fbpx Skip to main content

Koszyk

TARCZYCA CZ.2
-Niektóre osoby cierpią na nadczynność tarczycy, czyli tak zwaną chorobę Gravesa Basedowa. Jest to również choroba autoimmunologiczna (tak samo, jak w przypadku Hashimoto), w której organizm nadmiernie produkuje hormon TSH, co prowadzi do niekontrolowanego dużego wytwarzania hormonów tarczycy. Powoduje to rozdrażnienie, uderzenia gorąca oraz niemożliwość zwiększenia masy ciała. Często towarzyszy również tej chorobie charakterystyczny wytrzeszcz oczu.
-Tarczyca przechowuje niewielkie ilości hormonów T3 oraz T4 w swoich tkankach. Dlatego też zamiast brania leków euthyrox lub letrox, niektórzy ludzie z niedoczynnością tarczycy decydują się na branie sproszkowanej świńskiej tarczycy. Twierdzą, że czują się na tym leku lepiej, ponieważ jest to naturalne źródło tarczycy (leki są syntetyczne) oraz nie zawierają laktozy jako wypełniacza, która często jest szkodliwy dla osób z problemami tarczycowymi.
-Duże ilości fluoru i chlorków przyczyniają się do problemów tarczycowych. Największe ilości fluoru dostarczamy z herbat oraz kosmetyków.
-Osoby z Hashimoto w ostrej fazie tej choroby powinny zrezygnować z basenu. Zawarty w wodzie basenowej chlor przyczynia się do uszkodzenia tarczycy.
-Wole na tarczycy są często spowodowane niedoborem jodu w organizmie. Tarczyca jest magazynem jodu i do jej sprawnej pracy jest on niezbędny. Na niedobór tego pierwiastka tarczyca reaguje powiększeniem (wolem), aby móc zmagazynować więcej jodu, który jest niedoborowy w organizmie. Szacuje się, że większość polskiej populacji cierpi na niedobory jodu.
-Na choroby tarczycy zapadają częściej kobiety, ponieważ ich gospodarka hormonalna, w tym dominacja estrogenu jest dużo delikatniejsza na uszkodzenia niż gospodarka mężczyzn.
-Czasem w chorobie Hashimoto zdarza się, że hormony T3 oraz T4 wzrastają. Dzieje się tak, dlatego że tarczyca kawałek tarczycy zostaje zniszczony, przez co resztki narządu zaczynają krążyć we krwi. Jak pisałem wcześniej, tarczyca magazynuje w sobie T3 oraz T4, co powoduje, że we krwi pojawia się więcej hormonów z kawałków zniszczonej tarczycy, które zostają wchłonięte do receptorów. Wtedy osoba doświadcza chwilowej nadczynności tarczycy, ponieważ leki plus duża ilość hormonów ze zniszczonej tarczycy kumulują się, co doprowadza do przykrych konsekwencji. Doznaje się wtedy między innymi kołatania serca, potliwości, nerwowości i bezsenności.
-Badania na 100-latkach wykazują, że większość życia mieli oni lekką niedoczynność tarczycy. Im szybszy metabolizm, tym szybciej zużywamy nasze ciało i szybciej się starzejemy. Przyśpieszanie metabolizmu wcale nie jest, z tego punku widzenia, korzystne.
-Dzieci do 12-14 roku życia miewają naturalnie podniesiony hormon TSH. Jest to spowodowane tym, że organizm się rozwija i zachodzi większe zapotrzebowanie na hormony T3 oraz T4.
Wpis powstał na podstawie moich notatek, podczas szkolenia odnoście zdrowia tarczycy.
Artur Jobda

Leave a Reply