fbpx Skip to main content

Koszyk

ZAPARCIA, JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ ?

Witam! Dzisiaj temat wagi ciężkiej, tak zwanej dwójeczki 😉
Tematem, który dzisiaj poruszę, są zaparcia. Najczęściej na problemy z wypróżnianiem cierpią kobiety, ale również i panowie miewają z tym kłopot. W swojej pracy spotykam się z przypadkami, gdzie kobiety mówią, że gdyby się nie wspomagały różnymi suplementami, mogłyby nie odwiedzać sali tronowej i przez tydzień!!! Postaram się nakreślić wszystkie aspekty, jakie powodują zaparcia, również psychikę.

WIEK, W JAKIM ZACZĘLIŚMY BYĆ SADZANI NA NOCNIK

Wiem, co sobie myślicie…… Pewnie coś w stylu co ten trenerek pali wieczorami, że ma takie pomysły 😛, ale już śpieszę z wyjaśnieniem. Jak się okazuje, dzieci, które zbyt wcześnie zostały sadzane na nocnik, mają większe problemy z wypróżnianiem, gdy dorosną. Jest to związane z nie do końca jeszcze ukształtowanym jelitem i nienaturalną pozycją podczas wypróżnienia w tak młodym wieku. W naturalnych warunkach ludzie wypróżniali się, kucając w głębokim siadzie, a nie siedząc na sedesie, przez co jelito mogło być rozciągnięte, a mięśnie zwieracze bardziej rozluźnione. Niekiedy specjaliści od małych dzieci zalecają, aby podstawiać coś pod nogi (na przykład książki lub mały podest), aby dziecko mimo siadu na nocniku mogło imitować pozycję głębokiego przykucu. Warto się zgłosić niekiedy do dobrego osteopaty, który pomoże nam np. poprzez masaż okrężnicy przywrócić normalne wypróżnienia.

KRĘPUJĄCE MIEJSCA

Kobiety mają problemy z wypróżnianiem w miejscach publicznych. Czy to praca, czy to jakiekolwiek inne miejsce poza domem. Wynika to najczęściej ze wstydu, no bo to tak nie ładnie damie zrobić kupę, nie mówiąc już o puszczeniu…… wiecie czego. 😉 Ja mówię, że kobiety puszczają motylki. 😛 W końcu taka praktyka doprowadza do nadmiernego zaciśnięcia zwieracza i problemów z wypróżnianiem.

NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY

Jeżeli cierpicie na jakąś chorobę tarczycy typu Hashimoto, to nie mam dobrych wieści. Jest to bardzo częsta przyczyna zaparć. Warto zainteresować się tematem i udać do lekarza po leki, ponieważ hormony tarczycy wspierają perystaltykę jelit.

ZABURZENIA JELITOWE

W naszych jelitach żyje więcej bakterii niż mamy komórek ciała. Są one niezbędne do trawienia pokarmów, produkcji enzymów trawiennych oraz do prawidłowej pracy/ skurczów jelit. Jeżeli w waszym życiu nałykaliście się dużo antybiotyków, nie dbacie o waszą dietę (nie dostarczacie pożywki dla rozwoju dobrej flory bakteryjnej typu kiszonki, skrobia oporna itp.) to niestety będzie coraz gorzej i nici z łykania leków. Warto wtedy wprowadzić do suplementacji probiotyki, aby wspomóc florę jelitową, kwas masłowy, glutaminę i zadbać o prawidłową podaż błonnika. Można wykonać badania pod kątem flory bakteryjnej dla ustalenia, w jakiej formie są nasze flaczki, aczkolwiek jest dużo kontrowersji, czy aby na pewno badania te są wiarygodne.

USZKODZENIA NERWOWE

Najczęściej dochodzi do uszkodzeń nerwowych po przebytych operacjach. Ze względu na przecięcie skalpelem połączeń nerwowych, nasze ciało nie jest w stanie sprawnie się ze sobą komunikować i powiadamiać, kiedy powinno nastąpić wypróżnienie. Te przypadłości mogą wystąpić np. po cesarskim cieciu lub wycięciu wyrostka robaczkowego. W tym przypadku również warto udać się do dobrego osteopaty i popracować nad bliznami.

ODWODNIENIE

Bardzo często, gdy zaczniemy pić odpowiednie ilości zmineralizowanej wody, która nas nawodni, szczęśliwie zaczniemy zasiadać na białej porcelance. W jelicie grubym zachodzi zwrotna absorpcja wody. Nasz stolec powinien być miękki i gładko przechodzić przez nasze jelita. Jeżeli jesteśmy odwodnieni, to organizm wyciągnie wodę z jelit, aby nie zabrakło jej nam w organizmie i…….. zaparcia gotowe poprzez nadmierne stwardnienie stolca.

BEZPIECZNE SUBSTANCJE NA POPRAWĘ WYPRÓŻNIEŃ:
-Magnez, najlepiej w formie cytrynianu

-Kiszonki oraz soki z kiszonek (nie kwaszone, ponieważ to nie to samo)

-Probiotyki

-Zwiększenie ilości tłuszczu w diecie (tłuszcz daje poślizg i mała ilość tłuszczów w diecie również potrafi doprowadzać do zaparć)

-B8 – inozytol

-Babka płesznik

-Glutamina

-Kwas masłowy

NIEKONIECZNIE DOBRE ŚRODKI NA POPRAWĘ WYPRÓŻNIEŃ

BŁONNIK
To chyba najczęstsza praktyka pań z zaparciami. Reklamy wmawiają nam, że błonnik to remedium na wszystko i że jest to panaceum na problemy z wypróżnianiem. Niestety działa na krótką metę. Spożywając duże ilości błonnika, jesteśmy narażeni na zbytnie podrażnianie non stop ścian naszych jelit, co w konsekwencji doprowadza do zespołu jelita drażliwego. Błonnik jest nam niezbędny, ale jeżeli jemy zdrowo i dbamy o dużą ilość warzyw oraz owoców w diecie, to podawanie go z zewnątrz jest zbędne. Jeżeli nie odżywiacie się zdrowo i łykacie błonnik w proszku to powodzenia, bo przypomina mi to lekarzy, którzy leczą cukrzyków insuliną, zamiast ograniczyć spożycie cukru. Ponadto błonnik w nadmiarze doprowadza do przerostów bakteryjnych, dysbiozy jelitowej i jeżeli mamy przewagę złych bakterii w jelitach, to stymuluje je jeszcze mocniej do wzrostu.

LEKI Z LAKTULOZĄ

Równie częstą praktyką kobiet z zaparciami jest spożywanie suplementów zawierających laktulozę. Na czym polega działanie Laktulozy??? Zawiera ona głównie galaktozę oraz fruktoza, czyli cukry, które z łatwością fermentuje nam w jelicie i w ten sposób doprowadzają do wypróżnienia. Teoretycznie jest to lek bezpieczny, ale czy na pewno ? Tego rodzaju cukry podkarmiają bakterie jelitowe przez co, możemy się nabawić przerostu bakteryjnego lub dysbiozy. Dodatkowo jest to jakby nie spojrzeć leczenie skutku, a nie przyczyny problemu. W przypadku zaparcia ze względu na stresującą sytuację lub zmianę klimatyczną oczywiście można się raz na jakiś czas wspomóc tego rodzaju suplementem, ale sięgając non stop po tego typu środek, doprowadzamy do rozchwiania bakteryjnego.

Pozdrawiam i udanych posiedzeń w sali tronowej. 😉

ŻRÓDŁA:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5976340/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513291/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3206564/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3348737/
Artur Jobda

Leave a Reply