fbpx Skip to main content

Koszyk

WOLNE RODNIKI 👊👊👊

Witam, pewnie nie raz słyszeliście termin przeciwutleniacze i wolne rodniki. Jeżeli nie interesujecie się dietetyką, to idę o zakład, że jedyne co kojarzy się Wam z tymi terminami to to, że wolne rodniki są złe i trzeba jeść (lub suplementować) przeciwutleniacze, aby z nimi walczyć. Temat jest jednak szerszy i nie wiem jak Wy, ale ja zawsze lubię wiedzieć, dlaczego zaleca mi się coś robić, aby nie być sterowanym jak robot przez media lub błędne opinie innych. Napiszę w dużym uproszczeniu, czym są wolne rodniki, jakie powodują w nas skutki uboczne i możliwe, że obalę mit, jaki pokutuje w Waszych głowach, że wolne rodniki są złe bez wyjątku. Niezaprzeczalny jednak jest fakt, iż przeciwutleniacze są nam niezbędne, jeżeli chcemy cieszyć się cerą bez zmarszczek do późnej starości i ogólnie dobrym stanem organizmu.

STRES OKSYDACYJNY

Wiele reakcji w naszym organizmie przebiega z udziałem tlenu. Jak wiadomo, tlen jest niezbędny nam do życia, pobieramy go w każdej sekundzie naszego życia poprzez oddychanie. Reakcje z udziałem tlenu w naszym ciele polegają na wymianie elektronów. Elektrony krążą bezustannie wokół jądra atomu w parach. Jeżeli jeden elektron odłączy się od drugiego, to powstaje elektron, który nie ma pary, z którym mógłby tworzyć stabilną cząstkę (ta cząstka to tak zwany wolny rodnik, może on powstać również poprzez oderwanie cząsteczki azotu). Wolne rodniki mają bardzo silne zdolności utleniające. To dobrze i źle zarazem.

POZYTYWNE DZIAŁANIE WOLNYCH RODNIKÓW

Wolne rodniki nie są złem najgorszym, jakie Bóg na nas zsyła za objadanie się pizzą i czekoladą w weekendy. Jednak słuchając reklam w telewizji, można odnieść takie wrażenie. Czy na pewno?

Wolne rodniki na przykład:

-Walczą w naszym organizmie z patogenami.

-Powodują uszkadzanie komórek, aby mogły je zastąpić nowe (przykładowo złuszczająca się skóra po opalaniu).

-Powodują uszkodzenie mięśni, przez co jesteśmy w stanie odnotować postępy na siłowni (podczas treningu, poprzez „wyprucie” tlenu z mięśni wywołujemy stres oksydacyjny, co daje mięśniom sygnał, że trzeba się nadbudować i przygotować na podobną sytuację w przyszłości).

NEGATYWNE DZIAŁANIE WOLNYCH RODNIKÓW:

Kiedy jednak dochodzi do sytuacji, kiedy wolnych rodników jest zbyt dużo, nasz wewnętrzny system nie jest w stanie sobie z nimi poradzić i zaczynają się problemy. Wolny rodnik zabiera elektron z innych atomów (nie lubi być sam), te z kolei lawinowo zaczynają robić to samo, napędzając spiralę wolno rodnikową.

W naszym świecie istnieją jednak substancje, które potrafią oddać jeden elektron, nie stając się przy tym kolejnym wolnym rodnikiem. Te substancje to właśnie antyoksydanty – przeciwutleniacze. Jest to uproszczenie, bo wolnych rodników w naszym organizmie jest wiele rodzajów, tak samo, jak przeciwutleniaczy.

Przykładami przeciwutleniaczy mogą być:

-Witamina A, C, E

Polifenole

GDY BRAK NAM PRZECIWUTLENIACZY.

W momencie, gdy poprzez kiepski styl życia (zatrucia toksynami, nadmierny wysiłek fizyczny, spożywanie tłuszczów trans i tłuszczów roślinnych, które są pro zapalne, stres) brakuje nam przeciwutleniaczy w stosunku do ilości wolnych rodników, w naszym ciele dochodzi do sytuacji, gdzie komórki są niszczone, bo nie ma możliwości, zastopowania tego procesu (zbyt dużo procesu utleniania)

Zjawisko wypisane powyżej powoduje tak zwany stres oksydacyjny, który niesie w naszym organizmie szereg konsekwencji takich jak na przykład:

-Niszczenie tłuszczy i białek

-niszczenie DNA znajdującego się we wnętrzu komórki.

-niszczą cholesterol LDL, który dopiero po utlenianiu staje się
niebezpieczny.

-przedwczesne starzenie się organizmu (zupełne jak rdzewiejący samochód, na który non stop pada deszcz).

-powstawanie szkodliwych substancji szkodliwych w organizmie.

-powstawanie stanów zapalnych.

-upośledzenie oddychania komórkowego i mutacje komórkowe (powstawanie komórek nowotworowych)

NATURALNE I NAJLEPSZE ŹRÓDŁA PRZECIWUTLENIACZY.

• Aronia – 1950 mg/100 g
• Kakao – 1550 mg/100 g
• Owoce dzikiej róży – 850 mg/100 g
• Borówki amerykańskie – 650 mg/100 g
• Czarne porzeczki – 640 mg/100 g
• Żurawiny – 500 mg/100 g

Artur Jobda

Leave a Reply