JAK KOMPONOWAĆ TRENING POD KĄTEM FUNKCJONALNOŚCI CIAŁA???







Czym jest trening funkcjonalny ? Trening funkcjonalny ma za zadanie uczynić nas lepszymi w sporcie, który uprawiamy lub lepszymi w czynnościach wykonywanych na co dzień: podnoszenie dziecka do góry, spacer z ciężkimi torebkami z weekendowego shoppingu, rekreacyjny wyjazd w góry na narty lub trekking. Oprócz bycia skuteczniejszym, w aktywności sportowej, lub tej wykonywanej na co dzień, trening funkcjonalny ma za zadanie również, uczynić nas mniej podatnymi na kontuje.
Teraz pojawia się pytanie, jak komponować trening siłowy, jeżeli nie zależy nam do końca na tym, aby być dowalonym jak autobus do Lichenia i wyjść w slipkach wysmarowanym bronzerem na scenę ?? Załóżmy, że chcesz po prostu w miarę dobrze wyglądać, co ja rozumiem jako widoczną masę mięśniową oraz optymalny (nie za duży) poziom tkanki tłuszczowej. Bardziej niż moda na bycie Super Fit interesuje Cię to żeby być sprawnym, czuć się dobrze we własnej skórze oraz to, aby nie łapać zadyszki, kiedy musisz biegać za małym generatorem niekończącej się energii zwanej 5-letnim synem.
Full Body Workout 







Na pomoc przychodzi tak zwany trening całego ciała, w skrócie określany FBW. O ile metoda ta jest stara jak świat i do tej pory polecana osobom, które pierwszy raz łapią za sztangę, to nie nadaje się on dla osoby, która ćwiczy już jakiś czas ??? Jeżeli zależy Ci na ekstremalnym rozwoju swojej sylwetki, to lepiej się sprawdzi tak zwany split, czyli trening dzielony. Kulturyści już dawno odkryli, jaki jest najlepszy sposób na zbudowanie dużej masy mięśniowej, co nie znaczy, że trenując inną metodą, muskulatura kompletnie się nie zwiększy. Dodatkowo trening typu split ma niestety kilka istotnych wad, o których napiszę, kiedy indziej.
Jeżeli skłaniasz się ku podejściu, aby być sprawnym i czucie się dobrze we własnej skórze, lub jesteś sportowcem, to powinieneś się skupić na podstawowych wzorcach ruchowych człowieka.
PODSTAWOWE WZORCE RUCHOWE I SIADANIE NA SEDES 







Jakie są nasze podstawowe wzorce ruchowe??? Jest ich 7, a mianowicie: przysiad, skłon, wypychanie, przyciąganie, wykrok, rotacja oraz chód. Ja wymieniłbym jeszcze oddech, który jest naszym pierwszym i bardzo ważnym wzorcem ruchowym, jaki wykonujemy zaraz po urodzeniu. Wszystkie te wzorce ruchowe wzięte w całość pozwalają nam wykonywać wszystkie czynności dnia codziennego, jak na przykład siadanie na kibelek (skłon), a jeżeli byłbym bez toalety w pobliżu, to musiałbym zrobić to w tak zwanych krzaczkach i skończyłoby się to przysiadem.
Ich połączenia w różne kombinacje dają nam wszystko, co widzimy w sporcie, czyli szybkie zmiany ruchów i płynne przejścia z jednej pozycji do drugiej np. w sportach walki.

Prawdziwy trening funkcjonalny powinien uwzględniać wszystkie z tych wzorców ruchowych na jednej sesji treningowej lub w przypadku osoby bardziej zaawansowanej podzielone na dwie/trzy sesje.
JAK WYPĘDZIĆ KOMORNIKA ORAZ JAK ZDJĄĆ SŁOIK Z SZAFKI PRZY POMOCY FBW ?







Koncepcja treningu sama w sobie jest banalna, ale musimy uwzględnić jeszcze jedną rzecz. Ruchy wypychania i przyciągania mogą się odbywać w płaszczyznach wertykalnych lub horyzontalnych. Wiem, że namieszałem, ale już tłumaczę, o co chodzi. Jeżeli uniosę ręce nad głowę, aby sięgnąć po słoik na wysokiej półce to oprócz tego, aby uważać, żeby go nie stłuc, muszę wykonać ruch w płaszczyźnie wertykalnej. Odpowiednikiem na siłowni będzie wyciskanie nad głowę sztangi (military press- oddalanie rąk od ciała w kierunku górnym), ale jeżeli chcesz odepchnąć komornika, który właśnie przyszedł po Twoją 52-calową plazmę, to musisz wykonać ruch w płaszczyźnie horyzontalnej (odpychanie- oddalanie rąk od ciała w płaszczyźnie poziomej). Odpowiednikiem będzie wyciskanie na ławce płaskiej, czyli jedno z najbardziej dyskotekowych ćwiczeń, jakie znam. To samo z przyciąganiem, możemy podciągać się na drążku lub wiosłować sztangą w opadzie tułowia.
Przykład wszystkich ruchów
1-Przysiad ze sztangą trzymaną z tyłu
2-Martwy ciąg ze sztangą
3-Wyciskanie nad głowę sztangi
4-Przyciaganie na drążku
5-Wykroki chodzone ze sztangą
6-Przetaczanie pół sztangi (rotacja tuowia)
7-Spacer farmera
8-Pompka
9-Wiosłowanie hantlom w oparciu o ławkę
Jak widać nie taki trening funkcjonalny straszny, jak się wydaje i trenując funkcjonalnie, wcale nie znaczy, że musicie stać pół godziny na piłce bosu lub nie rozstawać się z TRXem od momentu minięcia progu siłowni. Powyższe ruchy to oczywiście przykład i wszystkie ćwiczenia mają swoje inne wersje i odpowiedniki. Na przykład wykrok możemy zamienić na przysiad zakroczny lub split squats (jedna noga na podwyższeniu), wszystko zależy od waszej kreatywności.
Pozdrawiam.
Najnowsze komentarze