fbpx Skip to main content

Koszyk

Dieta

CZY WARTO KUPOWAĆ WITAMINY ??

By 28 stycznia 20189 czerwca, 2023No Comments

CZY WARTO KUPOWAĆ WITAMINY ??

Witaminy. Niby każdy wie, że powinno się je jeść i są niezbędne w naszej diecie ale jak jest naprawdę? Moim zdaniem nawet osoba, która odżywia się zdrowo i prowadzi zbilansowaną dietę, w dzisiejszych czasach może mieć niedobór tych składników w ciele. Można by się zapytać: ale jak to przecież jem tak znienawidzony w dzieciństwie szpinak i wcinam truskawki w sezonie łubiankami. Problem jest jednak w tym, że w dzisiejszych czasach gleba, na której uprawia się dzisiaj warzywa i owoce jest mocno wyjałowiona i nie posiada już tak dużo wartości odżywczych jak to było za czasów naszych dziadków.

Zbilansowana dieta czy suplementacja?

Masowa produkcja żywności (pomijam już żywność GMO) zmusiła producentów do sztucznego napędzania żyzności gleby. Jak wiadomo wartościowe składniki odżywcze, znajdujące się w glebie, odradzają się po pewnym c

zasie i taki proces trwa ładnych parę lat.Wniosek z tego jest prosty: witaminy i minerały są pomocnym suplementem nawet dla osób, które nie ćwiczą, a po prostu chcą poprawić swoje zdrowie i samopoczucie.

Przechodząc do sedna sprawy, załóżmy że zdecydowałeś się już ćwiczyć, masz dietę ułożoną przez specjalistę i zastanawiasz się: czy mi również są potrzebne witaminy i minerały, a jeżeli tak, to ile i jakie (czy takie z apteki, czy sportowe)? Otóż jak najbardziej. Musisz wiedzieć, że w twoim ciele dziennie zachodzi nieprzeliczona liczba przemian chemicznych.

Witaminy i minerały to właśnie katalizatory i substancje, które biorą udział w tych przemianach chemicznych. Co się dzieje, jeżeli zabraknie na przykład w organizmie witaminy C?

Zobrazuję to tak: załóżmy, że pieczecie ciasto na święta i zabrakło wam drożdży, idziecie do sklepu i okazuje się że wszystkie zapasy drożdży zarówno w tym i jak pobliskich sklepach się wyczerpały. Pani ekspedientka informuje was, że nie wie kiedy będzie dostawa nowych drożdży i jeżeli nawet w najbliższym czasie – to nie wie czy wystarczy dla was, bo akurat są święta i popyt jest bardzo duży. Nie zniechęceni brakiem produktu wracacie do domu i pieczecie ciasto bez drożdży, no bo jak to święta bez ciasta? No i w końcu wychodzi wam zakalec… Niby ciasto na święta jest i jakoś to będzie – ale wiecie, że miało być inaczej.

Jedną z ważniejszych rzeczy w organizmie jaka ma do spełnienia witamina C jest tworzenie kolagenu i wzmacnianie kości. Teraz zamieńcie sobie w wyżej opisanej historyjce was na wasze ciało, ciasto na kości, drożdże na witaminę C, a zakalca na jakość waszych kości. Chyba nikt nie chce mieć zakalca zamiast zdrowych kolan, więc sprawa jest oczywista.

Pamiętaj, że ćwicząc zwiększasz zapotrzebowanie na witaminy i minerały, ponieważ masz więcej komórek do zregenerowania – przez co zachodzi więcej przemian chemicznych. Tracisz dużo cennych pierwiastków po treningu.

Sportowe czy z apteki?

Uważam, że obydwa wyjścia są dobre – ale dla osób z większym stażem treningowym lepszym wyborem będą witaminy sportowe. Przedział cenowy jaki bym polecił to 20-30zł za miesięczną suplementację, kupując większe pudełko oczywiście zapłacicie jeszcze taniej. Tańsze mogą być ubogie w składzie lub możemy ich nie wchłaniać całkowicie – ze względu na ich budowę chemiczną. Droższe to po prostu strata pieniędzy i nie ma sensu wydawać powiedzmy 150zł za miesięczną suplementację na suplement tak prosty jak witaminy.

Proszę się nie dać nabrać na to, że w składzie macie dwa razy większe stężenie, ponieważ, pomijając już kwestię hiperwitaminozy (przedawkowanie witamin), która według jednych istnieje lub nie, to organizm nadwyżkę i tak wydali. Ciało ludzkie nie ma możliwośc.

i magazynowania niektórych witamin na zapas, więc jasne jest, że przyjęcie zbyt dużej dawki pójdzie na marne oraz że trzeba je dostarczać systematycznie, aby nie było deficytu.

Czy warto kupować suplementy witaminowe?

Moim zdaniem jak najbardziej i jest to suplement, który zawsze powinien być brany pod uwagę zarówno przez początkujących jak i zaawansowanych sportowców. Zażywanie witamin przez osoby niećwiczące również przyniesie korzyści w postaci lepszego samopoczucia, cery i lepszej odporności na choroby i wirusy.

Artur Jobda

Leave a Reply