fbpx Skip to main content

Koszyk

Trening

JAK SIĘ ROLOWAĆ, CZYLI AUTO-RELAKSACJA POWIĘZIOWA (SMR)

By 14 października 201719 lipca, 2022No Comments

JAK SIĘ ROLOWAĆ, CZYLI AUTO-RELAKSACJA POWIĘZIOWA (SMR) 👍 👊 💪
Mięśnie, aby działały tak jak im mamuśka natura kazała, muszą być nie tylko silne i duże, ale powinny działać w optymalnych zakresach ruchów. Gdy jeden z Twoich mięśni jest przykurczony lub spięty względem drugiego, nie działasz tak jak powinieneś. W całe to zajście jest zamieszana tak zwana powięź.
CZYM JEST POWIĘŹ? 👍 👊 💪
Powięź jest to elastyczna tkanka, która oplata nasze ciało na zewnątrz (głębsze warstwy skóry to też powięź) i od środka tworząc trójwymiarowy kombinezon. Lekarze nie przepadają za powięzią, ponieważ nie da się jej wyizolować. Możemy wyjąć wątrobę, nerki, płuca, ale nie możemy wyizolować powięzi. Dlaczego?? Ponieważ tkanka ta składa się z kolagenu, a kolagen to otulina moich i twoich włókien mięśniowych, worek otaczający Twoje organy wewnętrzne, a nawet tworzy Twoje więzadła, stawy. Można to porównać do ulicy. Załóżmy, że jedziesz po ciasnej wiejskiej drodze, ale po chwili wjeżdżasz do miasta, gdzie znajduje się normalna droga, skręcasz po chwili na dwupasmówkę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś z niej zjechał i znów wjechał do wąskiej tym razem osiedlowej uliczki, lub skręcił na autostradę. Tak właśnie zachowuje się nasza powięź, wijąc się w naszym ciele. Tworzy więzadła, stawy oraz błony. Między innymi przez to, że wraz z wiekiem powięź traci swoje sprężyste właściwości, dostajemy zmarszczek, a ludzie starsi chodzą przygarbieni. Po prostu nasz kombinezon nie jest już tak sztywny i napięty.
Temat powięzi to temat stosunkowo świeży i bum na powięź zaczął się mniej więcej od 2007 roku. Właśnie w tym roku odbyło się pierwsze seminarium całkowicie poświęcone powięzi. Jeszcze w latach 90tych nikt nie zwracał uwagi na coś takiego jak powięź. Otwierając podręcznik anatomii, zobaczylibyście tylko mięśnie i kości, a praktycznie nic o powięzi. Po kongresie i zakrojonych badaniach niemieckich (prekursorzy w tej dziedzinie -Niemiecka reprezentacja piłkarska jako pierwsza wprowadziła rolki do swojego treningu ) nastąpiło wielkie bum i dzięki badaniom na powięzi dowiedzieliśmy się, dlaczego i jak takie terapie jak akupunktura, masaż , kompresja, kinezjotaping działają.
JAK ZADBAĆ O POWIĘŹ ?? 👍 👊 💪
Aby nasza powięź działała jak należy, powinna być dobrze nawodniona (od razu powiem Wam, że jeżeli się rolujecie, a nie uzupełniacie płynów, wasza praca jest nieefektywna). Gdy brakuje jej nawodnienia, powstają w niej zbliznowacenia nazywane punktami spustowymi. Działa to tak jak byście na długim kawałku gumy zawiązali supeł. Mimo, że guma jest elastyczna, to nie da się jej tak efektywnie rozciągnąć, a już na pewno nie będzie ona tak sprężysta, jak na początku. Takie supły w naszym ciele ograniczą nam mobilność lub mogą uciskać nam nerwy, dając uczucie bólowe. Co również bardzo istotne, nasza powięź posiada unerwienie i nie jest jedynie tkanką bierną. Powięź czuje, przewodzi, a nawet poniekąd myśli usztywniając się w miejscach, które non stop są przez nas poddawane nadmiernej pracy. Twoja powięź jest odpowiedzialna nawet za Twoje czucie głębokie oraz pomaga Ci stać na jednej nodze z zamkniętymi oczami. Zbiera ona informację dla Twoich mięśni głębokich przez sensory, aby cię ustabilizować.

Artur Jobda

Leave a Reply