak o nią dbamy podczas redukcji. Druga sprawa to nakręcanie powysiłkowej przemiany materii i enzymów lipolitycznych, bez których ciężko o długotrwały efekt. Trening siłowo wytrzymałościowy ma znacznie większy wpływ na te czynniki niż cardio.

-Wiele osób, które koncentrują się tylko na liczeniu kalorii i matematycznym podejściu do odchudzania (nasz organizm nie ma wbudowanego kalkulatora i dużo szybciej przytyjesz jedząc węglowodany niż jedząc taką samą ilość tłuszczu, ze względu na inne reakcje hormonalne, jak insulina leptyna, grelina itp.) oraz cardio kończy się wzbudzeniem w organizmie stanu, gdzie nie ma odpowiedniej ilości energii i alarmu, na który organizm odpowiada zmniejszeniem ilości tkanki mięśniowej, gdyż jest ona bardzo droga w utrzymaniu w porównaniu z tkanka tłuszczową. Mięśnie, nawet gdy nie wykonują żadnej pracy, muszą być zasilane kaloriami, bo są metabolicznie silnie aktywne. Po dojściu do takiego stanu niemożliwe staje się spalenie większej ilości tkanki tłuszczowej i wpędza nas w załamanie metaboliczne.

Powoduje to obniżenie spoczynkowej przemiany materii oraz miesza nam w gospodarce hormonalnej. Nadmiar kortyzolu obniża poziomy hormonów płciowych, takich jak testosteron i estrogen oraz zmniejsza nam poziom hormonów tarczycy (Większość osób, które trafiają do mnie z niskimi wynikami aktywnych hormonów tarczycy FT 3 FT 4, to Panie, które próbowały już 10 różnych diet odchudzających nie wiedząc nawet, że niszczą sobie metabolizm takim zachowaniem)
Nie lepiej jest z kulturystami, którzy po dziesiątkach różnych diet oraz redukcji (spuchnięci jak balon poza sezonem i wysuszeni na wiór na scenie) kończą karierę po 3 latach, z rozwalonym metabolizmem, którego niekiedy nie da się naprawić bez pomocy leków, a niestety czasem nie udaje się to wcale.

Dla wszystkich osób zastanawiających się czemu kulturyści wykonują cardio.

-Z ich masą mięśniowa wykonywanie interwałów jest czaszami niewykonalne. Spróbujcie napędzić do bez tlenu 100kg konia, który ma same mięśnie. Myślę, że wtedy faktycznie żyłka pierdząca, o której wszyscy mówią by pękła od powstałego ciśnienia 😛 W kulturystyce klasycznej gdzie nie przesadza się z masą, interwały są wykonywane również jako narzędzia spalające tkankę tłuszczową.

-Ze względu na charakterystykę sportu i środki, jakie się przyjmuje w tym sporcie, palenie miesi nie występuje. Wysokie stężenie testosteronu blokuje receptory kortyzolowe. To każdego indywidualna decyzja co przyjmuje, ale takie są niezaprzeczalne fakty 😉

Więcej w drugiej części.

PODOBAŁO SIĘ ??? PODAJ DALEJ

Artur Jobda

Leave a Reply