fbpx
0

Koszyk

Dieta

TARCZYCA CZ.2

By 13 sierpnia 2017 No Comments

TARCZYCA CZ.2

-Niektóre osoby cierpią również na nadczynność tarczycy, czyli tak zwaną chorobę Gravesa Basedowa. Jest to również choroba autoimmunologiczna, w której organizm nadmiernie produkuje hormon TSH, co prowadzi do nadmiernego wytwarzania hormonów tarczycy. Powoduje to rozdrażnienie, uderzenia gorąca oraz niemożliwość przytycia. Często towarzyszy temu wytrzeszcz oczu. W tej chorobie również musimy zająć się w pierwszej kolejności układem odpornościowym.

-Tarczyca przechowuje niewielkie ilości hormonów T3 oraz T4 w swoich tkankach. Dlatego też zamiast brania leków euthyrox lub letrox, niektórzy ludzie z niedoczynnością tarczycy decydują się na branie sproszkowanej świńskiej tarczycy. Czują się na tym leku lepiej, ponieważ jest to naturalne źródło tarczycy (leki są syntetyczne) oraz nie zawierają laktozy jako wypełniacza, która często jest szkodliwa dla osób z problemami tarczycowymi.

-Duże ilości fluoru i chlorków przyczyniają się do problemów tarczycowych. Największe ilości fluoru dostarczamy z herbat oraz kosmetyków.

-Osoby z hashimoto w ostrej fazie tej choroby powinny zrezygnować z basenu. Zawarty w wodzie basenowej chlor przyczynia się do uszkodzenia tarczycy.

-Wole na tarczycy są często spowodowane niedoborem jodu w organizmie. Tarczyca jest magazynem jodu i do jej sprawnej pracy jest on niezbędny. Na niedobór jodu tarczyca reaguje powiększeniem (wolem) aby móc zmagazynować więcej jodu, który jest niedoborowy w organizmie. Zadbaj o podaż jodu, ponieważ mamy jako Polacy jego znaczny niedobór.

-Na choroby tarczycy zapadają częściej kobiety, ponieważ ich gospodarka hormonalna, w tym dominacja estrogenu jest dużo delikatniejsza na uszkodzenia niż gospodarka mężczyzn.

-Czasem w chorobie hashimoto zdarza się, że hormony T3 oraz T4 wzrastają. Dzieje się tak, dlatego że tarczyca zostaje niszczona, przez co kawałki tarczycy zaczynają krążyć we krwi. Jak wiadomo, tarczyca magazynuje w sobie T3 oraz T4, co powoduje, że we krwi pojawia się więcej hormonów z kawałkami zniszczonej tarczycy.

-Badania na 100-latkach wykazują, że większość życia mieli oni lekką niedoczynność tarczycy. Im szybszy metabolizm, tym szybciej zużywamy nasze ciało i szybciej się starzejemy. Przyśpieszanie metabolizmu wcale nie jest, z tego punku widzenia, korzystne.

-Dzieci do 12-14 roku życia miewają naturalnie podniesiony hormon TSH. Jest to spowodowane tym, że organizm się rozwija i zachodzi większe zapotrzebowanie na hormony t3 oraz t4.

-Tarczyca wytwarza również parathormon, który ma za zadanie regulować naszą gospodarkę wapniową w organizmie. Jeżeli tarczyca niedomaga, gospodarka wapniem jest upośledzona i to może powodować problemy z łamliwością kości.

Artur Jobda

About Artur Jobda

Leave a Reply