fbpx Skip to main content

Koszyk

Dieta

JAK DIAGNOZOWA膯 BADANIA LEKARSKIE: MORFOLOGIA CZ.1 馃挭馃弳

By 18 lutego 201819 lipca, 2022No Comments

JAK DIAGNOZOWA膯 BADANIA LEKARSKIE: MORFOLOGIA CZ.1

Artyku艂 nie stanowi porady lekarskiej, a jest jedynie informacj膮 i poszerzeniem wiedzy czytelnika.

Podstawy, na kt贸re na samym pocz膮tku nale偶y zwr贸ci膰 uwag臋, to:

-Zawsze badania lekarskie s膮 pomoc膮, a nie z艂otym 艣rodkiem. Staramy si臋 poprawi膰 stan zdrowia pacjenta, a nie tylko cyferki. Jedni czuj膮 si臋 dobrze z wynikami poni偶ej norm, a inni fatalnie z wynikami prawid艂owymi.

-Id膮c w drug膮 stron臋, nawet niewielkie odchylenia od norm (za niskie jak i za wysokie) mog膮 ju偶 艣wiadczy膰 o post臋puj膮cej chorobie.

-Wszystkie parametry wp艂ywaj膮 na siebie i badania lekarskie zawsze rozpatrujemy jako ca艂o艣膰, w艂膮cznie z objawami i problemami podopiecznego.

-Warto pami臋ta膰, 偶e to co widzimy w obrazie morfologii nie odzwierciedla tego co si臋 dzieje w kom贸rce. Inaczej m贸wi膮c mimo, 偶e we krwi obraz 偶elaza jest niski to nie musi znaczy膰, 偶e ferrytyna (偶elazo zmagazynowane w w膮trobie) lub ilo艣膰 偶elaza w kom贸rkach naszych ko艣ci b臋d膮 nieprawid艂owe.

-Wyniki badania mog膮 by膰 zafa艂szowane. Mo偶e si臋 tak dzia膰 przez b艂膮d w laboratorium lub przez zbyt d艂ugie przechowywanie pr贸bki nim zosta艂a zbadana. Je偶eli co艣 niepokoi nas wyj膮tkowo i nijak si臋 ma do reszty wynik贸w, warto zbada膰 odczyn ponownie i najlepiej w innym laboratorium.

-Wyniki bada艅 z jednego laboratorium mog膮 dawa膰 inne wyniki ni偶 w innym. Warto w ramach kontroli badan zawsze bada膰 si臋 w tym samym laboratorium.

-Aby okre艣li膰 czy na pewno jeste艣my zdrowi, musieliby艣my przebada膰 si臋 od A do Z, co by艂oby bardzo kosztowne.

-Warto regularnie si臋 bada膰 i por贸wnywa膰 wyniki z poprzednimi. Mo偶emy wtedy zauwa偶y膰 zmiany na lepsze lub gorsze, nasz膮 charakterystyk臋 krwi, kt贸ra na pierwszy rzut oka mog艂aby si臋 wydawa膰 nie najlepsza. Ka偶dy cz艂owiek jest inny i ka偶dy cz艂owiek ma inne optymalne dla siebie wyniki morfologii.

JAK PRZYGOTOWA膯 SI臉 DO BADA艃 ??

-Na badania udaj si臋 na czczo. Wieczorem zjedz lekk膮 kolacj臋, a na badanie udaj si臋 rano. W przypadku gdy zjesz schabowego z t艂ustym sosem, Twoje wyniki mog膮 by膰 zafa艂szowane np. cholesterol wyjdzie du偶o za du偶y.

-Tw贸j dzie艅 przed badaniem powinien by膰 jak najbardziej zbli偶ony do Twojego przeci臋tnego dnia. Nie trenuj intensywnie (wyniki kreatyniny np. wyjd膮 zawy偶one) oraz nie id藕 na badania po imprezie. Je偶eli trenujesz codziennie lub imprezujesz, to dla odmiany nie r贸b celowo przerwy tylko r贸b to co robisz zazwyczaj w trakcie tygodnia.

-Kobiety ze wzgl臋du na cykl miesi膮czkowy powinny unika膰 badania w trakcie miesi膮czki oraz od razu po. Prawdopodobnie wyniki czerwono krwinkowe wyjd膮 zani偶one ze wzgl臋du na du偶a utrat臋 krwi.

-Je偶eli przyjmujesz zio艂a lub suplementy diety zaprzesta艅 suplementacji na 4-5 dni przed badaniem.

-Przed badaniem unikaj stresu. Stres wprowadza zmiany w naszym ciele i fa艂szuje wyniki. Szczeg贸lnie wa偶ne jest nie stresowanie si臋 za mocno na 1-2 godziny przed badaniem. Nie wkurzaj si臋 na kierowc臋, kt贸ry zajecha艂 Ci drog臋 w drodze do przychodni bo nici z rzetelnych wynik贸w 馃槈

NORMY LABORATORYJNE

Jak ustalane s膮 normy laboratoryjne?? Jest to 艣rednia wyci膮gni臋ta ze wszystkich badanych w danym laboratorium (dlatego te偶 normy w innych laboratoriach s膮 inne poniewa偶 przychodz膮 do nich inni ludzie). Ze 100% odrzucane s膮 2% najwy偶szych oraz najni偶szych wynik贸w, kt贸re okre艣la si臋 jako norma za wysoka lub za niska. Warto zaznaczy膰, 偶e na badania przychodz膮 ludzie starsi, dzieci oraz osoby chore. To, 偶e mie艣cimy si臋 w normach nie nale偶y bra膰 za pewnik 偶e jeste艣my zdrowi. Przyk艂adowo facet 25 letni z wynikiem testosteronu 300, gdy norma jest od 200 do 700, nie jest parametrem ok. Dla m臋偶czyzny 65 letniego ten parametr, ze wzgl臋du na spadek hormon贸w p艂ciowych wraz z wiekiem, ju偶 b臋dzie ok. Inaczej m贸wi膮c jeste艣my por贸wnywani do 艣redniej ale nie 艣redniej naszego wieku, naszego stanu zdrowia, p艂ci, czy jeste艣my na czczo czy nie, w jakiej fazie cyklu miesi膮czkowego by艂a pacjentka. Warto mie膰 to na uwadze czytaj膮c badania i wiedzie膰 jak najwi臋cej o osobie, kt贸rej badania czytamy. Warto zaznaczy膰, 偶e laboratoria podaj膮 r贸偶ne parametry pomiarowe, przyk艂adem mo偶e by膰 glukoza, kt贸ra podawana jest w mg% lub mmol/l.

WYNIKI BADA艃 MORFOLOGII

ERYTROCYTY (RBC)

Red blond celss, czyli czerwone krwinki. Wytwarzane s膮 w naszych ko艣ciach (szpiku). Zapalnikiem do ich wytwarzania jest EPO (ERYTROPERYNA kojarzona z dopingiem w艣r贸d kolarzy lub innych sportowc贸w), kt贸ry to hormon jest produkowany w nerkach. Erytrocyty 偶yj膮 oko艂o 120 dni, czyli 4 miesi膮ce. Ich najwa偶niejszym (ale nie jedynym) zadaniem jest transport tlenu do kom贸rek. Do ich wywarzania przez ko艣ci (robi膮 to non stop aby zapewni膰 sta艂y dop艂yw czerwonych krwinek do cia艂a) potrzebne s膮 g艂贸wnie Wit B12, 偶elazo, kwas foliowy. Je偶eli wszystkie procesy budowy przebiegaj膮 prawid艂owo (brak niedobor贸w pokarmowych substancji wypisanych wcze艣niej), to wszystkie krwinki powinny by膰 jednakowego rozmiaru i kszta艂tu. RBC jest to ca艂o艣ciowa liczba czerwonych krwinek w prob贸wce.

ZA NISKI WYNIK RBC

Oznaki jakie mo偶na zaobserwowa膰 to: mg艂a m贸zgowa oraz zaburzenia r贸wnowagi, brak mo偶liwo艣ci skupienia si臋 na jednej czynno艣ci, szybka zadyszka po wej艣ciu po schodach i brak kondycji, przy艣pieszony puls, apatia

Przyczyn jest wiele, ale te, kt贸re wyst臋puj膮 zazwyczaj s膮, to:

-U kobiet zazwyczaj obfita miesi膮czka lub niedobory wit B12, kwasu foliowego, 偶elaza (kobiety potrzebuj膮 wi臋cej 偶elaza w diecie ni偶 m臋偶czy藕ni dlatego cz臋艣ciej cierpi膮 na anemi臋. Bior膮c pod uwag臋 fakt, 偶e zjadaj膮 mniej kalorii i tym samym mi臋sa jest to istotny czynnik niedobor贸w wypisanych makroelement贸w)

-Krwawienia zewn臋trzne jak i wewn臋trzne

-Uszkodzenie szpiku kostnego lub bia艂aczka

-Ostry lub przewlek艂y stan zapalny

-infekcje bakteryjne lub wirusowe (np. borelioza, chlamydia)

-Zatrucia metalami ci臋偶kimi (osoby pracuj膮ce w hutach lub przy wytwarzaniu stop贸w metali)

-Zaburzenia pracy nadnerczy ,nerek, tarczycy, przysadki m贸zgowej, testosteronu

ZBYT WYSOKI WYNIK RBC

Zbyt wysoki wynik zdarza si臋 rzadko i nie daje zazwyczaj 偶adnych konkretnych objaw贸w. Cz臋sto przyczyn膮 s膮 艣rodki dopinguj膮ce, odwodnienie lub d艂ugotrwa艂y niedob贸r tlenu (warunki wysokog贸rskie). Zdarzaj膮 si臋 szumy uszne, powi臋kszona 艣ledziona, szumy w uszach oraz b贸le g艂owy.

Do innych przyczyn nale偶膮:

-Nadmierna ilo艣膰 stresu

-Patologiczne namna偶anie si臋 czerwonych krwinek nazywane czerwienic膮

-Zaburzenia genetyczne, takie jak anemia brak zdolno艣ci wi膮zania tlenu przez czerwone krwinki

-Ci臋偶kie uszkodzenie serca, przez co dochodzi do niedotlenienia. Organizm stara si臋 zr贸wnowa偶y膰 straty nadmiern膮 produkcj膮 czerwonych krwinek

-Palenie papieros贸w. Dym papierosowy zajmuje miejsce tlenu w czerwonej krwince przez co dochodzi do niedotlenienia. System obronny taki sam jak wypisany wy偶ej.

-Odwodnienie, kt贸re daje sztuczny obraz wysokich czerwonych krwinek (masa czerwonych krwinek w prob贸wce jest zawy偶ona w stosunku do p艂ynu, co daje fa艂szywy obraz)

-Chroniczne choroby p艂ucne

HEMOGLOBINA (HGB)

Hemoglobina jest bia艂kiem obecnym w czerwonych krwinkach(nie jedynym), kt贸rych zadaniem jest transportowa膰 tlen oraz sk艂adniki od偶ywcze. Cz膮steczka tlenu przyczepia si臋 do hemoglobiny, kt贸ra jest dla niej taks贸wk膮. Organami odpowiedzialnymi za natlenianie hemoglobiny s膮 serce oraz p艂uca. Jedna cz膮steczka hemoglobiny jest w stanie przenie艣膰 maksymalnie 4 cz膮steczki tlenu. Pomaga usuwa膰 dwutlenek w臋gla i dba o to, aby nie by艂o go za du偶o, jak i za ma艂o (ma艂e ilo艣ci dwutlenku w臋gla r贸wnie偶 nie s膮 wskazane). W艂a艣nie dzi臋ki hemoglobinie krew jest koloru czerwonego, a stolec br膮zowego. Sk艂ada si臋 z bilirubiny, 偶elaza i 艂a艅cuch贸w aminokwasowych, co daje czerwony barwnik krwi, a stolcowi br膮zowy gdy偶 s膮 to ju偶 zu偶yte czerwone krwinki, kt贸re nasz organizm utylizuje wraz z ka艂em.

ZBYT NISKI WYNIK HGB

Objawy jakie mo偶na dostrzec to objawy bardzo zbli偶one do niskiego RBC.

PRZYCZYNY

-Najcz臋stsze przyczyny to niedobory pokarmowe Wit B12, 偶elaza, kwasu foliowego (klasyczna najcz臋艣ciej spotykana anemia).

Reszt臋 przyczyn rozpatrujemy podobnie jak RBC. Warto nadmieni膰, 偶e st臋偶enie hemoglobiny zmienia si臋 po przetoczeniu krwi, oraz w czasie ci膮偶y, gdy偶 kobieta posiada w tym okresie wi臋cej p艂ynu w ciele oraz zaopatruje dziecko w niezb臋dne sk艂adniki od偶ywcze.

ZBYT WYSOKI WYNIK HGB

OBJAWY

Wysoki wynik rozpatrujemy identycznie jak zbyt wysoki wynik RBC.

PRZYCZYNY

Przyczyny rozpatrujemy identycznie jak RBC.

藕r贸d艂o: Medfood-Rozszyfruj swoj膮 krew

藕r贸d艂o grafiki: https://joburgeastexpress.co.za/74970/murder-suspect-drinks-victims-blood/

Artur Jobda

Leave a Reply