PROBIOTYKI
Mimo że większość sportowców myśląc suplement diety wspomagający ich formę sportową, ma obraz w głowie puszki kreatyny lub białka to probiotyki są absolutną podstawą, jaką powinniśmy suplementować okresowo jako osoby aktywne fizycznie. Sam po sobie zauważyłem, że po kuracji probiotykami notuję zdecydowanie lepszą regenerację i samopoczucie po ciężkich treningach. Co ciekawe dużo lepiej toleruję produkty mleczne oraz orzeszki ziemne, po których miąłem kiedyś potworne rewolucje żołądkowo-jelitowe. Mimo że przyjęło się, iż sportowcy to tytani, których nie ima się nawet fala tsunami, to około 60 procent (według uśrednionych danych) sportowców dotykają problem ze strony układu pokarmowego.
Dlaczego w sporcie akurat probiotyki ?? 👍👊💪
Jak to powiedział Bill Rodgers, maratończyk: „Więcej maratonów jest wygrywanych lub przegrywanych w przewoźnych toaletach niż na trasie” Ktoś, kto skończył choć raz w krzaczkach podczas biegu lub zawodów wie jak ważne, jest zadanie o swoje flaki. 😉 Niestety ciężki wysiłek fizyczny nie sprzyja kondycji naszego układu pokarmowego. Sport bardzo mocno obciąża nasz układ pokarmowy w tym i jelita. Powoduje to stany zapalne i zubożenie lub przerost niepoprawnej flory jelitowej.
Konsekwencją mogą być takie problemy ze strony przewodu pokarmowego jak:
-Dyskomfort żołądkowe jelitowy podczas treningów lub zawodów
-Gorsza wydolność fizyczna
-Senność
-Zamulenie związane z problemem przetrawienia pokarmu przez organizm
-Gazy i zaleganie pokarmu długo po zjedzeniu posiłku
-Zgaga i pieczenie w żołądku, jak i w jelitach
-Odbijanie z wyczuwalną wonią zjedzonego pokarmu
-Biegunka podczas startu w zawodach lub podczas treningu
-Wzdęcia
-Bóle brzucha
-Nudności i wymioty
-Krwawienie z przewodu pokarmowego
-Kumulacja wolnych rodników w organizmie, które uszkadzają komórki i nie pozwalają na skuteczną regenerację po treningową.
Wszystko to będzie miało przełożenie na słabsze wyniki sportowe oraz utrudnione przygotowania do startu w zawodach. Wiele badań klinicznych wykazało przydatność i zalety stosowania probiotyków w sporcie.
Zalety probiotyków w sporcie, kilka badań : 👍👊💪
• Lamprecht. i wsp. dowiedli skuteczność podawania probiotyku wieloszczepowego w uszczelnieniu bariery jelitowej oraz zmniejszaniu stanu zapalnego u wytrenowanych mężczyzn.
• Gleeson i wsp. wykazali, że podawanie probiotyków skróciło czas trwania zakażenia górnych dróg oddechowych u około 36% ludzi aktywnych fizycznie w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo.
• West i wsp. podawali probiotyki i placebo osobom aktywnym fizycznie. Dowiedli, że przyjmowanie probiotyków wiąże się ze skróceniem czasu trwania zakażeń górnych dróg oddechowych i zmniejszeniem częstotliwości występowania dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
• Clansy i wp. wykazali, że podawanie probiotyków wspierało prawidłowe funkcjonowanie limfocytów T, co wiązało się ze zwiększoną odpornością za wystąpienie zakażenia.
• Kekkonen i wsp. przeprowadzili badanie na 141 maratończykach. Podawano im probiotyk przez okres 12 tygodni. Przez cały czas obserwacji liczba dni, w których sportowcy odczuwali dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, wyniosła 2,9 w porównaniu z 4,3 u osób przyjmujących placebo.
• Martarelli i wsp. wykazali wzrost stężenia antyoksydantów w surowicy krwi osób aktywnych fizycznie przyjmujących profilaktycznie probiotyki.
Najnowsze komentarze